Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"

Autor Aleksandra Olbryt - 22 Października 2020
protestŹródło: Jakub Kaminski/East News

Pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy Alei Szucha zebrali się protestujący, którzy nie zgadzają się z dzisiejszym wyrokiem ws. zakazu aborcji w przypadku nieodwracalnych wad płodu. Na miejscu demonstruje kilkaset osób, w tym Klaudia Jachira (posłanka KO) oraz Małgorzata Tracz, przewodnicząca Zielonych.

TK wydał kontrowersyjny wyrok, setki osób przyszły na protest

Przed siedzibą Trybunału trwa protest przeciwko czwartkowemu orzeczeniu w sprawie zakazu aborcji w sytuacjach nieodwracalnych wad płodu. Na miejscu zebrało się kilkaset osób. Uczestnicy trzymają banery z mocnymi hasłami: "Nie każcie mi rodzić trupów", "Piekło Kobiet", "Wypie**alać".

Czarne parasolki

Jak podała Eska, wśród uczestników protestu można rozpoznać m.in. aktywistki ze Strajku Kobiet oraz polityków. - Pod Trybunałem Konstytucyjnym twa spontaniczny protest. Nie oddamy naszych praw! - napisała na Twitterze przewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

Argument anti-choice

- Aborcja, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Według TK przesłanka taka była eugeniką, a więc selektywnym ingerowaniem w "rozmnażanie gatunku". Trybunał zajął się sprawą na wniosek grupy 119 posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes Trybunału, Julia Przyłębska. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Uzasadnienie wydanego wyroku

Jak wskazał TK, "obowiązek zapewnienia każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia leży na wszystkich władzach publicznych, w szczególności na ustawodawcy i ma on przy tym zarówno prawo, jak i obowiązek dostosować stan prawny do wyroku wydanego przez TK". - Trybunał podtrzymuje przekonanie, że nie można mówić o ochronie godności człowieka, jeśli nie zostały stworzone wystarczające podstawy do ochrony życia - podkreślił sędzia Piskorski w uzasadnieniu orzeczenia.

"Życie ludzkie jest nadrzędną wartością"

- Trybunał podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę nie tylko w formie przepisów gwarantujących przetrwanie człowieka jako jednostki czysto biologicznej, ale też jako bytu całościowego, dla którego egzystencji niezbędne są też odpowiednie warunki społeczne, bytowe, kulturowe w całości składające się na istnienie jednostki - perorował Justyn Piskorski. Przygotowanie orzeczenia zleciła Piskorskiemu prezes TK, Julia Przyłębska. Sama przewodniczyła rozprawie, ale to on odczytał wyrok. Warto dodać, że oboje pochodzą z Poznania i zostali wybrani do Trybunału głosami polityków PiS.

Ostre słowa Rafała Trzaskowskiego

Prezydent stolicy nie przebierał w słowach, komentując czwartkowy wyrok TK. - Niebywały cynizm tej władzy. Partyjni figuranci chcą zastąpić sumienie. Zaostrzyć prawo aborcyjne i skazać kobiety na niewyobrażalne cierpienie. A wszystko po to, by zakryć nieudolność w walce z

Z ostatniej chwili: policja kazała się rozejść [21:50]

Policja kazała się rozejść, gdy uczestnicy protestu dotarli na Nowogrodzką. Jak podaje Strajk Kobiet na swoim profilu na Twitterze, media mają zakaz wstępu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News