Areszt za Halloween. Szaleństwo czy słuszny krok?

Autor Alicja Guz - 4 Października 2020
Polacy o HalooweenŹródło: Pixabay

Polacy coraz chętniej organizują imprezy związane z Halloween. Jednak nie wszyscy patrzą entuzjastycznie na obchody zaczerpnięte z kultury Zachodu. O ile Walentynki przyjęły się Polsce bez większych problemów, o tyle Halloween nadal u niektórych osób wywołuje strach i oburzenie. Swego czasu do Sejmu trafił projekt ustawy zakładający srogie karanie zwolenników zabawy "cukierek albo psikus".

Polacy lubią świętować

Polacy, szczególnie młodzi, dużo czerpią z kultury Zachodu. Po hucznie obchodzonym świecie zakochanych 14 lutego przyszła pora, by "podkraść" świętowanie 31 października, czyli popularne za granicą Halloween. Wycinanie dyń, przebieranie za kościotrupy, czarownice czy zombie oraz zabawa w "cukierek albo psikus" są coraz częściej spotykane w naszym kraju. Jednak nie wszyscy popierają to z pełnym entuzjazmem.

Dzisiaj grzeje:
1. Wielka awantura w sklepie w Arkadii, wszystko się nagrało. "Żebyś umarł na COVID"
2. ZUS wprowadza kluczową zmianę. Przyznawanie zasiłków, emerytur i rent zmieni się na lepsze
3. Dorota Gardias napisała oficjalne oświadczenie. Wiadomo, w jakim jest stanie

Kara za "cukierek albo psikus"

Swego czasu do Sejmu trafiła projekt anonimowego, oburzonego obywatela, który chce zdecydowanego karania wszystkich osób świętujących pogańskie Halloween. "Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni" brzmi pierwszy artykuł projektu ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP. Z kolei w kolejnym możemy przeczytać: "Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu - podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności".

Wyjątkowa inicjatywa pani ambasador. Wszyscy ją podziwiająWyjątkowa inicjatywa pani ambasador. Wszyscy ją podziwiająCzytaj dalej

Święto, które "zagraża duszy"

Zdaniem autora projektu ustawy, Halloween jest bardzo niebezpiecznym świętem. Jak twierdzi: "nie tylko szkodzi pamięci zmarłych i niszczy katolicką tradycję, lecz także zagraża duszy". Co więcej, zagraniczne święto zdaniem autora projektu "próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego, które obchodzone są 1 i 2 listopada.

Sejm rozpatrzy ustawę?

Jeszcze w lipcu, gdy głośno było o nietypowym projekcie ustawy, mówiło się, że Sejm przyjrzy jej się uważnie. Rozpatrywanie przez Sejm takich pism to bowiem efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach, która przewiduje, że każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. Z kolei zgodnie z regulaminem Sejmu do powołanej Komsji do Spraw Petycji trafiają tylko te pisma, którym bieg nadał marszałek. Przypominamy, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek już to uczyniła. Czy z uwagi na zbliżający się czas Halloween o sprawie ponownie zrobi się głośno? A jakie jest Wasze zdanie? Halloween to tylko niewinny żart i okazja do zabawy, czy czas otwierający diabłu wrota do ludzkiej duszy? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach na naszym Facebooku!

Drzewo prawie wpadło do salonu. Mieszkańcy Bielan przeżyli chwile grozy, wszystko przez nawałnicę nad WarszawąDrzewo prawie wpadło do salonu. Mieszkańcy Bielan przeżyli chwile grozy, wszystko przez nawałnicę nad WarszawąCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W akcji straż, wojsko i karetki, ludzie są masowo wywożeni. Niepokojące sceny na zachodzie Polski
  2. Kuriozalna sytuacja. Kobieta nie wskazała sprawcy wykroczenia. Otrzymała 3000 złotych mandatu
  3. Taka będzie tegoroczna zima! Mamy prognozę pogody na zimę 2020/2021
  4. Koronawirus bardzo niebezpieczny nie tylko dla seniorów. Zmarł 36-latek z Warszawy
  5. Nie żyje Dorota Kawęcka. Wielka strata, kochały ją miliony telewidzów
  6. Trump skrywał prawdę o Covid-19. Na jaw wyszły ukrywane informacje
Ośmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówOśmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News