Przebudowa ronda Czterdziestolatka: ZDM otworzył oferty przetargowe. Zgłosiły się cztery firmy

Autor Mateusz Dolak - 9 Marca 2020
Aleja Jana Pawła IIŹródło: ZDM

Cztery firmy zgłosiły się do udziału w przetargu na przebudowę ronda Czterdziestolatka i alei Jana Pawła II. | www.wawainfo.pl - wejdź po najnowsze i najciekawsze informacje z Warszawy.

Koniec prac w listopadzie

- Teraz oferty będą przez nas analizowane. Mieszczą się w przedziale cenowym od 18 do 23 milionów złotych brutto. Jeżeli uda się rozstrzygnąć postępowanie, to prace powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie tego roku - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Zarząd Dróg Miejskich. Rondo Czterdziestolatka diametralnie się zmieni. ZDM chce, by to miejsce nabrało charakteru przyjaznego mieszkańcom. Powstaną naziemne przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Poprawiona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników, a w pobliżu pojawi się zieleń.

Nowe przejścia dla pieszych

Nowe przejścia powstaną po północnej stronie ronda przy przystankach tramwajowych oraz po stronie zachodniej. Dzięki temu piesi, rodzice z wózkami, niepełnosprawni oraz osoby starsze będą mogli wygodnie wysiąść z tramwaju i dostać się na Dworzec Centralny. Przejście dla pieszych i przejazd rowerowy powstaną również w osi ulicy Nowogrodzkiej. Połączą dwie części tej ulicy rozcięte dotychczas ruchliwą arterią. W ramach prac krawężniki zostaną obniżone, a przystanki autobusowe zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących zamontowane będą płyty prowadzące oraz oznaczenia ostrzegawcze w miejscach przecięcia chodnika z jezdnią lub drogą rowerową - informował w lutym stołeczny ratusz.

Więcej zieleni

Przebudowana zostanie też al. Jana Pawła II, która ma aż pięć pasów ruchu. Po zmianach - przekrój będzie zwężony i dostosowany do całego ciągu komunikacyjnego, a wzdłuż jezdni wytyczona zostanie ścieżka rowerowa, która kończy się przy rondzie ONZ. Zarząd Dróg Miejskich chce, by al. Jana Pawła II stała się zieloną arterią. Do tej pory wzdłuż alei znajdują się 42 drzewa. Po modernizacji ma być ich dwa razy więcej. Oprócz tego, pojawi się ponad 5 tysięcy nowych krzewów, żywopłotów oraz bylin. Zasianych zostanie także blisko 1 300 m kw. nowych trawników. Po wschodniej stronie przy skrzyżowaniu z ul. Złotą powstanie skwer.

Czekamy na informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News