Zdewastowali pomnik AK przed Sejmem. Reakcja była natychmiastowa, jest pilny apel

Autor Mateusz Dolak - 28 Października 2020
Pomnik AK zniszczonyŹródło: wawainfo.pl

Uczestnicy manifestacji przed Sejmem zdewastowali pomnik Armii Krajowej w taki sposób, że namalowali na nim numer telefonu. Na szczęście reakcja innych osób biorących udział w Strajku Kobiet była natychmiastowa - napis zmyto. Pojawił się też apel o to, aby nie niszczyć pomników i symboli ważnych dla Polaków.

Protesty na ulicach

W całej Polsce trwają protesty po czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Na ulice wyszły setki tysięcy osób. W środę część Polek nie poszła do pracy - zamiast tego kobiety wyszły na ulice. Demonstracja zaczęła się w centrum Warszawy, skąd przeszła przed Sejm.

Po godzinie 16, dziennikarz WP zamieścił na Twitterze zdjęcie pomazanego pomnika Armii Krajowej. "Pomnik AK przed Sejmem pomazany. Organizatorzy apelują, by nie pisać po pomnikach. Teraz wszyscy chcą zmazać to, co uszkodzone. Wspólnie. #StrajKobiet" - czytamy we wpisie.

Pomnik już czysty

W odpowiedzi na wpis widzimy, że inni uczestnicy zgromadzenia zareagowali natychmiast i zmyli napis. Organizatorzy protestów apelują, by nie niszczyć pomników, budynków i symboli ważnych dla Polaków. Te słowa powinny szczególnie mocno trafić do tych, którzy niszczą przestrzeń publiczną, a na co nie zgadza się większość osób, która wyszła na ulice.

W sieci pojawiają się również apele, by nie atakować policji i nie prowokować środowisk narodowych, które zbierają się przed kościołami.

Zniszczono głaz Jana Pawła II

Zniszczony został także biały głaz postawiony ku czci papieża Jana Pawła II przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ulicy Dzielnej, tuż obok Pawiaka. Czytelnik nadesłał do redakcji Wawa Info zdjęcie, na którym widzimy napisy wypisane sprayem na głazie: "JBC KLR", co jest zapewne skrótem wznoszonego w trakcie ostatnich protestów przeciw wyrokowi TK hasła "je*ać kler".

Papieski kamień stanął w pobliżu Pawiaka w roku 2009 i został wybudowany z inicjatywy burmistrza dzielnicy Śródmieście Wojciecha Bartelskiego. Kosztował 25 tysięcy złotych. - Bryła nawiązuje kształtem do głazu narzutowego, często używanego w Polsce do upamiętniania osób i wydarzeń. Śnieżna biel marmuru odnosi się do koloru szat papieża i tradycji śródziemnomorskiej - objaśniał swój pomysł przywoływany przez Gazetę Wyborczą autor rzeźby Marek Moderau.

JPII

[Fot. Maciek macioneq]

Protesty kobiet po wyroku TK uderzają też w kler

Trwającym od czwartkowego wyroku TK protestom kobiet w Warszawie i w kilkudziesięciu innych miastach całego kraju towarzyszą także hasła oraz inicjatywy antyklerykalne, mające na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem zaangażowania kościoła katolickiego w Polską politykę. Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet opowiadają się za pełnym rozdziałem państwa od kościoła oraz zaprzestaniem finansowania kościoła z pieniędzy publicznych.

Część z wymierzonych w kler akcji środowisk lewicowych potraktowana została jako akty wandalizmu lub zakłócanie uroczystości religijnych, w związku z czym organizacje takie jak Stowarzyszenie Marsz Niepodległości czy Młodzież Wszechpolska zdecydowały się na powołanie formacji mających za zadanie obronę polskich świątyń, kapłanów i wiernych przed atakami. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformował o utworzeniu "straży narodowej", z kolei Młodzież Wszechpolska wyszła z inicjatywą "Samoobrony wiernych". Do obrony kościołów przed atakami wezwał Polaków w swoim wczorajszym przemówieniu także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News