Starcia z policją przed domem Kaczyńskiego. Funkcjonariusze użyli gazu

Autor Mateusz Dolak - 23 Października 2020
Protest kobietŹródło: Jakub Kaminski/East News

Trwa protest przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Po północy protestujący przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji embriopatologicznej zgromadzili się w okolicach domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Policja użyła gazu. Doszło do przepychanek pomiędzy protestującymi a funkcjonariuszami.

[Na żywo] Kolejny dzień protestów po wyroku TK. Tłumy z Żoliborza idą w kierunku centrum[Na żywo] Kolejny dzień protestów po wyroku TK. Tłumy z Żoliborza idą w kierunku centrumCzytaj dalej

Policja użyła gazu

Protestujący, którzy sprzeciwiają się decyzji Trybunału Konstytucyjnego w czwartek protestowali przed jego siedzibą. Potem przeszli przed budynek Prawa i Sprawiedliwości a następnie - już w piątek o północy - pojawili się w okolicy domu Jarosława Kaczyńskiego. Dostęp do ulicy, przy której mieszka wicepremier Kaczyński, został zablokowany z każdej strony przez policję. Na miejscu pojawiły się dziesiątki radiowozów i setki policjantów. Kiedy protestujący ustawili się przed kordonem policji - w pewnym momencie doszło do przepychanek. Funkcjonariusze w efekcie użyli gazu, którym spacyfikowali oburzonych obywateli.

Policja: część zebranych zaatakowała funkcjonariuszy

Po godzinie 1 na Twitterze stołeczna policja skomentowała wydarzenia. "Policjanci zareagowali, gdy cześć osób zebranych na ul. Mickiewicxa zaatakowała funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami i usiłując przerwać policyjny kordon. W celu przywrócenia porządku użyto jednostkowo gazu pieprzowego i siły fizycznej. Wcześniej wielokrotnie wzywano zgromadzonych do zachowania zgodnego z prawem i nie atakowania funkcjonariuszy. Wykorzystywano do tego celu urządzenia nagłaśniające, aby komunikaty były wyraźnie słyszane. Działania policjantów mają na celu zapewnienie porządku publicznego i są wyłącznie odpowiedzią na agresywne zachowanie części protestujących. W policjantów ponownie rzucano kamieniami. Od początku dzisiejszej manifestacji policjanci informowali zgromadzonych o obowiązujących obostrzeniach. Gdy rozpoczął się przemarsz dbaliśmy o bezpieczeństwo uczestników wstrzymując ruch pojazdów, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji." - napisała policja na Twitterze.

Demonstracja na Żoliborzu

Licznie zgromadzeni protestanci krzyczą hasła takie jak: "Nas nie powstrzyma Jarek ani wirus". "Jestem człowiekiem nie inkubatorem". Wznoszą też okrzyki w kierunku partii rządzącej i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Policja przed domem Kaczyńskiego

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Tak wyglądał protest przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News