Polacy ocenili działania rządu w czasie pandemii. A jakie jest Twoje zdanie?

Autor Alicja Guz - 15 Września 2020
Polacy, sondaż CBOSŹródło: Pixabay

Polacy wypowiedzieli się na temat działań podjętych przez rząd w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Najnowszy sondaż CBOS nie pozostawia złudzeń. Czy Polacy są zadowoleni z kroków podejmowanych przez rządzących?

Polacy przepytani

Polacy po raz kolejny zostali przepytani przez CBOS. Tym razem ośrodek badawczy pytał o ocenę działań rządu w dobie pandemii koronawirusa. Chodziło zarówno o postrzeganie skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii, jak i oceny jego polityki gospodarczej. Co ważne, badanie zostało przeprowadzone w ostatnich dniach sierpnia, gdy liczba zarejestrowanych zakażeń zwiększyła się oraz padł dobowy rekord odnotowanych przypadków COVID-19.

Dzisiaj grzeje:
1. Nagle przerwano lekcje. Wielka ewakuacja w szkole, 800 uczniów wybiegło z placówki
2. Dziesiątki tysięcy Polaków otrzymają po 900 zł. Fundusz podkręca świadczenia

Polacy podzieleni

Jak podaje Polsat News, 15 procent ankietowanych zdecydowanie dobrze ocenia działania rządu w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, a 42 procent - raczej dobrze. Daje to łącznie 57 procent ankietowanych pozytywnie oceniających działania rządu w czasie pandemii. To o 7 punktów procentowych mniej niż podczas poprzedniego badania. Z kolei raczej źle ocenia działania rządu 23 procent ankietowanych, a 13 procent przebadanych osób odpowiedziało, że zdecydowanie źle. W sumie daje to 36 procent ankietowanych, którzy są krytyczni wobec działań rządu w dobie pandemii (o 7 punktów procentowych więcej, niż poprzednio). Co ważne, 7 procent ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie. Reasumując te dane, można wywnioskować, że od początku lipca opinia Polaków o skuteczności rządu w walce z epidemią znacznie się pogorszyły.

Ogromna tragedia na Mazowszu. Młody mężczyzna nie żyje, zginął na oczach znajomychOgromna tragedia na Mazowszu. Młody mężczyzna nie żyje, zginął na oczach znajomychCzytaj dalej

Ocena a dane demograficzne ankietowanych

Polsat News powtórzył za CBOS, że zadowolenie Polaków z działań rządu zależne jest m.in. od wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania ankietowanych. Z danych przedstawionych przez ośrodek badawczy wynika bowiem, że odpowiedzi pozytywnie oceniających działania rządu częściej udzielały osoby w starszym starszym wieku (55+), z wykształceniem podstawowym lub zawodowym, uzyskujące stosunkowo nieduże dochody per capita w gospodarstwie domowym oraz mieszkające na wsi lub w małym mieście. Z kolei bardziej negatywny stosunek do działań rządu wykazywały osoby młode (do 34. roku życia), najlepiej wykształcone i sytuowane, kadra kierownicza, specjaliści oraz uczniowie i studenci.

Poglądy polityczne mają wpływ

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że również poglądy polityczne ankietowanych miały wpływ na ich odpowiedzi. Jak podaje Polsat News, działania rządu aprobuje zdecydowana większość badanych identyfikujących się z prawicą (74 procent). Natomiast krytycznie ocenia je ponad połowa osób, które określają swoje poglądy jako lewicowe (59 procent). Co więcej, CBOS zwrócił uwagę, że im częstszy udział ankietowanych w praktykach religijnych, tym lepsza ocena polityki rządu. A jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie? Oceniasz pozytywnie czy negatywnie działania rządu w czasie trwania pandemii? Podziel się swoją opinią na naszym Facebooku.

Warszawianka pokazała podręcznik dla dzieci w podstawówce. W internecie zawrzałoWarszawianka pokazała podręcznik dla dzieci w podstawówce. W internecie zawrzałoCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mamy potwierdzenie, koniec obostrzeń już 19 września. Wielu Polaków odetchnie z ulgą
  2. Skandaliczne zachowanie dziennikarza TVP Info. Wyśmiewał i obrażał otwarcie, bez żadnych skrupułów
  3. Chcieli zniszczyć dokumenty na dwa dni przed awarią Czajki. Mamy odpowiedź MPWiK
  4. Zadzwoniła do córki, pożegnała i skoczyła do Wisły. Porażająca akcja służb w Warszawie
  5. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
  6. Wideo - Dramatyczny wypadek na przejeździe kolejowym. Autobus wjechał wprost pod lokomotywę
Nastolatki brutalnie pobiły się na szkolnym korytarzu. Porażający film właśnie trafił do sieciNastolatki brutalnie pobiły się na szkolnym korytarzu. Porażający film właśnie trafił do sieciCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News