Biało w Warszawie. Zima nie powiedziała ostatniego słowa, nadchodzą duże mrozy

Autor Mateusz Dolak - 31 Stycznia 2021
nadciąga mrózŹródło: wawainfo.pl

Zima w tym roku wyjątkowo zaskoczyła wszystkich. W Warszawie dawno nie było tak biało, a śnieg nie topi się po kilku godzinach, tylko utrzymuje już kolejny dzień z rzędu. Synoptycy nie mają wątpliwości, że zima nie odpuści szybko. Uważajcie, bo nadciągają duże mrozy.

Zima 2020/21

Takiej pogody nie było przez kilka ostatnich lat. Warszawiacy w końcu mogą cieszyć się zimą i pięknym widokiem za oknem. Biały puch ostatni raz spadł z nieba w sobotę, co sprawiło, że na górkach pojawiły się dzieci, a na ulice i chodniki wyjechały odśnieżarki oraz piaskarki.

Synoptycy potwierdzają, że taki stan się utrzyma. Jak podaje portal tvnmeteo.pl, w lutym powinniśmy spodziewać się jeszcze dwóch fal mrozów.

Zacznijmy od tego, że początek najbliższego tygodnia będzie mroźny. Przez pierwsze dni miesiąca musimy spodziewać się nawet kilkustopniowych mrozów w dzień, i kilkunastostopniowych w nocy.

Pogoda jednak zmieni się w środę, kiedy do Polski nadejdzie ocieplenie. Przez dwa dni czeka nas odwilż, która sprawi, że zalegający śnieg się stopi. W weekend znów wróci mróz, a na termometrach w dzień ujrzymy nawet -7 stopni.

W nocy w domu jednorodzinnym wybuchł piec. Strażacy byli bezradni, nie żyje ojciec z synemW nocy w domu jednorodzinnym wybuchł piec. Strażacy byli bezradni, nie żyje ojciec z synemCzytaj dalej

-30

Druga fala mrozów zapowiadana jest na połowę miesiąca. Wtedy będzie znacznie silniejsza. Synoptycy ostrzegają, że w dzień temperatura spadnie do 10 stopni poniżej zera, a w nocy na Mazowszu może być nawet -20.

Według prognozy długoterminowej stworzonej przez IMGW, w pozostałych częściach Polski temperatura spadnie nawet do -30 stopni. - Takie spadki, jeśli w ogóle się pojawią będą tylko chwilowe - powiedział w rozmowie z PAP Grzegorz Walijewski z instytutu. Jednocześnie podkreślił, że prognoza powstała 26 stycznia i może zmienić się z dnia na dzień.

Zima stulecia?

Przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza. Synoptycy podkreślają jednak, że utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym nie powinno nikogo dziwić.

Czy powyższa prognoza pogody oznacza że przed nami zima stulecia? Pomiary z ostatnich 5 lat nie wskazują, aby występowanie temperatury powietrza rzędu -15°C czy nawet -20 °C w Polsce było czymś nadzwyczajnym. Co więcej występowanie temperatury maksymalnej rzędu 10°C i wyżej w lutym również nie jest niczym niespotykanym, a to wydaje się być sytuacją znacznie bardziej niepokojącą niż utrzymujący się duży mróz.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: tvnmeteo.pl, PAP
zdjęcie główne: wawainfo.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News