Uważajcie na swoje dzieci. Wydano pilny komunikat ostrzegający przed niebezpieczną substancją

Autor Alicja Guz - 15 Lipca 2020
pilneŹródło: wawainfo.pl

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nowym, bardzo niebezpiecznym narkotykiem, który pojawił się w Polsce. Etazen należący do grupy opioidów był oferowany jako "dopalacz" na terenie Łodzi. Przyjmuje się, że jego siła działania jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

Nowy narkotyk - etazen

GIS ostrzega przed nowym narkotykiem pod nazwą etazen, który wykryto w Polsce. Należy on do grupy opioidów i był oferowany jako "dopalacz" na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Jak podaje GIS: "Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego". Etazen jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoje właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania. Przyjmuje się, że jest on 60 razy mocniejszy niż morfina.

Dzisiaj grzeje:
1. Sytuacja jest bardzo zła, zmarło 6 osób, ofiar może być więcej. RCB właśnie przekazało wiadomość
2. Niemcy poskarżyli się na Polskę. Możemy znaleźć się w sporych tarapatach

Jak zachowuje się osoba po zażyciu narkotyku?

Osoba, która zażyje etazen, ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca. Co więcej, zauważalne są u niej wąskie ("szpilkowate") źrenice, bradykardia, czyli zwolnienie czynności serca, a także niskie ciśnienie tętnicze. Jak podaje GIS, osoba, która zażyje narkotyk, ma również groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Tragiczny finał przejażdżki elektryczną hulajnogą. Nie żyje młoda kobietaTragiczny finał przejażdżki elektryczną hulajnogą. Nie żyje młoda kobietaCzytaj dalej

Jak pomóc osobie, która zażyje etazen?

GIS podkreśla, że osoba po użyciu opioidów wymaga w pomocy przedlekarskiej, czyli:

  • zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej
  • wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego dzwoniąc pod numer 112
  • zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala

Niebezpieczne "dopalacze"

W oficjalnym komunikacie GIS informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie "dopalaczami". - Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi, jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne - informuje GIS.

Prezydent w końcu przerwał milczenie. Powiedział wszystko, co sądzi na temat jego rozmowyPrezydent w końcu przerwał milczenie. Powiedział wszystko, co sądzi na temat jego rozmowyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna wpadka Filipa Chajzera. Na wizji padły niewybredne komentarze, widzowie mają już dość
  2. Pamiętacie dziewczynkę, która wygrała "Mam Talent"? Dzisiaj jest już nie do poznania, bardzo się zmieniła i wielu może jej nie poznać
  3. Porażające potrącenie pieszego. Mężczyzna leżał na chodniku
  4. Bestialskie zabójstwo psa. Miał przywiązane do szyi cegły. Zwłoki pływały w rzece
  5. Nagła akcja CBŚP na dworcu. Ogromy huk, użyli granatów. Co się dzieje?
  6. Od uderzenia dzielą nas godziny. Wprowadzono pomarańczowy alert
Wyciekła poufna rozmowa Andrzeja Dudy. O krok od skandalu, służby już w akcjiWyciekła poufna rozmowa Andrzeja Dudy. O krok od skandalu, służby już w akcjiCzytaj dalej

Następny artykuł