Łowca burz ostrzega przed trąbą powietrzną. IMGW wydało pilny komunikat

Autor Mateusz Dolak - 11 Maja 2020
BurzaŹródło: Pixabay

Grzegorz Zawiślak - polski łowca burz napisał, że niewykluczona jest trąba powietrzna. Nagłej zmiany pogody i burz należy spodziewać się w poniedziałek po południu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. | www.wawainfo.pl - najnowsze informacje z Warszawy i Mazowsza.

Gwałtowne burze nad Polską

IMGW podaje, że burze pojawią się pomiędzy godziną 14 a 23. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do do 25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie spadnie grad - czytamy w ostrzeżeniu pierwszego stopnia. Oznacza to, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące straty materialne oraz zagrożenie życia i zdrowia. - Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy na stronie IMGW.

Śmiertelny wypadek na Mazowszu. Nie żyje młody motocyklistaŚmiertelny wypadek na Mazowszu. Nie żyje młody motocyklistaCzytaj dalej

Pogoda w poniedziałek

Znany łowca burz wyjaśnił szczegółowo sytuacje pogodową w Polsce. Z jego obserwacji wynika, że do Polski nadciągają dwie masy powietrza. Jedna - ciepła z południowej części europy, a druga - arktyczna z północy. - W ciągu dnia objawi się wartościami temperatury w granicach zaledwie 6-8°C. W tym samym czasie w środowisku ciepłego sektora zanotujemy około 24-27°C, lokalnie nawet 28 °C! Im bliżej województw południowo - wschodnich, tym będzie cieplej - wyjaśnia Grzegorz Zawiślak.

Dzisiaj grzeje:
1. Czy można jeść na ulicy posiłek na wynos? GIS wydał jasne oświadczenie
2. Ile zarabia się w Rossmannie? Najpopularniejsza w Polsce drogeria wręcza nie tylko gotówkę

Burze i trąba powietrzna

Jak podaje, oba fronty spotkają się. - Powstaną formacje konwekcyjne z ulewnymi opadami deszczu, gradem oraz punktowo silnymi porywami wiatru. Ze względu na większą tendencję wiatru do zmiany prędkości i kierunku wraz ze wzrostem wysokości (0-6 km), całkiem prawdopodobne jest uformowanie się kilku superkomórek burzowych z rotującymi prądami wstępującymi; w trakcie ich przechodzenia poszczególne zjawiska towarzyszące (niewykluczona nawet trąba powietrzna) będą najintensywniejsze. Obecne wyliczenia numeryczne wskazują, że największego potencjału konwekcyjnego należy oczekiwać w wąskiej strefie miejscami na północnym - wschodzie, częściowo wschodzie, cz. w głębi kraju oraz cz. w rejonach południowych - ostrzega Zawiślak.

Kolejne zmiany w opłatach za śmieci. W tym tygodniu zapadnie ostateczna decyzjaKolejne zmiany w opłatach za śmieci. W tym tygodniu zapadnie ostateczna decyzjaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z samego rana Ministerstwo Zdrowia wydało do wszystkich Polaków komunikat najwyższego stopnia
  2. Konie wracają na szlak nad Morskie Oko. Pojadą już za kilka dni
  3. Ranny mężczyzna leżał w krzakach. Sprawa przybrała nieoczekiwanego obrotu
  4. Kolejne zmiany w opłatach za śmieci. W tym tygodniu zapadnie ostateczna decyzja
  5. Cegła spadła na małego chłopca, akcja służb. Poważny wypadek pod Warszawą
  6. Polacy mają dość zakazu handlu w niedzielę. Sondaż nie pozostawia złudzeń
Ktoś porzucił klatkę z żywymi zwierzętami. Stworzenia błagały wzrokiem o pomocKtoś porzucił klatkę z żywymi zwierzętami. Stworzenia błagały wzrokiem o pomocCzytaj dalej

Następny artykuł