Poseł zdradził, jakie miasto ma być stolicą podzielonego Mazowsza. Padł również konkretny termin

Autor Kamil Matuszak - 20 Listopada 2020
Podział MazowszaŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Przygotowany jest projekt poselski, który niedługo powinien pojawić się w Sejmie. Tę informację potwierdza wiceszef klubu PiS Marek Suski. Podał również miasto, które stanie się nową siedzibą województwa mazowieckiego.

Synoptycy podali kiedy spadnie śnieg. Pierwsze opady będą szybciej niż się spodziewacieSynoptycy podali kiedy spadnie śnieg. Pierwsze opady będą szybciej niż się spodziewacieCzytaj dalej

Projekt ustawy przygotowany jeszcze w tym roku

Marek Suski w piątek (20.11.) w rozmowie z RMF FM opowiadał o obecnym etapie prac nad ustawą o podziale Mazowsza. Zaznaczył, że trwają ostatnie przygotowanie do wniesienia projektu pod obrady Sejmu. Trwają ostatnie przygotowania i choć jest jeszcze kilka niedopracowanych szczegółów, projekt powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że projekt poselski podziału Mazowsza może jeszcze w tym roku trafić do Sejmu. Wszystko zależy od ostatecznych poprawek, które członkowie Prawa i Sprawiedliwości będą chcieli do niego wprowadzić. Takie informacje podawał w rozmowie z RMF FM Radosław Fogiel, poseł i wicerzecznik PiS.

Projekt zakłada przede wszystkim wyodrębnienie Warszawy i jej przyległości z województwa i utworzenie nowego woj. mazowieckiego z nową stolicą. Suski zapytany o termin zakończenia prac odparł, że nie potrafi podać dokładnej daty, bo dopracowania wymaga choćby "różnego rodzaju podział majątku Mazowsza".

DZISIAJ GRZEJE:
1.
Gigantyczny karambol pod Warszawą. Kilkanaście osób rannych, jedna nie żyje
2. Dziewczynkę ze zdjęcia uwielbiają dziś miliony Polaków. Poznajecie? Słynna polska podróżniczka
3. Luksusowe auto roztrzaskało się, kierowca nie żyje. Media podają, że zginął milioner z Warszawy

Gigantyczny karambol pod Warszawą. Kilkanaście osób rannych, jedna nie żyjeGigantyczny karambol pod Warszawą. Kilkanaście osób rannych, jedna nie żyjeCzytaj dalej

Data zależy od ustalenia szczegółów

Skomplikowana sytuacja dotyczy np. Kolei Mazowieckich, które obsługują teren całego Mazowsza, a po podziale należałoby albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki, które działać będą na terenie woj. Warszawa oraz woj. mazowieckiego.

Poseł Suski zapytany, czy podział oznaczać będzie nowe wybory w obu nowych województwach opowiedział, że tak. Dodał jednak, że czym innym są wybory do sejmiku, a czy innym do władz Warszawy.

To są dwa odrębne samorządy. W Warszawie nie będzie nowych wyborów. Ta ustawa tego nie przewiduje. Będą nowe wybory do sejmiku, ale nie do władz Warszawy - podkreślił Suski.

Znamy miasto, które stanie się nową stolicą

Które miasto stanie się zatem stolicą nowego województwa mazowieckiego? Suski zapytany o siedzibę odparł, że będzie to największe miasto na Mazowszu, czyli Radom. Przynajmniej na razie, gdyż taki zapis uwzględnia projekt. Ta wypowiedź różni się od tego, o czym przed tygodniem mówił Fogiel. Wicerzecznik podkreślał, że jedną z rozpatrywanych możliwości jest utworzenie więcej niż jednego miasta z prawami wojewódzkimi, w których stacjonowałyby władze.

- Myślę, że jesteśmy w stanie to tak zorganizować, że nikt nie poczuje się pokrzywdzony. - z pewnością zaznaczył Radosław Fogiel. Wskazał on również przykład, w którym wojewoda mógłby mieć swoją siedzibę w innym miejscu niż sejmik. Spowodowałoby to, że więcej miast w obrębie podzielonej jednostki zyskałoby prestiż oraz status miasta wojewódzkiego.

Marek Suski podał też przybliżony termin podziału. Jeśli Sejm przyjmie tę ustawę, a Senat nie będzie zwlekał z decyzją, to po podpisaniu przez prezydenta dokumentu może nastąpić podział Mazowsza na dwa województwa. Przyszły rok to data pewna. Poseł ma nadzieję, że będzie to połowa 2021 roku.

Znów się zaczęło, policja zamknęła okolice Sejmu. Ratusz ostrzega, komunikacja na objazdachZnów się zaczęło, policja zamknęła okolice Sejmu. Ratusz ostrzega, komunikacja na objazdachCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Miał podrobiony dyplom. Od marca jeździł karetką w jednym z polskich miast
  2. Z ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzji
  3. Nagranie ze śmiertelnego wypadku w Łodzi. Tragiczne zdarzenie zarejestrowała samochodowa kamerka.
  4. Tak zachowywała się Marta Lempart podczas protestu w Warszawie. Policja opublikowała nagranie
  5. Znów się zaczęło, policja zamknęła okolice Sejmu. Ratusz ostrzega, komunikacja na objazdach
  6. Z ostatniej chwili: tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje b. poseł, burmistrz i prezydent miasta
  7. Jeden z większych banków w Polsce masowo wysyła wezwania do zapłaty grupie klientów. Sytuacja budzi kontrowersje

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News