Od jutra nagła zmiana pogody. Szykujcie się, IMGW właśnie wydało ostrzeżenia

Autor Julian Bakuła - 26 Listopada 2020
Do Warszawy nadciąga mrózŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W najbliższych dniach czeka nas zmiana pogody. Prognoza IMGW przewiduje, że ochłodzenie nie ominie także Warszawy, gdzie w weekend można spodziewać się spadku temperatury poniżej zera i oblodzeń na drogach. Kierowcy powinni mieć się na baczności.

Ogromna awaria w części Warszawy. Mieszkańcy nie mają ciepłej wody i ogrzewaniaOgromna awaria w części Warszawy. Mieszkańcy nie mają ciepłej wody i ogrzewaniaCzytaj dalej

Znamy prognozę pogody na najbliższe dni

Według prognozy pogody na najbliższe dni opublikowanej przez IMGW znajdujemy się obecnie w okresie przejściowym - trudno powiedzieć, czy to jeszcze zimna jesień, czy może już ciepła zima. Decydujący może być najbliższy weekend, gdy przemieszczający się przez Polskę front atmosferyczny sprowadzi do kraju wilgotną masę powietrza znad Oceanu Atlantyckiego.

W weekend na wschodzie i południu kraju mogą w związku z tym wystąpić przelotne opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej będzie jednak niewielki i jedynie na pogórzach oraz w górach może sięgać ok. 10 cm w ciągu 12 godzin. W pozostałych częściach kraju bardziej prawdopodobny jest deszcz ze śniegiem i deszcz.

Oblodzenia w Warszawie

Ochłodzenie, które według prognozy pogody IMGW możemy spodziewać się w weekend w Warszawie, będzie miało poważne konsekwencje dla kierowców. "UWAGA! Ze względu na wahania temperatury i mieszane opady istnieje duże ryzyko oblodzenia dróg i nawierzchni, miejscami będzie więc ślisko" - alarmuje IMGW, który wydał w związku z tym ostrzeżenia dla Warszawy.

W sobotę i niedzielę (28-29.11) w Warszawie temperatura powietrza przy powierzchni gruntu spadnie według IMGW poniżej zera, co poskutkuje "zamarzaniem mokrej powierzchni po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu". Śliskie, oblodzone jezdnie mogą być zagrożeniem dla kierowców.

Dzisiaj grzeje:
1. Ogromna awaria w części Warszawy. Mieszkańcy nie mają ciepłej wody i ogrzewania
2. Uwaga, od dziś od 19:00 żółty alert dla 14 województw. Może być niebezpiecznie, lepiej przełożyć wszelkie wyjazdy
3. To jest najbardziej strzeżony dom w Warszawie. Wiecie o czyją posiadłość chodzi?

Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenieCzęść uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenieCzytaj dalej

Oblodzenia stwarzają zagrożenie

Niepokojąca prognoza pogody na najbliższe dni powinna wzmóc czujność kierowców. "Użytkownicy dróg w czasie zmiennej aury muszą mieć świadomość, że na jezdni będzie bardzo ślisko. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają bardzo duże zagrożenie. W takich warunkach kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność" - pouczała śląska policja w styczniu ubiegłego roku, gdy kierowcy musieli się mierzyć z podobnymi wyzwaniami.

Śliskie drogi to jednak niejedyne zagrożenie, jakie niesie z sobą zima. "Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni" - tłumaczy policja. Do pogorszenia widoczności przyczyniają się także warunki pogodowe, ale również zaszronione szyby pojazdu.

Prognoza pogody: czas na opony zimowe?

Prognoza pogody wskazująca na nieuchronne ochłodzenie w najbliższych dniach może być wskazówką dla kierowców, że należy zmienić opony na zimowe. IMGW sugerowało podjęcie takich kroków już 14 listopada.

Według funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem jeżdżąc na oponach letnich w okresach, gdy temperatura spada poniżej zera, szkodzimy sobie w dwójnasób: "nie tylko niszczymy oponę, ale i narażamy się na ryzyko utraty przyczepności, utratę kontroli nad pojazdem. (...) Samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h, ma drogę hamowania o 23 m dłuższą niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe. Warto również widzieć, że sprawność takiego ogumienia wzrasta proporcjonalnie do wysokości ich bieżnika, dlatego im wyższy bieżnik, tym lepszą będziemy mieli przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni."

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Najpierw był ogromny huk, potem wyleciały szyby. Autobus wjechał w ogrodzenieNajpierw był ogromny huk, potem wyleciały szyby. Autobus wjechał w ogrodzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sytuacje, w której można złamać kwarantannę. Ministerstwo Zdrowia informuje
  2. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
  3. Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litości
  4. Gmina w żałobie: nie żyje sołtys i strażak. Właśnie poinformowano o jego śmierci
  5. Paulina z Warszawy pokazała sąsiadom swoją wagę. Nie mogli uwierzyć, że tyle przytyła podczas pandemii
  6. Właśnie potwierdzono tragiczne informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, wielu Polaków dużo mu zawdzięcza
  7. Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożenia

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News