Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenie

Autor Kamil Matuszak - 25 Listopada 2020
część uczniów wróci do szkołyŹródło: Piotr Molecki/East News

We wtorek (24.11.) podpisane zostało nowe rozporządzenie w sprawie funkcjonowania szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat, z którego wynika, że uczniowie będą mogli rozpocząć zajęcia stacjonarne już 30 listopada. Nie jest to jednak wiadomość skierowana do wszystkich uczących się osób.

Warszawa sparaliżowana przez kilka godzin. Tym razem to nie kobiety, ogromne utrudnieniaWarszawa sparaliżowana przez kilka godzin. Tym razem to nie kobiety, ogromne utrudnieniaCzytaj dalej

Zdalne nauczania we wszystkich szkołach

Na początku listopada wszyscy uczniowie znów przeszli na zdalny model nauczania. Pierwotnie termin powrotu do szkół przewidziany był na koniec miesiąca, jednak kilka dni temu rząd wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej przedłużyli ten okres do 3 stycznia 2021, po którym nastąpią dwutygodniowe ferie zimowe.

Połowa stycznia nie będzie jednak terminem powrotu do szkół wszystkich uczniów. Podpisane 24 listopada przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka rozporządzenie mówi o pewnych wyjątkach.

Zaraz się zacznie, Jackowski nie ma wątpliwości. Jasnowidz widzi ogromną zmianę na ulicachZaraz się zacznie, Jackowski nie ma wątpliwości. Jasnowidz widzi ogromną zmianę na ulicachCzytaj dalej

Problem uczniów i formie zajęć, w której prowadzona jest nauka pojawia się w Warszawie już od sierpnia. To wówczas pojawił się pomysł wariantu mieszanego, który przedstawiała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, Mówiła ona o cotygodniowej wymianie uczniów - część miała uczyć się zdalnie, a część na lekcjach w placówce. Ostatecznie nic z tego pomysłu nie wyszło, ponieważ dość szybko, młodzież rozpoczęła lekcje online.

W szkołach długo zostawały najmłodsze dzieci, bo wg Kaznowskiej to właśnie one potrzebują najwięcej kontaktu z rówieśnikami, a dodatkowo nie rozumieją jeszcze wystarczająco wprowadzonych narzędzi technologicznych, by w pełni z nich korzystać. Jednak na początku listopada również najmłodsi trafili na nauczanie domowe.

Rozporządzenie wprowadza kilka wyjątków

Już 30 listopada do szkół będą mogli wrócić uczniowie szkół i klas sportowych. Zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia mogą być prowadzone z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwpandemicznych.

Ten wyjątek dotyczy także zajęć prowadzonych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego, oddziałach sportowych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Zajęcia sportowe to niejedyne możliwości powrotu uczniów do nauki stacjonarnej.

Dzisiaj grzeje:
1. Ogromna awaria w części Warszawy. Mieszkańcy nie mają ciepłej wody i ogrzewania
2. Spacerował plażą, nagle znalazł dziwny kamień. Zamarł, gdy udało się go otworzyć
3. To jest najbardziej strzeżony dom w Warszawie. Wiecie o czyją posiadłość chodzi?

Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościZostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościCzytaj dalej

Warszawscy uczniowie wrócą do szkół

W Warszawie mamy całkiem sporo szkół, które mogą skorzystać na rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wystarczy napisać, że wśród placówek, które mogą rozpocząć zajęcia 30 listopada znajdują się: LXII LO Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa, Zespół Szkół Sportowych nr 50 Mistrzostwa Sportowego im. J. Kusocińskiego, czy Sportowe Liceum Ogólnokształcące nr 67.

Do tych placówek możemy włączyć np. CLXIV LO Mistrzostwa Sportowego, czy XCVII LO im. Olimpijczyków Polskich.

Dozwolone szkolenie zawodowe i praktyka

Od ostatniego poniedziałku listopada mogą zostać wznowione także zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.

Ta zasada dotyczy oczywiście szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego, które realizują praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w przypadku zachowania zasad właściwych dla zakładów pracy, które są obecnie wymagane, zgodnie z wytycznymi oraz obostrzeniami sanitarnymi.

Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

W Warszawie od 1 grudnia miało być nowe naliczanie opłat, które uderzy w portfele. RIO zakwestionowała sposób, wszystko się opóźniW Warszawie od 1 grudnia miało być nowe naliczanie opłat, które uderzy w portfele. RIO zakwestionowała sposób, wszystko się opóźniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Eksperci ostrzegają przed śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci. Każdy rodzic powinien o nim widzieć
  2. Wpadł na jeździe po pijanemu, bo chciał zagadać do policjantów w cywilu
  3. Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał termin
  4. Gmina w żałobie: nie żyje sołtys i strażak. Właśnie poinformowano o jego śmierci
  5. Wypadek w elektrowni na Mazowszu. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
  6. Pod osłoną nocy rząd podjął decyzję. Już 6 grudnia wszyscy Polacy odczują ogromną zmianę
  7. Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdown

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News