Powrót do szkół i szczepienia jednocześnie? Prawdopodobna data oraz warunki wznowienia nauki

Autor Julian Bakuła - 8 Grudnia 2020
Znamy możliwą datę powrotu części dzieci do szkół.Źródło: Piotr Molecki/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował, że realny jest powrót dzieci z klas I-III do szkół już w styczniu. Wznowienie nauczania stacjonarnego dla najmłodszych uczniów może zbiec się w czasie z dotarciem do kraju pierwszych szczepionek przeciw COVID-19.

Ania nie żyje, jej chłopak przyznał się do morderstwa. Właśnie usłyszał zarzuty, są nowe ustaleniaAnia nie żyje, jej chłopak przyznał się do morderstwa. Właśnie usłyszał zarzuty, są nowe ustaleniaCzytaj dalej

Minister zdrowia o powrocie do szkół

Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził w poniedziałek (07.12), kiedy możemy spodziewać się powrotu dzieci do szkół. Najwcześniej - bo już po feriach, które kończą się 17 stycznia - mogą wznowić nauczanie stacjonarne uczniowie klas I-III.

Stanowisko to potwierdził później na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Jeśli sytuacja będzie wyglądała tak, jak wygląda dzisiaj - nie dość, że wyhamowuje, to delikatnie spada, jeżeli ten trend utrzymamy, to jest plan, aby od 18 stycznia przynajmniej najmłodsze klasy szkół podstawowych zaczęły uczestniczyć w standardowych lekcjach, poszły do szkół - czytamy słowa Andrusiewicza na portalu rmf24.pl.

Zobacz także: Rząd podał wytyczne w sprawie półkolonii. Ważne informacje

Ostatni akt odpowiedzialności

Powrót najmłodszych dzieci do szkół już w połowie stycznia nie oznacza jednak, że ferie możemy uznać za czas stopniowego luzowania obostrzeń. Częściowy powrót do normalności w styczniu musi być okupiony wcześniejszym rygorystycznym przestrzeganiem obowiązujących restrykcji sanitarnych.

Zobacz także: 45 tys. zgonów, aż 30 tys. ukrytych. Porażający bilans w Polsce

- Nie chciałbym, żeby przywracanie normalności w czasie ferii odbiło się za chwilę czkawką i nie będziemy mogli puścić dzieci do szkół, bo będziemy mieli przyspieszenie pandemii. Wolałbym, żeby tą pierwszą decyzją, która będzie oznaczała powrót do normalności, to był powrót dzieci do szkół, przynajmniej z tych klas najmłodszych. Uważam, że w tym sensie ferie powinniśmy potraktować jako ostatni akt odpowiedzialności przed szczepieniami - mówił minister zdrowia na antenie RMF FM.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Powrót do szkół a szczepienia

Niewykluczone, że powrót do szkół uczniów klas I-III 18 stycznia zbiegnie się w czasie z dotarciem do kraju pierwszych szczepionek przeciw COVID-19.

- Myślę, że gdzieś w połowie stycznia te szczepionki mogą realnie przyjeżdżać do Polski. (…) To jest uzależnione m.in. od Europejskiej Komisji ds. Leków - mówił minister Niedzielski na antenie RMF FM.

„Żegnaj aniołku”. Cała Polska wstrząśnięta zabójstwem 16-letniej Ani„Żegnaj aniołku”. Cała Polska wstrząśnięta zabójstwem 16-letniej AniCzytaj dalej

Ferie w jednym terminie

Jak podaje Polsat News, Ministerstwo Zdrowia wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej (MEN) i sanepidem zadecydowało, że w tym roku wyjątkowo ferie w całej Polsce odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia.

Podobnie jak w święta ograniczona będzie w tym czasie możliwość organizowania wyjazdów dzieci na ferie. Szkoły będą mogły organizować tylko "półkolonie" dla uczniów klas I-IV. "Półkolonie" nie będą wiązać się z wyjazdami. Mają być raczej formą opieki nad dziećmi i zapewnienia im zajęć rekreacyjno-edukacyjnych przez szkoły i inne instytucje w czasie ferii.

- Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów. Zajęcia będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. (...) W czasie ferii rekomendujemy, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa" - czytamy na stronie MEN.

Samolot Elona Muska lądował w Warszawie. Nie podejrzewacie, o co mogło chodzićSamolot Elona Muska lądował w Warszawie. Nie podejrzewacie, o co mogło chodzićCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News