74,8 proc. Polaków nie chce podwyżek dla polityków. A ty?

Autor Alicja Guz - 24 Sierpnia 2020
Polacy a podwyżki dla politykówŹródło: Wikipedia, By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to VaGla (w oparciu o szablon praw autorskich)

Polacy w tej kwestii są niemal jednogłośni. Według sondażu SW Research dla portalu rp.pl. aż 74,8 proc. Polaków nie nie chce podwyżek dla polityków. Przeciwnego zdania jest jedynie 13,6 proc. respondentów.

Polacy niemal jednomyślni

Polacy zadecydowali. Nie chcą, by politycy otrzymali podwyżki. Tak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu rp.pl. Grupie 800 respondentów powyżej 18. roku życia zadano pytanie, czy ich zdaniem politycy w Polsce (tj. parlamentarzyści, ministrowie, premier i prezydent) powinni zarabiać więcej niż obecnie. Okazało się, że w tej kwestii Polacy są niemal jednomyślni. Odpowiedzi "nie" udzieliło bowiem aż 74,8 proc. ankietowanych. Z kolei za podwyżkami dla polityków opowiedziało się 13,6 proc. zapytanych osób. Zdania w tej sprawie nie miało 11,6 proc. ankietowanych.

Dzisiaj grzeje:
1. Koronawirus w warszawskim przedszkolu. Coraz więcej przypadków
2. Od zmiany w bankomatach minął już ponad miesiąc, a Polacy nadal zaskoczeni. Wielu nadal się mocno dziwi przy wypłacie

Jak odpowiadali Polacy?

- Kobiety częściej niż mężczyźni uważają, że polscy politycy nie powinni zarabiać więcej niż obecnie (kobiety 80 proc. vs mężczyźni 69 proc.). Takiego zdania są częściej młodsi ankietowani do 34. roku życia (ok. 80 proc.) niż starsi powyżej 35. (ok. 70 proc.), zarabiający poniżej 1000 zł (79 proc.) oraz mieszkańcy miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (80 proc.) - skomentował dla rp.pl wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research. A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Politycy powinni zarabiać więcej? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu na Facebooku.

Politycy chcą podwyżek

Przypominamy, że Sejm 14 sierpnia uchwalił ustawę w sprawie podwyżek dla parlamentarzystów, samorządowców i najważniejszych osób w państwie. Zgodnie z zatwierdzonymi przez Sejm przepisami, prezydent miałby otrzymywać 25 981 zł brutto miesięcznie, a Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu - 21 984 zł brutto. Podwyżki dotyczyłyby także ministrów i wicemarszałków Sejmu i Senatu, który otrzymywaliby po 17 987 zł brutto. Z kolei wiceministrowie zarabialiby po 16 988 zł brutto, wojewodowie po 14 989 zł brutto, wicewojewodowie po 12 990 zł brutto, a posłowie 12 600 zł brutto miesięcznie. 17 sierpnia Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL wycofały swoje poparcie dla projektu i odrzuciły go w Senacie.

Miała zaledwie kilka godzin. Zajęły się nią siostry zakonneMiała zaledwie kilka godzin. Zajęły się nią siostry zakonneCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szokujące słowa Daniela Martyniuka. "Zniszczyć rząd". Ujawniamy, dlaczego tak powiedział
  2. Wideo - Ktoś podrzucał opony na pole rolnika. Ten okrutnie się zemścił
  3. Rząd zabrał głos. Chodzi o maseczki
  4. Ogromna zmiana w Polsce już dziś. Odczują ją wszyscy
  5. Pasażer PKP nie mógł uwierzyć własnym oczom. Pokazał zdjęcie
  6. Bus runął w przepaść, 17 osób nie żyje. W kraju ogłoszono żałobę narodową
Oburzające, co zrobił współlokatorce. Powód wprawia w osłupienieOburzające, co zrobił współlokatorce. Powód wprawia w osłupienieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News