Rolnicy sparaliżują Warszawę. Setki traktorów w sobotę wyjedzie na ulice

Autor Natalia Godek - 4 Grudnia 2020
protest rolnikówŹródło: gddkia.gov.pl

- Takiego protestu jeszcze nie było - zapowiedział w RMF FM lider AGROUnii Michał Kołodziejczak. Tym samym potwierdził w sobotę na ulice wyjadą setki traktorów. - Będzie ich taka liczba, że załatwimy swoje sprawy - dodał. Rolnicy chcą, by w sklepach pojawiała się ich żywność oraz by nie byli dyskryminowani przy wyborze dostawców.

Przerwał milczenie. Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem i kontaktach z wicepremieremPrzerwał milczenie. Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem i kontaktach z wicepremieremCzytaj dalej

W sobotę blokada Warszawy

- Przejedziemy przez miasto, traktory nie jeżdżą bardzo szybko, więc na pewno będą utrudnienia, nie możemy tego wykluczyć. Po to jest strajk, żeby był zauważony - powiedział lider AGROUnii, który był gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM w czwartek.

Lider AGROUnii stanowczo wypowiedział się o polityce rządu wobec rolników. Farmerzy domagają się zmian i chcą, by rząd wziął odpowiedzialność za własne błędy. Zwracają też uwagę na zagraniczne produkty znajdujące się na polskim rynku i chcą, by przynajmniej 70% żywności pochodziło z kraju. - Musimy budować siłę na swoim podwórku - powiedział Michał Kołodziejczak.

"Piątka AGROUnii"

Ponadto rolnicy wołają o zaprzestanie dyskryminacji na arenie europejskiej. - Czy państwo wiedzą, że my, jako polscy rolnicy nie możemy sprzedawać do Unii Europejskiej polskich ziemniaków? - pytał lider AGROUnii. - Nie możemy uporać się z tym, że ciągle dostajemy mniejsze dopłaty niż zachodnia Europa - dodał.

Oprócz tego rolnicy postulują o zakaz likwidowania dochodowych gałęzi gospodarki. Nie zgadzają się na wygaszanie krajowych produkcji żywności, gospodarstw czy firm, ponieważ ich zdaniem skutkuje to chaosem prawnym, zawieszaniem produkcji i wahaniem się cen na rynku.

Rolnicy domagają się także końca przewagi kilku firm i zdrowej konkurencji rynkowej, która gwarantuje równość. Chcą także kontroli przez państwo wszystkich kontraktów zagranicznych oraz regulacji cen.

Wymienione wyżej postulaty, które wystosowała AGROUnia zostały zaprezentowane na konferencji prasowej już w poniedziałek pod nazwą “Piątka AGROUnii”.

- Jesteśmy branżą, która od wiosny nie otrzymała realnego wsparcia antycovidowego. Rolnicy nie mają pieniędzy na zakup nasion i sprzętów na nowy sezon. (...) Sytuacja jest dramatyczna, nie mamy gdzie sprzedawać naszych produktów, a skupy, które chcą od nas brać towar, oferują śmiesznie niskie stawki. Od dawna nie pamiętam, by były takie [niskie - przyp.red.] ceny. Polski rolnik cierpi na tym, że zamykana jest gospodarka. Nie działają restauracje, stołówki. Nie mamy co robić z produktem. Jest bardzo źle - tłumaczy dziennikarzowi WawaInfo, Oktawianowi Góralowi, postulaty AgroUnii Piotr Kołodziejczak.

Teksty wybrane dla Ciebie:

"Nie ma żadnych deklaracji, nie ma żadnych konsultacji"

- Ludzie tracą pieniądze i dzisiaj te pieniądze muszą odzyskać. Od nikogo innego, jak po prostu od ludzi, którzy sprawują władzę. I dzisiaj trzeba wypłacić odszkodowania, trzeba zamrozić spłaty kredytów, bo ludzie inwestowali, zadłużali się po to, żeby żyć w kraju, w którym jest wolny handel- wymienił Michał Kołodziejczak w RMF FM.

Lider AGROUnii powiedział, że rolnicy nie chcą rozmawiać z ministrem rolnictwa, ponieważ ich zdaniem Grzegorz Puda "nie pokazuje się, nie rozmawia, nie przedstawia rozwiązań i dopiero poznaje Ministerstwo Rolnictwa". - Chcemy rozmawiać z premierem - domaga się Kołodziejczak.

- My chce rozmawiać z premierem, nie chcemy rozmawiać z ministrem. Ten człowiek nie zna się na rolnictwie. Nie mamy pojęcia skąd on się wziął na tym stanowisku. Wśród rolników ma opinię likwidatora polskiego rolnictwa, a nie ministra. Na ten moment nie wiem, czy jest odpowiedź od Kancelarii [w sprawie spotkania - przyp.red.]. Ale chyba nie, bo inaczej już bym wiedział. - komentuje dla WawaInfo Piotr Kołodziejczak z AgroUnii

Tragiczne znalezisko w centrum Warszawy. Ciało mężczyzny leżało przy śmietnikuTragiczne znalezisko w centrum Warszawy. Ciało mężczyzny leżało przy śmietnikuCzytaj dalej

“Dziś przechodzimy najtrudniejszy okres w polskim rolnictwie od kilkudziesięciu lat”

- Jeszcze niedawno mieliśmy bardzo duży problem z proponowaną do wprowadzenia ustawą “Piątka dla zwierząt”. Udało nam się obronić, ale nie możemy składać broni, bo dziś polskie rolnictwo trapi bardzo dużo problemów - mówił Kołodziejczak. - Dziś, jak nigdy dotąd, polscy rolnicy powinni być bardzo mocno rozumieni przez przede wszystkim ludzi z miasta, przedsiębiorców, ludzi, którzy mają własne firmy, ludzi, którzy mają hotele i restauracje - podkreślał lider AGROUnii.

Polscy rolnicy wychodzą na ulice już po raz kolejny. Poprzednie demonstracje również wzbudzały wiele emocji. (Pisaliśmy o tym tutaj). Po fali protestów prace nad “Piątką dla zwierząt” zostały wstrzymane. Jak skuteczne będą sobotnie protesty?

Utrudnienia dotkną wielu mieszkańców Warszawy. Od dzisiaj ograniczenia w dostawie mediówUtrudnienia dotkną wielu mieszkańców Warszawy. Od dzisiaj ograniczenia w dostawie mediówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News