Ogrom policji w centrum Warszawy. Protestujący zablokowali ulicę, funkcjonariusze wynosili ich na chodnik

Autor Aleksandra Olbryt - 7 Września 2020
Protest na ŚwiętokrzyskiejŹródło: Piotr Molecki/East News

Protest aktywistów organizacji Extinction Rebellion zablokował ulicę Świętokrzyską. Uczestnicy protestu zwracali uwagę na konieczność ogłoszenia alarmu klimatycznego dla Polski. Kiedy usiedli w poprzek jezdni na miejscu pojawiło się wielu policjantów. Funkcjonariusze, chcąc odblokować jezdnię, przenieśli uczestników demonstracji na chodnik.

Protest ekologów w centrum stolicy

"Żądamy od was ogłoszenia Alarmu Klimatycznego dla Polski. Domagamy się podjęcia natychmiastowych działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Polski" - tak brzmiał apel aktywistów, którzy w poniedziałek 7 września ok. godziny 11 zablokowali ulicę Świętokrzyską w Warszawie. Policjanci przenieśli wszystkich demonstrantów na chodnik. Protest przebiegał pokojowo - takie było założenie jego organizatorów i uczestników.

Dzisiaj grzeje:
1. Pociąg metra z pasażerami od 30 minut stoi w tunelu. Ludzie są uwięzieni, nie mogą wyjść
2. Wiadomo już, kiedy 13. emerytura wpłynie na konta seniorów. Minister Marląg zdradziła szczegóły

Ekolodzy zablokują stolicę

"Od poniedziałku 7 września realizujemy to na co przygotowujemy się w poprzednich dniach - masową akcję nieposłuszeństwa obywatelskiego. Blokujemy stolicę. Nasze akcje są dla każdej i każdego. Niezależnie od tego jakie jest Twoje doświadczenie, na co jesteś gotowa/y, na ile chcesz konfrontować się z policją - znajdziesz dla siebie dobre miejsce zarówno w miasteczku, jak i na akcji" - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku. W dalszej części wpisu pojawił się swoisty manifest organizacji i wyjaśnienie, dlaczego trzeba "wyjść na ulicę" w słusznej sprawie.

"Wszystkie ręce na pokład"

"Jeszcze nigdy w swojej historii ludzkość nie znajdowała się w tak krytycznej sytuacji. Jeśli nie podejmiemy natychmiast odpowiednich działań, w krótkim czasie doprowadzimy do zniszczenia wszystkiego, co dla nas najcenniejsze: ekosystemów, w których żyjemy, naszej cywilizacji, naszych społeczności, oraz przyszłości naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości. Jesteśmy świadkami gwałtownego ocieplania klimatu oraz szóstego masowego wymierania. Jeśli nie podejmiemy niezwłocznie radykalnych, zdecydowanych kroków, nasz gatunek również czeka zagłada. Rządy przez lata stawiały krótkoterminowe korzyści polityczne i zyski prywatnych firm ponad dobrem ogółu, pozbawiając w ten sposób demokrację jej istoty. Gdy władze przestają chronić obywateli, a zwłaszcza gdy celowo dopuszczają się rażących zaniechań zagrażających naszemu bezpieczeństwu, prawem obywateli staje się poszukiwanie rozwiązań mających na celu przywrócenie demokracji w jej właściwej formie i zabezpieczenie społeczeństwa przed katastrofalnymi skutkami tych zaniechań. Przeciwstawienie się takiej postawie rządzących jest nie tylko naszym prawem, lecz również obywatelskim obowiązkiem. Wszystkie ręce na pokład - potrzebujemy Ciebie!" - czytamy w opisie wydarzenia "Wszystkie ręce na pokład - Rebelia 2020".

Pokojowa rebelia?! A jednak

KSP relacjonowała, że uczestnicy protestu usiedli w poprzek jezdni, blokując ruch w centrum miasta. Funkcjonariusze zaczęli przenosić manifestantów na pobliski chodnik, by odblokować Świętokrzyską. Protestujący nie stawiali oporu. Komenda Stołeczna Policji dalej poinformowała na Twitterze, że funkcjonariusze wylegitymowali osoby blokujące drogę. Ulica była nieprzejezdna w obu kierunkach na odcinku od Emilii Plater do Marszałkowskiej. Swoją interwencję policja uzasadniła artykułem 90 Kodeksu Wykroczeń, według którego "kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej (...) podlega karze grzywny albo karze nagany". O 12:16 policja wydała komunikat, że ul. Świętokrzyska została odblokowana, a ruch odbywa się normalnie.

Szarżowała na drodze, nagle zjechała na prawo. Poważny wypadek przy szkole, 23-latkę zabrało Lotnicze Pogotowie RatunkoweSzarżowała na drodze, nagle zjechała na prawo. Poważny wypadek przy szkole, 23-latkę zabrało Lotnicze Pogotowie RatunkoweCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Narożna pokazała zdjęcie z wakacji. Wszyscy patrzą tylko na jej biust, przesadziła?
  2. Niewielu wie, co Paweł Królikowski jako ostatnie powiedział w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Już wtedy czuł niepokój?
  3. Z ostatniej chwili: policja weszła do stołecznego ratusza. Funkcjonariusze szukają i zabezpieczają dokumenty
  4. Sytuacja jest poważna, dym jest groźny dla ludzi. Strażacy właśnie wydali komunikat w sprawie pożaru w Konstancinie
  5. Niespodziewany komunikat prezydenta Warszawy. Jest wściekły, wszystko opisał na swoim profilu
  6. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone
Spodziewa się dziecka. Strach pomyśleć, co mogło się staćSpodziewa się dziecka. Strach pomyśleć, co mogło się staćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News