Czy popierasz rozszerzenie obostrzeń?

Autor Julian Bakuła - 22 Października 2020
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 10.10.2020. Od dzisiaj obowiazuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Z powodu gwaltownego wzrostu zakazen koronawirusem, cala Polska zostala objeta zolta strefa.Źródło: Jakub Kaminski/East News

Polska od soboty może znaleźć się w strefie czerwonej. Rozszerzenie na cały kraj obostrzeń zarezerwowanych dotychczas jedynie dla części kraju miałoby na celu sprawniejsze zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale też ułatwiłoby Polakom poruszanie się w gąszczu regulacji zmieniających się w różnych powiatach. Z drugiej strony surowe ograniczenia dotykające handlu czy wydarzeń kulturalnych, z jakimi muszą mierzyć się Polacy w czerwonej strefie, mogą spotkać się z dużym sprzeciwem społecznym. Czy Ty popierasz rozszerzenie obostrzeń?

Wszyscy Polacy mogą znaleźć się w czerwonej strefie

Polacy mogą od soboty (24.10) znaleźć się w czerwonej strefie. Możliwość podjęcia decyzji o rozszerzeniu ograniczeń właściwych dla strefy czerwonej na cały kraj zasugerował w środę (21.10) podczas sejmowego wystąpienia poświęconego walce z koronawirusem premier Mateusz Morawiecki. Taki krok miałby na celu przede wszystkim usprawnienie zwalczania epidemii w całym kraju, ale poza tym wiązałby się z ułatwieniami w dostosowywaniu się do regulacji, które byłyby jednolite w każdym miejscu w Polsce. Aktualnie w strefie czerwonej znajduje się około 317 powiatów. - Już dzisiaj jest to ok. 75-80 proc., więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe - przekonywał w środę premier Morawiecki.

Rząd już zdążył wprowadzić wiele dodatkowych restrykcji

Zaliczenie terytorium całego kraju do czerwonej strefy byłoby kolejnym już jesiennym zaostrzeniem restrykcji związanych z koronawirusem. 10 października cała Polska znalazła się w strefie żółtej lub czerwonej, co wiązało się m.in. z przywróceniem znanego nam z wiosny obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej - w tym na świeżym powietrzu. W międzyczasie rząd wprowadził szereg innych regulacji, zawieszając działalność branży fitness w całej Polsce, przywracając godziny dla seniorów, ograniczając godziny otwarcia lokali gastronomicznych czy wprowadzając nauczanie zdalne lub hybrydowe dla szkół ponadpodstawowych i wyższych.

Niektórzy nie zgadzają się na dodatkowe ograniczenia

Cześć z tych decyzji wywołuje sprzeciw i protesty dotkniętych kolejnymi obostrzeniami środowisk. Tak było w przypadku branży fitness, której przedstawiciele zebrali się w sobotę (17.10) na placu Zamkowym, domagając się zniesienia ogłoszonego dzień wcześniej zawieszenia działalności tego sektora. Przedstawiciele branży fitness wskazują na katastrofalne skutki, jakie przyniesie z sobą ich zdaniem wygaszenie działalności basenów i siłowni, jako że wartość rocznego obrotu tego sektora sięga 4 mld zł, a zatrudnionych jest w nim ponad 100 tys. pracowników. Twierdzą oni, że jeśli blokada tego sektora potrwa dłużej niż do najbliższej soboty, poskutkuje to falą rezygnacji klientów oraz - w konsekwencji - zwolnień pracowników.

Obostrzenia w czerwonej strefie

Podobne problemy mogą dotknąć także inne branże, które w wyniku wprowadzania limitów klientów sklepów czy uczestników wydarzeń oraz ograniczania czasu otwarcia różnego rodzaju placówek, będą narażone na ogromne straty finansowe. Co prawda w przypadku branży fitness rząd zapewnia, że wypłaci poszkodowanym przedsiębiorcom rekompensaty za straty, zwolni ich ze składek ZUS i podatków, a nawet opłaci koszty zatrudnienia pracowników - jednak branża potrzebowałaby natychmiastowego wsparcia. Tymczasem na rządową pomoc finansową trzeba by poczekać, a przyznanie jej wcale nie musi być pewne.

Nauczanie zdalne może obciążać rodziców

Także wprowadzenie nauczania zdalnego dla części klas szkół podstawowych - jeśli nastąpi wraz z rozszerzeniem czerwonej strefy na cały kraj - może stanowić duże obciążenie dla rodziców dzieci, które zaczną nagle uczyć się na odległość. W niektórych przypadkach konieczne może być zorganizowanie opieki dla dzieci, których rodzice przebywać będą w pracy. Ponadto nie w każdym domu panują warunki odpowiednie do nauki, a dzieci dotknięte wykluczeniem cyfrowym mogą nie mieć dostępu do niezbędnego sprzętu czy odpowiednio szybkiego połączenia internetowego.

Dobowy przyrost zakażeń jest rekordowo wysoki

Z drugiej strony nie można tracić z oczu pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Polsce. Dobowy przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem przekroczył w środę (21.10) 10 tysięcy, co jest wynikiem wielokrotnie wyższym niż w którymkolwiek momencie pierwszej fali epidemii w Polsce wiosną. Coraz częściej słyszy się o braku miejsc dla chorych w szpitalach czy o kolejkach karetek pogotowia przed SOR-ami. Przygotowując się na dalszy wzrost zakażeń, rząd buduje szpitale tymczasowe, aby dla chorych nie zabrakło łóżek. Czy Waszym zdaniem rozszerzenie obostrzeń właściwych czerwonej strefie na cały kraj to dobry pomysł?

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News