Zabraknie autobusów i tramwajów. Pasażerowie wracają do komunikacji miejskiej, nie wszyscy się zmieszczą

Autor Alicja Guz - 24 Kwietnia 2020
tramwajŹródło: wawainfo.pl

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski apeluje do rządu o zmiany w obostrzeniu dotyczącym maksymalnej liczby pasażerów w autobusach, tramwajach i w metrze. Powoli zwiększa się liczba pasażerów korzystających z transportu miejskiego, a to oznacza, że w Warszawie mogą pojawić się problemy związane z wydolnością komunikacji miejskiej. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Coraz więcej pasażerów transportu miejskiego

Zgodnie z informacjami podanymi przez ratusz, w okresie epidemii z transportu miejskiego korzysta zdecydowanie mniej pasażerów. Jednak Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w wystąpieniu relacjonowanym na Facebooku ocenił, że liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej w ostatnich dniach stale rośnie. - Zastosowaliśmy elastyczny rozkład jazdy, tak by, jak najwięcej autobusów, jak najwięcej tramwajów wysłać w tych najbardziej istotnych godzinach, godzinach szczytu na ulice Warszawy. Ale w tej chwili jeździ maksimum autobusów, maksimum tramwajów, a powoli mamy coraz więcej pasażerów w autobusach i tramwajach. Do tej pory było to 20 procent, ale codziennie notujemy niewielki wzrost o 2 procent - mówi Rafał Trzaskowski.

Może zabraknąć autobusów i tramwajów

Rafał Trzaskowski w swojej wypowiedzi podkreśla, że wykorzystywany jest cały dostępny tabor. Jednak jak mówi prezydent miasta: "Ten tabor nie jest z gumy, on się nie rozciągnie, a w związku z tym, że pasażerów będzie coraz więcej, pojawiają się problemy". - Transport publiczny przewozi dziennie około trzech milionów pasażerów. W tej chwili ta liczba spadła do 700 tysięcy, ale to oznacza, że nowoczesny tramwaj, który jest zaprojektowany do przewożenia 120 osób, dzisiaj może przewozić tych osób tylko 10. Pociąg metra zaprojektowany na 1500 pasażerów, może tych pasażerów przewozić tylko 116. Tych autobusów, wagonów metra czy tramwajów nie może być więcej. Nie mamy też dodatkowych ludzi do pracy - ocenił prezydent Warszawy.

Apel do rządu

Według Rafała Trzaskowskiego ten stopniowy wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej w ostatnich dniach może oznaczać, że w pewnym momencie miasto nie będzie mogło sprostać wymogom dotyczącym ograniczenia liczby osób w pojazdach transportu miejskiego. - My apelujemy do rządu, żeby wziął pod uwagę to, że tych autobusów, tramwajów czy wagonów metra nie może być po prostu więcej. Widać, że ludzi w komunikacji miejskiej w kolejnych tygodniach będzie więcej, a my przecież nie mamy dodatkowych obsług, nie mamy dodatkowych ludzi, nie mamy dodatkowych tramwajów czy autobusów - tłumaczy Trzaskowski

Prośba do mieszkańców stolicy

W swoim wystąpieniu prezydent Warszawy zwrócił się również z prośbą do mieszkańców stolicy. - Chciałem państwa bardzo poprosić o to, żeby się zachowywać w komunikacji miejskiej w sposób odpowiedzialny. Zachowywać ten dystans również na przystankach autobusowych - zaapelował Rafał Trzaskowski.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News