Kolejne osoby mają dość, wyszli na ulice. Protestujący opanowali plac Zamkowy.

Autor Julian Bakuła - 6 Listopada 2020
FProtest zamknietych branz - eventowej, hotelowe, fitness i gastronomicznejŹródło: Piotr Molecki/East News

W piątek (06.11) na Placu Zamkowym odbył się kolejny protest branż poszkodowanych w wyniku restrykcji epidemicznych. Protestowali przedstawiciele branży fitness, hotelarstwa, gastronomii oraz branży eventowej.

Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumDantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumCzytaj dalej

Protest poszkodowanych branż

W piątek o godzinie 11 na Placu Zamkowym miał miejsce protest przedstawicieli gastronomii, hotelarstwa, branży fitness oraz branży eventowej. Protest pod Kolumną Zygmunta trwał od godziny 11 do 13, a uczestnicy mogli w tym czasie złożyć podpis pod skierowaną do rządu petycją z postulatami protestujących. Każda z protestujących branż poniosła lub poniesie straty finansowe w związku z kolejnymi obostrzeniami ograniczającymi działanie gospodarki, które rząd wprowadza w celu zahamowania rozwoju epidemii koronawirusa.

By uzmysłowić sobie, jak wiele środowisk poniesie straty w związku z rządowymi obostrzeniami, wystarczy przyjrzeć się szerokiej działalności jednej tylko z protestujących branż - branży eventowej, która obejmuje - jak czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku - "konferencje / targi / kongresy/ turystykę biznesową czy wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, jak np. koncerty / festiwale muzyczne oraz firmy z zaplecza technicznego wydarzeń, targów, imprez rozrywkowo-artystycznych wraz z usługami transportu autokarowego i samolotowego."

Cztery branże liczą łącznie 3 miliony osób

"Nikt z nas nie wie już co przyniesie jutro - czy przeżyjemy do pierwszego? Czy będziemy musieli sprzedać swoją restaurację / klub fitness / hotel / aquapark / agencję eventową ? Czy wrócimy do pracy jako trener / kelner / kucharz / project manager / nagłośnieniowiec czy konferansjer? Nie wiemy, czy wiecie, ale jest nas w tych 4 branżach łącznie 3 miliony osób!" - przypominają organizatorzy protestu.

"To znaczy, że co 6-ta osoba w Polsce jest z pracownikiem naszych branż. Od pół roku organizacje nas reprezentujące dwoją się i troją, żeby rządzącym zwrócić uwagę, że po prostu zaraz nas… nie będzie" - czytamy o dramatycznej sytuacji protestującej w opisie "Spotkania branż zamkniętych" na Facebooku.

Dzisiaj grzeje:
1.Będzie kolejna akcja w Warszawie, są już zapowiedzi. Kobietom coraz bardziej puszczają nerwy
2. Wiemy, co robi Justyna Pochanke po odejściu z TVN-u. Przeprowadziła się do kraju, który przyciąga turystów jak magnes
3. Do sieci wyciekła rozmowa z karetki. Ratownicy potrzebowali pomocy, końcówka rozmowy ubawi was do łez

Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Czytaj dalej

Dotychczasowa pomoc nie wystarcza

Protestujący przedstawiciele branż zamkniętych twierdzą, że pomoc zaoferowana im dotąd przez rząd jest niewystarczająca i przychodzi z opóźnieniem. Według przywoływanego przez TVN24 Bartosza Wiszyńskiego z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń spadki branży eventowej już ósmy miesiąc z rzędu sięgają nawet 95 procent.

"Wszystkie otrzymane do tej pory formy pomocy wyczerpały się, a te nowe (zwolnienie z ZUS za listopad) pozostawmy bez komentarza. Niejeden z nas marzył w weekend by być sprzedawcą chryzantem. Firmy z tej branży od razu dostały pomoc, nasze sektory nadal walczą o byt" - czytamy w oświadczeniu branż zamkniętych.

"Te branże wytwarzają emocje i szczęście"

Wiszyński zaznacza jednak, że ewentualny upadek protestujących branż będzie katastrofą nie tylko dla ich przedstawicieli, ale także dla reszty społeczeństwa. - Ten przemysł buduje trzy miliony pracowników (…) wszystkie te branże wytwarzają emocje i szczęście. Bez tych usług nasza codzienność będzie dużo smutniejsza - przywołuje słowa Wiszyńskiego TVN24

Postulaty protestujących branż zamkniętych obejmują uruchomienie ponownego naboru wniosków o subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), utworzenie tarczy kryzysowej dla poszkodowanych branż, wypłatę rekompensat za straty poniesione w związku z wprowadzeniem obostrzeń, wsparcia w kwestii kredytów i leasingów, dofinansowania kosztów pracy czy modyfikacji kryteriów przyznawania pomocy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tłumy nagle rzuciły się na cukiernię, ogromna kolejka jakiej jeszcze nie było. Wspaniały gest WarszawiakówTłumy nagle rzuciły się na cukiernię, ogromna kolejka jakiej jeszcze nie było. Wspaniały gest WarszawiakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spadł z roweru i odnalazł skarb. Nikt nie spodziewał się takiego znaleziska
  2. Ciężarówka wpadła w poślizg i zmiotła z drogi samochód - wideo
  3. Prawie tysiąc nauczycieli z Warszawy zakażonych koronawirusem. Ratusz właśnie pokazał najnowsze dane
  4. Pilny apel policji, funkcjonariusz nie może dłużej czekać. Potrzebna jest pomoc dla aspiranta
  5. Narodowa kwarantanna możliwa za 7 lub 14 dni. Morawiecki o obostrzeniach podczas konferencji na Stadionie Narodowym
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. Nie żyje Wojciech Włodarczyk, jego syn zginął tragiczną śmiercią

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News