Kilkudniowa akcja policji opłaciła się, dziuple samochodowe rozbite. Zabezpieczono kilkadziesiąt skradzionych aut

Autor - 6 Sierpnia 2020
Policja zabezpieczyła kilkadziesiąt skradzionych pojazdówŹródło: Policja, Warszawa

Policja zabezpieczyła kilkadziesiąt skradzionych pojazdów oraz części samochodowych. Niemal 200 stołecznym policjantom w akcji pomogło 21 biegłych i specjalistów ze Straży Granicznej, czterech funkcjonariuszy z policyjnych laboratoriów kryminalistycznych oraz 27 inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Działania mundurowych pozwoliły na zabezpieczenie 27 pojazdów, które zostały skradzione w Polsce lub na terenie Europy.

Policja zabezpieczyła kradzione auta

Policja rozwikłała sprawę kradzieży. - Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową KSP już od dłuższego czasu otrzymywali informacje, że większość samochodów kradzionych na terenie Warszawy trafia w ręce 42-letniego mieszkańca powiatu wołomińskiego lub osób z nim współpracujących - przekazała Ewelina Kucharska ze stołecznej policji. Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga przyjęła nadzór nad sprawą i na podstawie materiałów zgromadzonych przez policjantów wszczęła dochodzenie w kierunku paserstwa części samochodowych pochodzących z kradzieży. Tym samym wystawiła nakazy przeszukań.

Dzisiaj grzeje:
1. Poważy wypadek na Mazowszu. Dwoje dzieci w szpitalu
2. Ustawą zdelegalizują zakupy bez maseczki. Prace nad nowym prawem możliwe jeszcze w tym tygodniu

auta1auta2auta

Policja prowadzi przeszukania

Funkcjonariusze w ramach działań skontrolowali posesję m.in. na terenie powiatów: wyszkowskiego, węgrowskiego, żyrardowskiego i garwolińskiego. - Podejrzewano, że mogą tam być przechowywane kradzione części samochodowe, jak również zalegalizowane auta pochodzące z przestępstwa, których sprzedaż oferowano poprzez ogłoszenia i portale internetowe - wyjaśniła Ewelina Kucharska.

Wielka akcja policji

W działaniach prowadzonych przez pięć dni, od 27 do 31 lipca 2020 wzięło udział 190 policjantów pionu kryminalnego stołecznej komendy oraz podległych jej komend rejonowych i powiatowych. Pomocy, funkcjonariuszom udzieliło również 21 biegłych i specjalistów z czterech oddziałów Straży Granicznej, Laboratorium Kryminalistycznego SG i Komendy Głównej Straży Granicznej, czterech biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KSP i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, 27 inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz 44 umundurowanych funkcjonariuszy z OPP w Warszawie, którzy zabezpieczali miejsca, gdzie były prowadzone czynności procesowe.

Działania w powiecie wołomińskim

- Na posesji należącej do 42-latka, jak i w innych lokalizacjach z nim związanych, ujawniono i zabezpieczono ponad 1100 części samochodowych. Części te zostaną poddane szczegółowym badaniom z zakresu mechanoskopii - przekazała Ewelina Kucharska. Elementy pochodzące z pojazdów zostały skradzione na terenie Polski, Austrii i Niemiec, a ich wartość została oszacowana na ponad 3,5 miliona złotych. - W innym miejscu, ale również powiązanym z mieszkańcem powiatu wołomińskiego, policjanci ujawnili motocykl marki Honda skradziony kilka dni wcześniej w okolicach Wołomina. Zweryfikowano również legalność posiadania przez niego innych samochodów: Toyoty RAV4, Lexusa RX, Toyoty Yaris oraz dwóch Toyot Prius. We wszystkich tych pojazdach biegli podali w wątpliwość oryginalność elementów z danymi identyfikacyjnymi pojazdów, co stawia pod znakiem zapytania legalny sposób nabycia aut - wyjaśnia Kucharska.

Wybuch w Bejrucie. Piękny gest polskich strażaków, lecą z pomocąWybuch w Bejrucie. Piękny gest polskich strażaków, lecą z pomocąCzytaj dalej

Naruszono przepisy ochrony środowiska

Inspektorzy z mazowieckiego WIOŚ na pięciu posesjach stwierdzili naruszenie przepisów ochrony środowiska w zakresie nielegalnego postępowania z zebranymi lub wytworzonymi odpadami, w tym zanieczyszczenie gruntu substancjami ropopochodnymi. - Wobec właścicieli zostaną podjęte czynności administracyjne zmierzające m.in. do nakazania usunięcia odpadów, rekultywacji gleby oraz będą wszczęte postępowania karne z art. 182 i 183 kk. Czyny te są zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, oraz administracyjną karą pieniężną w wysokości do 1 000 000 zł - poinformowała Kucharska.

Mężczyzna został zatrzymany

42-latek został zatrzymany w ubiegły piątek, a następnego dnia prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga przedstawił mu 36 zarzutów paserstwa części samochodowych i zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci: policyjnego dozoru raz w tygodniu, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie 50 tysięcy złotych. - Wartość samochodów zabezpieczonych z podejrzeniem przerobienia oznaczeń wynosi 410 000 zł - dodaje Kucharska.

Pilne ostrzeżenie, tajemnicze nasiona dotarły do Polski. Mogą być niebezpiecznePilne ostrzeżenie, tajemnicze nasiona dotarły do Polski. Mogą być niebezpieczneCzytaj dalej

Zabezpieczono 27 pojazdów

Prace służb były również prowadzone w powiecie piaseczyńskim, legionowskim. - Czynności prowadzone równolegle w ponad 70 miejscach pozwoliły na zatrzymanie i zabezpieczenie procesowe 27 pojazdów, w tym: lawet, kamperów, przyczep, samochodów osobowych, naczep ciągników siodłowych i ciągników siodłowych oraz 2 łodzi motorowych - wymieniła Ewelina Kucharska.

Zatrzymania w powiecie mińskim

W powiecie mińskim funkcjonariusze zatrzymali 44-latka podejrzanego o paserstwo samochodów marki Mercedes i Volvo XC90 oraz lawety. Zabezpieczono równie 40 części różnego rodzaju. - Wobec zatrzymanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono pieniądze w kwocie 34 800 zł - przekazała Kucharska.

Skandaliczne zachowanie turysty z Warszawy. Pozbawił Neptuna męskościSkandaliczne zachowanie turysty z Warszawy. Pozbawił Neptuna męskościCzytaj dalej

Narkotyki w tle

Funkcjonariusz zatrzymali także 37-latka, który w bagażniku BMW miał ponad 3 kilogramy narkotyków i substancji psychotropowych. Wobec mężczyzny zastosowano trzymiesięczny areszt.

Działania na terenie powiatu piaseczyńskiego i warszawskiego zachodniego

W okolicach Piaseczna zabezpieczono pojazd BMW 750 ze zmienionymi oznaczeniami identyfikacyjnymi. Na innej posesji odnaleziono części samochodowe pochodzące z pojazdów skradzionych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. - Policyjne przeszukania w powiecie warszawskim zachodnim zaowocowały zabezpieczeniem kolejnych skradzionych pojazdów- poinformowała Ewelina Kucharska. - Za paserstwo kilkudziesięciu części samochodowych różnych marek oraz samochodów: Lexus RC 350, Mazda CX-5, Nissan X-Trail, Jeep Wrangler, Hyundai i30 odpowiedzą osoby, od których te pojazdy i części zostały zabezpieczone. Łączna szacunkowa ich wartość to 2 068 550 zł - dodaje.

To już pewne, będą nowe zasady na weselach. Wiele par będzie musiało zmienić planyTo już pewne, będą nowe zasady na weselach. Wiele par będzie musiało zmienić planyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zbigniew Ziobro upokarzająco o niebinarnej aktywistce, odbierając jej godność. "Bełkot. Mężczyzna, który dorabia ideologię"
  2. Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragedii
  3. Ważny komunikat GIS. Każdy powinien przestrzegać tych zaleceń, mogą uratować życie
  4. Niecodzienne widowisko na Wisłostradzie. Tego warszawiacy się nie spodziewali
  5. IMGW ostrzega, burze nadciągają nad Mazowsze. Będzie gorąco i niebezpiecznie
  6. Groźny wypadek Andrzeja Dudy. Zdjęcia z miejsca zdarzenia obiegły sieć
Młoda kobieta zginęła w wypadku. Na jaw wychodzą nowe faktyMłoda kobieta zginęła w wypadku. Na jaw wychodzą nowe faktyCzytaj dalej

Następny artykuł