Z ostatniej chwili: Prezydent Warszawy ujawnił sytuację w stolicy. Jest gorzej niż wszyscy sądzili?

Autor Alicja Guz - 28 Września 2020
prezydent warszawyŹródło: wawa info

Prezydent Warszawy zwołał w poniedziałek sztab kryzysowy. Podczas konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia przedstawił sytuację stolicy związaną z epidemią koronawirusa. Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę na rosnącą liczbę przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Warszawie. Dodał również, że liczy na lepszą współpracę z rządem w ramach walki z pandemią.

Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał w poniedziałek sztab kryzysowy. Powodem tej nagłej decyzji była pandemia koronawirusa oraz ciągle wzrastająca liczba zachorowań na COVID-19 w stolicy. Po posiedzeniu na konferencji prasowej prezydent m.st. Warszawy przedstawił sytuację panującą w stolicy.

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości
2. Popularna aktorka TVP reklamuje ubrania z Biedronki. Sieć rusza z wyjątkową ofertą na jesień z produktami z wyższej półki
3. Porażające wiadomości z Płocka. Mężczyzna wypadł z okna hotelu, nie żyje

Sztaby kryzysowe będą częściej

Rafał Trzaskowski podczas konferencji zapowiedział, że sztaby kryzysowe związane z sytuacją epidemiczną w Warszawie będą zwoływane częściej. - Zarządziłem, żeby takie sztaby odbywały się cyklicznie, dwa-trzy razy w tygodniu - zapewnił prezydent Warszawy.

Ponad tysiąc zachorowań dwa tygodnie

Rafał Trzaskowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że sytuacja związana z epidemią COVID-19 jest poważna w całym kraju. Padły również konkretne dane dotyczące Warszawy. - W ciągu ostatnich 14 dni, licząc do 27 września, stwierdzono 1056 zakażeń koronawirusem w Warszawie. W te ostatnie 14 dni Warszawa nie jest w strefie żółtej ani czerwonej. Nie jest jeszcze na liście zagrożonych powiatów - powiedział prezydent Warszawy.

Warszawa się zazieleni. Tysiące krzewów i ponad 1000 m2 nowych trawników wkrótce pojawi się w stolicyWarszawa się zazieleni. Tysiące krzewów i ponad 1000 m2 nowych trawników wkrótce pojawi się w stolicyCzytaj dalej

Koronawirus w warszawskich szkołach

Podczas wystąpienia prezydenta stolicy nie zabrakło danych dotyczących placówek edukacyjnych. - Od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono Covid, z czego u 50 nauczycieli, 31 uczniów i 6 pracowników administracyjnych - powiedział Rafał Trzaskowski. - 1155 osób z placówek oświatowych przebywało na kwarantannie - dodał. Do prezydenta Warszawy docierają także informacje, że coraz więcej przypadków zakażenia SARS-CoV-2 potwierdza się u ludzi młodych - między 10. a 25. rokiem życia.

Sytuacja w szpitalach

Z informacji przekazanych przez Rafała Trzaskowskiego wynika, że obecnie w warszawskich szpitalach dostępnych jest 115 respiratorów, z czego aż 70 jest już zajętych. - Będziemy się starali dbać o to, by były one dostępne, chociaż przypominam, że szpitale przywróciły planowe operacje, w związku z czym ich liczba jest ograniczona. Ukierunkowani jesteśmy przede wszystkim na to, żeby zapobiegać ogniskom koronawirusa właśnie w szpitalach - zapewnił prezydent.

Nikt nie wiedział, co się dzieje z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Media właśnie ujawniły, do końca życia będzie cierpiećNikt nie wiedział, co się dzieje z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Media właśnie ujawniły, do końca życia będzie cierpiećCzytaj dalej

Zbyt mało testów

- Na Mazowszu wykonuje się trzy tysiące testów dziennie. Zwracaliśmy się do Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej z pytaniem, ile dokładnie ich jest wykonywanych w samej Warszawie, ale tych informacji nie uzyskaliśmy. W ubiegłym tygodniu na Mazowszu tych testów było przeprowadzonych 25 tysięcy, a wiemy, że możliwości laboratoriów są wyższe - stwierdził podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski chce lepszej współpracy z rządem

Rafał Trzaskowski w swoim wystąpieniu podkreślił również, że zależy mu na lepszej współpracy z rządem. - Zależy nam na tym, byśmy my, samorządowcy, nie byli zaskakiwani decyzjami, które rząd podejmuje. Warto dać sobie czas nie tylko na konsultacje, ale także na wcielanie tych decyzji w życie. Tak, żebyśmy mogli w jak najlepszy sposób ze sobą współpracować. Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, ona niestety coraz bardziej się pogarsza, a my, samorządowcy, robimy wszystko, by w tym trudnym czasie być przygotowanym na każdą ewentualność. Chociaż przypominam, że to rząd odpowiada za sytuację epidemiczną w kraju. Ale my jesteśmy gotowi do współpracy i będziemy reagować na to wszystko, co się teraz dzieje - tłumaczył prezydent Warszawy.

Ścieki z Czajki znowu leją się do Wisły. Wiemy dlaczegoŚcieki z Czajki znowu leją się do Wisły. Wiemy dlaczegoCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zauważyłeś u siebie podobne objawy? Oznaczają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć
  2. Śmierć Polaków w Niemczech. Jeden z nich osierocił 4-letnią córeczkę. Młoda wdowa prosi o pomoc
  3. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
  4. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
  5. "Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?
  6. Koronawirus: “Komuś brakuje elementarnej wyobraźni”. Prof. Hausner punktuje błędy rządu
15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźć15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News