IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia. Gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych w Warszawie

Autor Julian Bakuła - 9 Grudnia 2020
Znamy prognozę pogody dla Warszawy na najbliższe dni.Źródło: Jan BIELECKI/East News

Nadchodzi gwałtowna zmiana pogody. Znamy prognozę na najbliższe dni. Mieszkańcy Warszawy i całego Mazowsza mogą się spodziewać marznących opadów stanowiących utrudnienie i zagrożenie komunikacyjne. Szczególną ostrożność powinni z tego względu zachować kierowcy.

Prognoza pogody dla Warszawy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w środę (09.12.) ostrzeżenie meteorologiczne dla całego Mazowsza. Od godziny 7:30 w czwartek (10.12.) do godziny 7:30 dnia następnego mieszkańcy Warszawy, jak i całego województwa, mogą się spodziewać marznących opadów deszczu lub mżawki.

- Jutro nad ranem i przed południem prognozujemy opady marznące, które mogą być zagrożeniem i utrudnieniem komunikacyjnym - czytamy w komunikacie opublikowanym przez IMGW na Twitterze. Podobna pogoda ma panować w całej Polsce, dodatkowo w niektórych rejonach spodziewane są oblodzenia ulic i chodników.

Miasto przygotowuje się na zimę

Na zimowe utrudnienia przygotowuje się Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM), który już pod koniec listopada poinformował, że 306 pługów i posypywarek oraz ekipy odśnieżające chodniki utrzymywane są w całodobowej gotowości do akcji. Posypywarki pierwsze wyjazdy na stołeczne drogi mają już za sobą.

- Nad ranem w sobotę 21 listopada temperatura powietrza spadła poniżej zera, a przy dużej wilgotności istniało ryzyko gołoledzi – wtedy pierwszy raz w tym sezonie posypywarki zadbały o bezpieczeństwo warszawskich kierowców. Drugi raz posypywarki wyjechały o poranku 26 listopada. Działania służb oczyszczania miasta dotyczyły wiaduktów i mostów. To miejsca, gdzie ze względów konstrukcyjnych śliskość pojawia się najszybciej - czytamy na stronie ZOM.

Czeka nas łagodna zima

Mimo tych ostrzeżeń powinniśmy mieć na uwadze, że tegoroczna zima będzie prawdopodobnie bardzo łagodna. Według synoptyków trzymiesięczna średnia temperatury dla okresu zimowego ma oscylować w granicach od 2 do 3 stopni Celsjusza.

Należy się więc spodziewać raczej deszczu i pluchy niż śniegu. Będzie to pogoda szczególnie niefortunna ze względu na obowiązujące co najmniej do 27 grudnia obostrzenia epidemiczne ograniczające możliwość podróżowania. Hotele pozostają dostępne tylko dla osób odbywających podróże służbowe.

Zima w mieście

Z podobnych powodów zima w mieście, która w poprzednich latach miała mieszkańcom Warszawy wiele do zaoferowania, w tym roku będzie mniej atrakcyjna. Ze względu na brak precyzji rządowych wytycznych oraz niestabilnej sytuacji epidemicznej zamknięte pozostaną miejskie lodowiska i ślizgawki.

Otwarta pozostanie jednak Górka Szczęśliwicka. - Jest ona otwarta dla klubów sportowych, jak i dla osób indywidualnych. Z Górki Szczęśliwickiej mogą korzystać wszyscy. Obowiązuje na niej reżim sanitarny - przywołuje słowa rzecznik urzędu miasta Karoliny Gałeckiej TVN Warszawa.

Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedzieli czy się zaszczepią na COVID19Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedzieli czy się zaszczepią na COVID19Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News