W Warszawie ruszają kontrole tajniaków. Władze stolicy zdecydowały, nie ma odwrotu

Autor - 29 Września 2020
policja w metrzeŹródło: KSP

Policja będzie ścigać graficiarzy z metra. Straty z powodu zniszczeń i zakłóceń w ruchu pociągów, których dokonują wandale, idą już w setki tysięcy złotych. - Warszawa chce jeszcze mocniej zaangażować się w walkę o bezpieczeństwo i estetykę wspólnych przestrzeni - powiedział Michał Domaradzki, szef biura bezpieczeństwa w ratuszu. Do akcji wkroczą więc policyjni tajniacy.

Policja w metrze

Policja będzie częściej jeździć metrem. Porządku pilnować będą również tajniacy. Wszystko po to, by schwytać wandali dewastujących pociągi warszawskiego metra, a których poczynania stają się coraz śmielsze. Jak podaje Metro Warszawskie w rozmowie z Gazetą Wyborczą: "Zmienił się sposób działania wandali. Zrywają w pociągu hamulec bezpieczeństwa, zatrzymują go na dłużej przy peronie, więc nie może kontynuować jazdy. W tym czasie sprejują po ścianach, otwierają drzwi i uciekają. A my musimy sprowadzać taki skład do bazy i rozładować korek, który tworzy się w tunelu. Straty są ogromne".

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości
2. ING, mBank, Santander i inne banki przypominają. Już od jutra tysiące Polaków zapłaci ogromne kwoty, wielu zapomniało
3. Porażające wiadomości z Płocka. Mężczyzna wypadł z okna hotelu, nie żyje

Dwa nowe przypadki wandalizmu

Jak dalej tłumaczy Metro Warszawskie, w ostatnim czasie doszło do dwóch nowych incydentów. Pierwszy przypadek miał miejsce na stacji Młynów na II linii metra. Zdewastowany nocą pociąg metra musiał zjeżdżać łącznikiem pod parkiem Świętokrzyskim i pl. Defilad do stacji Centrum na I linii i dalej na Kabaty. Z kolei za drugim razem graficiarze dali o sobie znać nad ranem na stacji Natolin.

Ratusz chce walczyć z wandalami

Sprawa z podziemnymi wandalami jest poważna. Jak podaje GW, w połowie września szef biura bezpieczeństwa w ratuszu Michał Domaradzki (dawny komendant stołecznej policji) spotkał się z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji. - Sprawą wandali zajmuje się już policja, a Warszawa chce jeszcze mocniej zaangażować się w walkę o bezpieczeństwo i estetykę wspólnych przestrzeni - poinformował Domaradzki. Również Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy poinformowała Gazetę Wyborczą, że władze miasta chcą, by graficiarze zostali złapani i ukarani. Z kolei drugim celem działań ratusza jest niedopuszczenie "do eskalacji bezprawnych działań w metrze, które mogą prowadzić do zagrożeń o znacznie większych konsekwencjach".

Prezydent Warszawy właśnie ogłosił podjętą decyzję. Stolica zmieni się nie do poznania?Prezydent Warszawy właśnie ogłosił podjętą decyzję. Stolica zmieni się nie do poznania?Czytaj dalej

Graficiarze zostaną ukarani

- Warszawa zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec osób, które dewastują przestrzeń i infrastrukturę finansowaną z podatków mieszkańców stolicy - powiedziała Gałecka, cytowana przez GW. - Roszczenia będą obejmować nie tylko straty poniesione w wyniku uszkodzenia mienia, ale także te wynikające z opóźnień w kursowaniu składów. Są to kwoty sięgające nawet setek tysięcy złotych. Zwróciliśmy się również do policji o podjęcie działań, które pozwolą na wyeliminowanie chuligańskich zachowań w metrze, skuteczne wykrywanie i zatrzymywanie sprawców. Deklarujemy pomoc finansową i wsparcie techniczne. Będą dodatkowe kamery monitoringu miejskiego - dodała rzeczniczka ratusza.

Warszawskie metro najczystsze na świecie

Warto wspomnieć, że Metro Warszawskie od początku funkcjonowania (czyli od 25 lat) wyznaje jedną zasadę - na trasę nie wypuszcza się pociągów pomazanych graffiti lub zdewastowanych w inny sposób. Jeśli jednak się tak zdarzy, skład natychmiast wycofywany jest do bazy na Kabatach. Dzięki takim działaniom Metro Warszawskiej należy do najczystszych na świecie! Niestety, pociąga to za sobą duże problemy i koszty, ponieważ wandale i graficiarze w stolicy nie próżnują.

Większe kary za przemoc domową. Popieracie?Większe kary za przemoc domową. Popieracie?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielu Polaków go uwielbiało, przykre wiadomości obiegły Polskę. Nie żyje Stanisław
  2. Lamborghini na egzaminie na prawo jazdy. Tak się zdaje w Chojnicach
  3. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
  4. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
  5. "Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?
  6. Testy na koronawirusa nie są wiarygodne? Ekspert odpowiada
15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźć15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News