Będzie podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął projekt, pensje pójdą w górę

Autor Aleksandra Olbryt - 29 Lipca 2020
pieniądzeŹródło: Pixabay (autor: jarmoluk)

Pieniądze w większej ilości zasilą konta Polek i Polaków już za parę miesięcy. Z przyjętego przez rząd Mateusza Morawieckiego projektu wynika, że płaca minimalna w 2021 r. ma wynosić 2800 zł brutto. Oznacza to, że osoby na pełnym etacie przy takiej stawce pensji minimalnej będą zarabiać ok. 2061 zł "na rękę". Stawka godzinowa ma wzrosnąć do 18,30 zł brutto. Obecnie płaca minimalna to 2600 zł brutto, czyli ok. 1920 zł netto i 17 zł brutto za godzinę.

Pieniądze trafią do portfeli Polaków w 2021 roku

Z powyższych informacji wynika, że od 2021 r. płaca minimalna wzrośnie o 7,7 proc. w stosunku do obecnej stawki. Oznacza to jednocześnie wycofanie się rządu z pierwotnego planu, w którym płaca minimalna od 2021 r. miała wynosić 3000 zł brutto. Jak podaje portal Business Insider, według Centrum Informacyjnego Rządu podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa o ok. 385,8 mln zł. Z kolei przyjęcie proponowanej stawki godzinowej spowoduje podwyższenie wydatków budżetu o ok. 2,5 mln zł.

Dzisiaj grzeje:
1. Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat
2. Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka uczestników mszy
3. Minister ogłasza program Maluch Plus, do rozdania 450 mln zł. Znamy już datę składania wniosków

Związki zawodowe: chcemy więcej!

Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Piotr Ostrowski, stwierdził w rozmowie z PAP, że podwyżka do 2800 zł brutto "to zdecydowanie za mało". Jego zdaniem płaca minimalna powinna wzrosnąć do 3100 zł brutto. Podkreślił, że punktem wyjścia do takiej kwoty była obietnica prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, z 2019 roku, która mówiła o stawce minimalnej w wysokości 3000 zł na 2021 rok. Ostrowski zaznaczył, że OPZZ bierze przy tym pod uwagę pandemię koronawirusa oraz prognozy NBP dotyczące gospodarki. Inflacja jego zdaniem "niewątpliwie odbije się na realnej płacy Polaków". Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda już wcześniej oświadczył, że płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 2800 zł brutto, z jego strony nie padła jednak propozycja konkretnej kwoty. W Polsce od lat płaca minimalna stale rośnie i jest ustalana corocznie od 2002. Przypomnijmy, że w 2019 roku płaca minimalna w Polsce wyniosła 2250 brutto.

Już za kilka dni tysiące Polaków dostanie pieniądze na wakacje. Znamy szczegółyJuż za kilka dni tysiące Polaków dostanie pieniądze na wakacje. Znamy szczegółyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd przywróci obostrzenia? Rzecznik przekazał wstrząsające wieści
  2. Wiemy, co z prawie 500 protestami wyborczymi. Sąd Najwyższy wreszcie ujawnia, poznaliśmy kluczowe szczegóły
  3. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
  4. Nowe ognisko koronawirusa w Warszawie. Ponad 70 osób na kwarantannie
  5. Mocne słowa prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie zaplanowanego na sobotę marszu
  6. Tragiczny finał interwencji policji. Nie żyje 34-letni mężczyzna
  7. Dramatyczne wiadomości. Nie żyje 5 księży, 2 jest w ciężkim stanie
Nowy podatek wejdzie w życie już niebawem. Na zakupach zapłaci go każdyNowy podatek wejdzie w życie już niebawem. Na zakupach zapłaci go każdyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News