Ministerstwo ostrzega, kary będą wysokie. Chodzi o warunki pracy

Praca w upale nie jest łatwa, a w najbliższych dniach temperatura nadal będzie wysoka. Co zrobić, żeby wydajność w pracy nie zmalała w ciepłe dni? Co musi zapewnić pracownikowi pracodawca, kiedy na dworze żar leje się z nieba? Kara za nie przestrzeganie tych wytycznych będzie kosztowna. Grzywna wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Praca w upalne dni
Praca w czasie upałów nie należy do najłatwiejszych. W Kodeksie pracy czytamy, że pracodawca ma obowiązek chronić życie i zdrowie pracowników, zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunków pracy. Dlatego, kiedy pogoda sprawia, że warunki pracy ulegają pogorszeniu pracodawca, powinien podjąć działania mającą zapewnić komfort pracowników. Pracodawca może poprawić warunki pracy w upalne dni m.in. poprzez skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku oraz w pomieszczeniach pracy.
Dzisiaj grzeje:
1. Poważy wypadek na Mazowszu. Dwoje dzieci w szpitalu
2. Ustawą zdelegalizują zakupy bez maseczki. Prace nad nowym prawem możliwe jeszcze w tym tygodniu
Skrócony czas pracy
Według przepisów prawa pracy pracodawca może wprowadzić dodatkową przerwę lub zezwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy w upalne dni. Nie może to jednak wpłynąć na zmniejszenie wynagrodzenia pracownika. Podjęcie decyzji o skróceniu godzin pracy zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.
Odpowiednia temperatura w pracy
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pracodawca ma obowiązek zadbać o odpowiednią temperaturę pracy, wymianę powietrza, zabezpieczenie przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem. Nie ma jednak maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniu. Wyjątek stanowią nieletni, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 procent.
Klimatyzacja i zimne napoje
Wydajność pracowników może podnieść właściwa wentylacja oraz klimatyzacja pomieszczeń. Zastosowanie takiego rozwiązania zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom. Napoje pracownicy powinni otrzymać, gdy w pomieszczeniu, w którym pracują, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza. Osoby pracujące na otwartej przestrzeni powinny mieć zapewnione napoje, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza.
Wysoka kara
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeśli pracodawca nie przestrzega powyższych wytycznych, grozi mu kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tysięcy złotych.
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.
ZOBACZ TAKŻE:
- Zbigniew Ziobro upokarzająco o niebinarnej aktywistce, odbierając jej godność. "Bełkot. Mężczyzna, który dorabia ideologię"
- Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragedii
- Ważny komunikat GIS. Każdy powinien przestrzegać tych zaleceń, mogą uratować życie
- Niecodzienne widowisko na Wisłostradzie. Tego warszawiacy się nie spodziewali
- IMGW ostrzega, burze nadciągają nad Mazowsze. Będzie gorąco i niebezpiecznie
- Groźny wypadek Andrzeja Dudy. Zdjęcia z miejsca zdarzenia obiegły sieć
