Ministerstwo ostrzega, kary będą wysokie. Chodzi o warunki pracy

Autor Karolina Kraushar - 9 Sierpnia 2020
Praca w upalne dniŹródło: gov.pl

Praca w upale nie jest łatwa, a w najbliższych dniach temperatura nadal będzie wysoka. Co zrobić, żeby wydajność w pracy nie zmalała w ciepłe dni? Co musi zapewnić pracownikowi pracodawca, kiedy na dworze żar leje się z nieba? Kara za nie przestrzeganie tych wytycznych będzie kosztowna. Grzywna wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Praca w upalne dni

Praca w czasie upałów nie należy do najłatwiejszych. W Kodeksie pracy czytamy, że pracodawca ma obowiązek chronić życie i zdrowie pracowników, zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunków pracy. Dlatego, kiedy pogoda sprawia, że warunki pracy ulegają pogorszeniu pracodawca, powinien podjąć działania mającą zapewnić komfort pracowników. Pracodawca może poprawić warunki pracy w upalne dni m.in. poprzez skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku oraz w pomieszczeniach pracy.

Dzisiaj grzeje:
1. Poważy wypadek na Mazowszu. Dwoje dzieci w szpitalu
2. Ustawą zdelegalizują zakupy bez maseczki. Prace nad nowym prawem możliwe jeszcze w tym tygodniu

Skrócony czas pracy

Według przepisów prawa pracy pracodawca może wprowadzić dodatkową przerwę lub zezwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy w upalne dni. Nie może to jednak wpłynąć na zmniejszenie wynagrodzenia pracownika. Podjęcie decyzji o skróceniu godzin pracy zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Odpowiednia temperatura w pracy

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pracodawca ma obowiązek zadbać o odpowiednią temperaturę pracy, wymianę powietrza, zabezpieczenie przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem. Nie ma jednak maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniu. Wyjątek stanowią nieletni, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 procent.

Bezpieczne zakupy w supermarkecie. Wyjątkowa oferta, wiele osób będzie zadowolonychBezpieczne zakupy w supermarkecie. Wyjątkowa oferta, wiele osób będzie zadowolonychCzytaj dalej

Klimatyzacja i zimne napoje

Wydajność pracowników może podnieść właściwa wentylacja oraz klimatyzacja pomieszczeń. Zastosowanie takiego rozwiązania zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom. Napoje pracownicy powinni otrzymać, gdy w pomieszczeniu, w którym pracują, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza. Osoby pracujące na otwartej przestrzeni powinny mieć zapewnione napoje, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza.

Wysoka kara

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeśli pracodawca nie przestrzega powyższych wytycznych, grozi mu kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tysięcy złotych.

Porażające morderstwo w Warszawie. Pokłócił się z sąsiadem, brutalnie go zabiłPorażające morderstwo w Warszawie. Pokłócił się z sąsiadem, brutalnie go zabiłCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zbigniew Ziobro upokarzająco o niebinarnej aktywistce, odbierając jej godność. "Bełkot. Mężczyzna, który dorabia ideologię"
  2. Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragedii
  3. Ważny komunikat GIS. Każdy powinien przestrzegać tych zaleceń, mogą uratować życie
  4. Niecodzienne widowisko na Wisłostradzie. Tego warszawiacy się nie spodziewali
  5. IMGW ostrzega, burze nadciągają nad Mazowsze. Będzie gorąco i niebezpiecznie
  6. Groźny wypadek Andrzeja Dudy. Zdjęcia z miejsca zdarzenia obiegły sieć
W szpitalu doszło do pomyłki. Przez ponad 30 lat wychowywali nie swoje dzieckoW szpitalu doszło do pomyłki. Przez ponad 30 lat wychowywali nie swoje dzieckoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News