Protest przedsiębiorców w Warszawie. Organizator wydarzenia zatrzymany przez policję

Autor Alicja Guz - 23 Maja 2020
protest przedsiębiorców w WarszawieŹródło: Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 23.05.2020

O około godziny 14 przed Pałacem Kultury i Nauki rozpoczął się protest przedsiębiorców. Podczas przemarszu organizator manifestacji Paweł Tanajno został zatrzymany w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjanta. Protest zakończył się po godzinie 16. Jak podaje TVN24, udział w nim wzięło łącznie około 100-150 osób. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Kolejny protest na ulicach Warszawy

Protest przedsiębiorców po raz kolejny zorganizował Paweł Tanajno, jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich. Przypominamy, że manifestacja z ubiegłego tygodnia zakończyła się interwencją policji oraz użyciem gazu łzawiącego i siły wobec protestujących. - Tym razem zrobimy im demonstrację hybrydową, pierwszą taką w historii Polski, i jeśli ma się to udać, musicie mieć podłączony live i sumiennie wykonywać zalecenia. Zrobimy manewry godne XXI wieku - informował Paweł Tanajno na facebookowej grupie Strajk Przedsiębiorców.

Metro Warszawskie wspiera medyków. Właśnie nagrało swoją Metro Warszawskie wspiera medyków. Właśnie nagrało swoją "szesnastkę"Czytaj dalej

Organizator zatrzymany

Protest przedsiębiorców rozpoczął się około godziny 14 przed PKiN, gdzie uczestnicy ułożyli krzyż ze zniczy i kwiatów. Następnie protestujący ruszyli w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Na Nowym Świecie część z nich wraz z organizatorem protestu - Pawłem Tanajno została otoczona szczelnym kordonem policji. Paweł Tanajno twierdził, że idzie do swojego nowego domu. Jak podaje Onet, zadzwonił nawet na numer alarmowy i zgłosił, że jest "obywatelem na spacerze i właśnie został otoczony przez 200 policjantów". Na Twitterze Policja Warszawska opublikowała informację, że Paweł Tanajno został zatrzymany w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej jednego z policjantów.

Dzisiaj grzeje:
1. Polacy chcą już zdjąć maseczki. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Konieczna interwencja policji

Na Twitterze Komendy Stołecznej Policji pojawiła się informacja, że podczas protestu przedsiębiorców konieczna była interwencja funkcjonariuszy w pododdziałach zwartych. "Niestety konieczne jest działanie policjantów w pododdziałach zwartych. Osoby naruszające prawo zostaną wylegitymowane. Kierowane będą m.in. wnioski o ukaranie do sądu. Przypominamy, że w pododdziałach zwartych policjanci nie muszą nosić imienników"- czytamy w wypowiedzi.

Protest legalny czy nie legalny?

W rozmowie z portalem money.pl organizator protestu Paweł Tanajno przekonywał, że protest będzie legalny. - Mogę powiedzieć, że jest to w stu procentach legalna akcja i policja nie będzie miała prawa do interwencji - twierdził. Zapewniał również, że dokonał odpowiedniego zgłoszenia protestu do ratusza. - I jest jeszcze ciekawiej niż tydzień temu. Wtedy Trzaskowski wysłał do nas pismo, w którym użył stwierdzenia, że odmawia rejestracji, a sąd uznał, że to nie jest decyzja administracyjna – opowiadał dla money.pl Tanajno. - W tym tygodniu w piśmie nie było żadnego słowa "odmawiam", "wyrażam zgodę", "nie rejestruję". Zostałem tylko poinformowany, że jest stan epidemiologiczny i nie wolno organizować zgromadzeń - dodał. I wyjaśnił, że sąd określił to jako bezczynność organu. - A ustawa o zgromadzeniach mówi, że w razie bezczynności organu demonstracja jest zgodna z prawem - tłumaczył. Z kolei policja i ratusz podtrzymują swoje zdanie, że zakaz zgromadzeń obowiązuje, a w związku z tym protesty przedsiębiorców są nielegalne.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziś Agnieszka Chylińska obchodzi 44. urodziny. Niebywałe, jak się zmieniała na przestrzeni lat
  2. Anna Lewandowska zdradziła swój kulinarny sekret. Przepis na pyszne śniadanie, w którym zakocha się każda Polka
  3. Tajemnicze zjawisko na niebie. Co się dzieje?
  4. Prezydent Warszawy i Wojciech Mann stworzyli wspólną Listę Przebojów. Czego słucha Rafał Trzaskowski?
  5. Śmierć Kornelii. Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje działania policji
  6. Andrzej Duda poszedł na zakupy. Nagranie zdobywa popularność a internauci pytają o ceny
Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?Czytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News