Zacznie się w środę o godzinie 10.00. Cała Polska odczuje skutki, będzie gigantyczny paraliż

Autor Julian Bakuła - 19 Października 2020
Protest rolnikow i hodowcówŹródło: Piotr Molecki/East News

Protest rolników, który ma się rozpocząć w środę (21.10) o godzinie 10, może sparaliżować całą Polskę. Rolnicy będą protestować przeciwko "Piątce dla zwierząt", domagając się całkowitego odrzucenia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która zakłady m.in. zakaz hodowli większości zwierząt futerkowych czy ograniczenie uboju rytualnego. Mimo przyjętych przez Senat poprawek, które zakładają dłuższe vacatio legis nowych regulacji, ustawa pozostaje dla protestujących rolników nie do przyjęcia.

Sytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekSytuacja jest ciężka, w szpitalach brakuje miejsc. Wyciekły kolejne nagrania z karetekCzytaj dalej

Protest rolników planowany na środę (21.10) może sparaliżować kraj

Protest rolników, który zgodnie z zapowiedziami ma się rozpocząć w środę (21.10) o godzinie 10 i objąć swoim zasięgiem cały kraj, może sparaliżować Polskę. To dalszy ciąg protestów, które rolnicy organizowali w ostatnim czasie w Warszawie, chcąc wymóc na Senacie odrzucenie kontrowersyjnej "Piątki dla zwierząt", zaproponowanej przez Jarosława Kaczyńskiego wraz z młodzieżówką PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ustawa zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt (z wyjątkiem królików) na futra, ograniczenie możliwości uboju rytualnego czy trzymania zwierząt na łańcuchach oraz zwiększenie uprawnień organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt. Przypomnijmy, że przyjęcie ustawy przez Sejm doprowadziło do poważnego kryzysu w koalicji rządzącej i zawieszenia w prawach członka partii posłów PiS, którzy zagłosowali przeciw nowelizacji. Wśród zawieszonych posłów znalazł się także ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wcześniej w liście skierowanym do członków PiS ostrzegał, że "Piątka dla zwierząt" trwale zrazi do PiS elektorat wiejski.

Dzisiaj grzeje:
1.Właśnie opublikowano rozporządzenie, są nowe zasady przemieszczania się. Mandaty będą dotkliwe
2 Drugi lockdown już za kilka dni? Wszystko jasne. Zdradzili plany rządu. W Polsce i u naszych sąsiadów sytuacja wymyka się spod kontroli
3. Uwaga, ważne informacje ws. uczęszczania do szkół. Rodzice i uczniowie muszą się przygotować

Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannęJarosław Kaczyński trafił na kwarantannęCzytaj dalej

Protest rolników ma na celu odrzucenie "Piątki dla zwierząt"

Chociaż organizowane dotychczas w Warszawie protesty rolników przeciw "Piątce dla zwierząt" nie przyniosły założonego efektu, rolnicy się nie poddają i zapowiadają nieustępliwą walkę o całkowite odrzucenie ustawy. Nie zadowalają ich przyjęte przez Senat poprawki, zgodnie z którymi rolnikom poszkodowanym w wyniku zakazu hodowli zwierząt na futra przysługiwać będą odszkodowania - które nie są przewidziane w budżecie - a vacatio legis nowych regulacji zostanie przedłużone. W środę (21.10) rolnicy w całym kraju mają wyjechać na drogi traktorami, doprowadzając do paraliżu Polski. - Planujemy też spontaniczne wizyty w biurach poselskich i senatorskich, możliwe są też manifestacje w miastach powiatowych - mówi w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR). Wśród rolników nie gaśnie nadzieja, że "Piątkę dla zwierząt" zawetuje prezydent Andrzej Duda, wybrany w końcu na swój urząd w dużej mierze głosami polskiej wsi.

Izdebski podkreśla także, że bunt rolników wzbudza nie tylko sama treść ustawy, ale także sposób jej procedowania. - Nie podoba nam się to, że jesteśmy stawiani przed faktem dokonanym, z nami nikt nie rozmawia, nie konsultuje tych przepisów. Decydują o nich ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o naszej pracy - przywołuje słowa przewodniczącego OPZZRiOR Dziennik Bałtycki. Zdaniem Izdebskiego rolnicy dbają o zwierzęta, bo stanowią one źródło ich utrzymania, a nieprawidłowości w tej sferze są marginalne. Rolnicy nie zgadzają się na trzymanie zwierząt w złych warunkach i głodzenie ich, dlatego po odrzuceniu "Piątki dla zwierząt" byliby gotowi zasiąść do rozmów nad nową ustawą mająca na celu polepszenie dobrostanu zwierząt.

Podejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówPodejrzany pakunek w mieszkaniu żołnierza. Mężczyzna nie żyje, ewakuowano mieszkańcówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja wystawia mandaty, sądy je uchylają. Dziurawe przepisy otwierają furtkę na nienoszenie maseczek?
  2. Tragedia na Mazowszu - Ojciec przypadkowo zabił córeczkę
  3. Minister potwierdził, rząd chce wprowadzić zmiany. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek
  4. Jarosław Kaczyński trafił na kwarantannę
  5. Tragiczne wieści obiegły media z samego rana. Nie żyje wybitny Polski aktor
  6. Mówią, że dąży do mordowania ludzi. Gates zabrał głos ws. teorii spiskowych
  7. Sławomir Szmal spowodował wypadek samochodowy. Słynny bramkarz zasnął za kierownicą

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News