Uwaga na plagę latających owadów. Mogą wejść pod powiekę, a nawet do nosa

Autor - 12 Lipca 2020
Latający kleszczŹródło: Wikipedia, By Bartłomiej Bulicz - Own work, CC

Plaga tzw. "latających kleszczy" w Polsce. Lasy Państwowe ostrzegają przed strzyżakami sarnimi, potocznie nazywanymi latającymi kleszczami. Te małe owady niepostrzeżenie mogą znaleźć się na naszej skórze, nawet w takich miejscach jak nos czy powieka. Ugryzienie strzyżaka powoduje przykre dolegliwości.

Jak wygląda latający kleszcz?

Tak naprawdę latający kleszcz, który nosi nazwę strzyżak sarni jest owadem rzędu muchówek, a dokładnie z podrzędu muchówek krótkoczułkich. Owad ma trzy pary odnóży, brązowy kolor, przezroczyste skrzydła i potrafi latać. Osiąga maksymalnie do sześciu milimetrów długości. Latający kleszcz zamieszkuje w lasach i żywi się krwią zwierząt oraz ludzi.

Dzisiaj grzeje:
1. Niebezpieczna bakteria w popularnych kanapkach i hamburgerach. Pod żadnym pozorem ich nie jedz
2. Przynajmniej 15 dni aresztu za Halloween. Polskie władze przygotowują bezlitosne kary

Latające kleszcze w Polsce

Latające kleszcze możemy spotkać w lasach późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Owady lubią wysoką temperaturę otoczenia, dlatego w naszym kraju najdogodniejsze warunki do życia mają od czerwca do września. Kiedy już latający kleszcz wczepi się w swojego żywiciela, nie tak łatwo jest się go pozbyć i wyciągnąć ze skóry. Gdy strzyżak sarni “wkręci się” już w żywiciela traci swoje skrzydła i upodabnia się do kleszcza.

Złamano ciszę wyborczą w komisji na Mazowszu? Wiceprzewodnicząca umieściła wypełnioną kartę do głosowaniaZłamano ciszę wyborczą w komisji na Mazowszu? Wiceprzewodnicząca umieściła wypełnioną kartę do głosowaniaCzytaj dalej

Ukąszenie przez latającego kleszcza

Ukąszenie przez latającego kleszcza jest bardzo bolesne. Żywiący się krwią strzyżak sarni wysysa ją ze swojej ofiary przez około 20 minut. Ślad po ugryzieniu przez owada początkowo jest niewidoczny i ciężko zorientować się, gdzie latający kleszcz nas ukąsił. Tak jest jednak tylko na początku, bo już po trzech dniach w miejscu ugryzienia pojawia się twardy zaczerwieniony obrzęk, który bardzo swędzi. Uczucie swędzenia może się utrzymać nawet trzy tygodnie,.

Jak zagoić ukąszenie latającego kleszcza?

Ukąszenie przez latającego kleszcza jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może wywołać silną reakcję alergiczną. Jest bolesne i czas gojenia czasem może się przeciągnąć do kilku tygodni. Dodatkowo owad może wejść nam do nosa lub pod powiekę, czyli w miejsca gdzie szczególnie będziemy odczuwać przykre skutki ukąszenia. Jednak ugryzienie strzyżaka sarniego nie stanowi takiego zagrożenia, jak ugryzienie kleszcza. Dlatego, że latający kleszcz nie przenosi boreliozy.

Chwila i z dachu nic nie zostało. Zniszczone budynki, powalone drzewa i zalane ulice. Ogromna nawałnica wywołała wiele szkódChwila i z dachu nic nie zostało. Zniszczone budynki, powalone drzewa i zalane ulice. Ogromna nawałnica wywołała wiele szkódCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Filmik z tańcem Kingi Dudy podbija internet. O córce prezydenta wypowiedzieli się także jej znajomi ze szkoły
  2. Koszmarny wypadek pod Radomiem. Z BMW nic nie zostało
  3. Wyniki wyborów w Warszawie. Szczegółowe dane PKW
  4. Jak głosowali sąsiedzi Rafała Trzaskowskiego? Mieszkańcy Ursynowa byli jednomyślni
  5. Mało kto znał prawdę. Można się złapać za głowę na wieść, kim jest mąż Katarzyna Pakosińskiej
  6. Bliska koleżanka Kingi Dudy wyjawiła, jaka jest naprawdę, gdy nie ma w pobliżu kamer. Zaskoczenie?
Wybuch gazu w Grójcu. Trwa akcja ratunkowa, strażacy ewakuują budynekWybuch gazu w Grójcu. Trwa akcja ratunkowa, strażacy ewakuują budynekCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News