Przyszli zapalić znicze dla ofiar kościoła, policja zareagowała natychmiast

Autor Natalia Godek - 19 Grudnia 2020
Sobotni strajk przed kościołemŹródło: https://www.facebook.com/watch/live/?v=2736277063301953&ref=watch_permalink

W sobotę przed Kościołem Świętego Krzyża odbył się protest dedykowany osobom pokrzywdzonym przez Kościół Katolicki oraz ich rodzinom, podczas którego demonstranci zapalili znicze przed świątynią. Policja obstawiła kościół, aby zablokować wejście do środka.

Protest przed kościołem

Na Krakowskim Przedmieściu odbyło się wydarzenie organizowane przez DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski, które jest wspierane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Sobotni protest w Warszawie rozpoczął się o godzinie 15.00 i odbywał się pod hasłem “Pamięci ofiar Kościoła katolickiego”. Jak poinformowali organizatorzy, wydarzenie zostało zgłoszone do Urzędu Miasta.

- Chcemy upamiętnić osoby, które już nie żyją lub są martwe za życia. Odebrały sobie życie. Zginęły za wiarę lub w jej imię zostały zamordowane. Wydarzenie dedykujemy osobom, które popełniły samobójstwo, bo nie mogły poradzić sobie z hejtem i wykluczeniem. Dedykujemy tym, którzy umarli, bo nie poradzili sobie z traumą. Odebrali sobie życie, bo zbrodnia seksualna, której padli ofiarą, zbyt bolała. Dedykujemy tym, którzy za życia czują się martwi, bo krzywda zadana przez kościół katolicki boli tak bardzo, że nie mogą cieszyć się życiem - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Demonstranci zebrali się pod Kościołem Świętego Krzyża. Strajk Kobiet wyprzedziły służby mundurowe, które otoczyły kościół szczelnym kordonem, tak by uniemożliwić protestującym wejście na teren świątyni.

Protest pokojowy

Demonstracja miała charakter pokojowy.- Przyjdź, zapal znicz. Pokaż, że pamiętasz. Weźcie znicze, buciki dziecięce, transparenty upamiętniające zmarłe osoby. Prosimy też o zachowanie należytej powagi i szacunku ze względu na zmarłe osoby. Nie będziemy skandować haseł. Osoby chcące zabrać głos, będą to mogły zrobić po uprzednim zgłoszeniu do organizatora. Widzimy się - można przeczytać w opisie.

Kierowca autobusu nagle zawrócił z trasy. Pasażerowie nie mogli wyjść z podziwuKierowca autobusu nagle zawrócił z trasy. Pasażerowie nie mogli wyjść z podziwuCzytaj dalej

Jak podali organizatorzy, - Nasze wydarzenie dedykujemy wszystkim ofiarom krwawej historii kościoła katolickiego. Historii, za którą kościół nigdy nie przeprosił. Nigdy też nie potępił zbrodni i masowych mordów dokonanych w imię katolickiego boga. Wydarzenie dedykujemy rodzinom pogrążonym w rozpaczy po samobójczej śmierci ich bliskich, ich dzieci. Winą obarczamy kościół katolicki. Jak zapowiedzieli organizatorzy, demonstracja miała zakończyć się pod siedzibą Episkopatu.

Inni też protestują

W sobotę w Warszawie odbył się także przemarsz Straży wokół domu. Jest to inicjatywa wspierana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, której celem jest strzeżenie losowo wybranych obiektów. W związku z inicjatywą powołano Ochotniczą Straż Zwykłych Obiektów. Sobotnie spotkanie rozpoczęło się o 11.00 na Wierzbnie.

Protesty organizowane z ramienia Strajku Kobiet na Mazowszu odbyły się także w Żyrardowie i Tomaszowie Mazowieckim.

źródło: wtv.pl, wawainfo.pl
zdjęcie główne: facebook.com

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News