Polacy na potęgę wzywają pogotowie. Liczby nie pozostawiają złudzeń, karetki stoją w ogromnych kolejkach

Autor Julian Bakuła - 9 Października 2020
Pogotowie ratunkowe w KatowicachŹródło: Wikimedia Commons, Dawid Skalec, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Pogotowie ratunkowe jest wzywane coraz częściej przez Polaków. W dodatku coraz trudniej przebiega przekazywanie pacjentów z karetek pogotowia do szpitali, w których zaczyna brakować miejsc. W związku z tym karetki często godzinami stoją w kolejkach do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Wzrost liczby wezwań pogotowia to wyzwanie i kolejne obciążenie także dla samych ratowników medycznych, którzy w dobie pandemii często na własną rękę muszą zaopatrywać się w odpowiedni asortyment ochronny, aby zminimalizować ryzyko transferu wirusa.

Pogotowie ratunkowe ma obecnie ręce pełne roboty

Pogotowie ratunkowe ma w czasie drugiej fali epidemii koronawirusa w Polsce ręce pełne roboty. Jak podaje TVN24, na ratowników medycznych spada ciężar nie tylko samych interwencji, ale także odpowiedzialności za ograniczenie transferu koronawirusa nawet w przypadkach, gdy interwencja nie wiąże się z podejrzeniem zakażenia. - Załoga ratownictwa medycznego wchodząc do mieszkania pacjenta nigdy nie wie, czy udzielając pomocy osobie z zawałem, nie udziela też jednocześnie pomocy osobie zakażonej. Chodzi o to, by okazji do transmisji wirusa było jak najmniej - mówił w TVN24 Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans".

Brakuje materiałów ochronnych

W związku z tym poczuciem odpowiedzialności ratownicy często sami zaopatrują się w brakujące materiały ochronne, które obecnie zużywane są w ponadprzeciętnych - i większych niż wiosną - ilościach. Do tego dochodzi kolejny obciążający czynnik, jakim jest wzrost liczby wezwań pogotowia ratunkowego w ostatnim okresie. Liczba interwencji jest obecnie o 30 proc. wyższa niż wiosną. Przekłada się to nie tylko na natłok obowiązków dla ratowników pogotowia, ale także na ogromne kolejki do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).

Dzisiaj grzeje:
1. Z ostatniej chwili: nagle zmienili zdanie, właśnie potwierdzono. Będą odszkodowania dla rolników za 5 dla zwierząt
2. Potwierdzone: ING wprowadza spore podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
3. Szykujcie się na ogromne utrudnienia. Drogi będą zablokowane, ludzie wyjdą na ulice

Karetki pogotowia czekają w wielogodzinnych kolejkach przed SOR-ami

Jak podaje TVN24 coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których zatłoczone szpitale nie są w stanie przyjąć pacjentów w momencie przywiezienia ich przez pogotowie ratunkowe. W związku z tym karetki czekają przed SOR-ami w wielogodzinnych kolejkach. Według dyrektora warszawskiego pogotowia Karola Bielskiego jest to sytuacja bezprecedensowa. - Co zrobić z tymi pacjentami, których zabezpieczono już na poziomie SOR-u, ale wymagają dalszego leczenia? Nie ma łóżek szpitalnych, gdzie można by było tych pacjentów przekazać. I w związku z tym mamy takie sytuacje, jak ostatnio. Po kilka godzin karetka czeka z pacjentem przed SOR-em, gdzie załoga jest cały czas zabezpieczona w kombinezonach i maskach. Ten problem narasta i nawet po sześć-osiem godzin zdarzało się ostatnio w Warszawie czekać - mówi Bielski. Dyrektor zaznacza zarazem, że współpraca z SOR-ami układa się dobrze i wykonują one tytaniczną pracę, a za wydłużenie czasu przyjęcia pacjentów odpowiadają restrykcyjne procedury bezpieczeństwa.

Ważna zmiana w robieniu zakupów. Zmieniają się godziny otwarcia sklepówWażna zmiana w robieniu zakupów. Zmieniają się godziny otwarcia sklepówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister Niedzielski nagle wprowadził nową decyzję. Niespodziewany zwrot akcji
  2. Jeśli tankowałeś na Orlenie, możesz mieć poważny problem. Klienci zgłaszają wielotysięczne szkody
  3. Rząd zmienia zdanie w sprawie uczniów. RMF FM nieoficjalnie: wraca nauka zdalna
  4. W Warszawie zawyją syreny. Rzecznik ratusza wyjaśnia, mieszkańcy powinni się przygotować
  5. Jasnowidz Jackowski ostrzega: ten tydzień będzie kluczowy. Zapadnie nagła decyzja, zmieni losy Polaków
  6. Pamiętacie aferę z respiratorami? Nowe informacje
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News