Od 1 grudnia się zacznie, Urząd Miasta podjął już decyzję. Zostaną wprowadzone nowe przepisy i opłaty

Autor Alicja Guz - 14 Października 2020
pieniądzeŹródło: Pixabay

Pieniądze będą uciekać z kieszeni warszawiaków jeszcze szybciej. Urząd Miasta planuje wprowadzić nowy system naliczania opłaty za wywóz śmieci. Od 1 grudnia opłata ma być zależna od ilości zużytej wody. Ostateczna decyzja w sprawie ma zapaść w czwartek podczas sesji Rady Miasta.

Pieniądze będą "płynąć"

Pieniądze z domowego budżetu mogą skończyć się szybciej. Możliwe, że od 1 grudnia warszawiacy będą płacić więcej za wywóz śmieci. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni mają głosować nad uchwałą w sprawie uzależnienia kosztów wywozu śmieci od zużycia wody. Zgodnie z założeniami mieszkańcy stolicy mają płacić 12,73 zł za m³ zużytej wody, a w przypadku braku wodomierza iloraz 4 m³ wody za osobę.

Dzisiaj grzeje:
1. Ważne zmiany w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Mogą na nich skorzystać tysiące warszawiaków
2. Warszawa i Kraków na nowej liście czerwonych stref już od dziś? Niebawem rząd ogłosi decyzję
3. Klamka zapadła, rząd właśnie podjął decyzję. Jutro ogłoszą nowe restrykcje dla całej Polski

Opłaty pójdą w górę

Z danych GUS wynika, że przeciętna osoba zużywa miesięcznie 3,95 m³ wody. Oznacza to zatem, że osoba samotna zapłaci za wywóz śmieci 50 zł miesięcznie, dwuosobowa 100 zł, a trzyosobowa 150 zł.

Polsat ujawnia: sklepy monopolowe do 19, zakaz wesel, nauczanie zdalne. Nowe obostrzenia będą bardzo surowePolsat ujawnia: sklepy monopolowe do 19, zakaz wesel, nauczanie zdalne. Nowe obostrzenia będą bardzo suroweCzytaj dalej

Sprawiedliwszy system?

1 marca 2020 roku wprowadzono nowe wyższe stawki za wywóz śmieci. Zgodnie ze zmianami obecnie w Warszawie miesięczna opłata za mieszkanie wynosi 65 zł, a za dom jednorodzinny 94 zł. Zdaniem władz nowy taryfikator ma być sprawiedliwszy. - To najbardziej sprawiedliwy system poboru opłat za wywóz śmieci. Opłata zależy od tego, ile sami mieszkańcy zużyją wody. Dzisiejsze stawki są sztywne. Nie ma znaczenia, ile dana rodzina produkuje śmieci. Samo Ministerstwo Klimatu rekomendowało system poboru opłat za odpady w powiązaniu ze wskazaniami wodomierza - tłumaczył wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, cytowany przez dziennik "Rzeczpospolita".

Czy na pewno będzie lepiej?

Pojawiają się głosy osób sceptycznie nastawionych do możliwych zmian. Adwokat, z którym rozmawiał dziennik "Rzeczpospolita", uważa, że nowy system naliczania opłaty nie jest do końca sprawiedliwy. - Taki system byłby sprawiedliwy, gdyby wszyscy byli w identycznej sytuacji. A tak nie jest. Osoby, które mają domy, często posiadają również ogrody, które podlewają. Poza tym mogą część odpadów roślinnych kompostować, a tym samym mniej ich produkować. I to trzeba koniecznie uwzględnić - uważa mec. Stefan Jacyno, cytowany przez dziennik.

Koronawirus u dziennikarki jednej ze stacji telewizyjnych. Redakcja na kwarantannieKoronawirus u dziennikarki jednej ze stacji telewizyjnych. Redakcja na kwarantannieCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka natychmiastowo wycofuje uwielbiany produkt. Może doprowadzić do groźnej infekcji
  2. Włosi zaprojektowali nowego Malucha. W ojczyźnie też za nim zatęsknili?
  3. Gigantyczna awaria na Mazowszu. Tysiące osób nie ma prądu. Sytyacja jest poważna, operator wydał oświadczenie
  4. Z ostatniej chwili: ministerstwo nie ma wątpliwości. Sto powiatów trafi do czerwonej strefy, będą większe obostrzenia
  5. Jasnowidz Jackowski nie ma dobrych wieści. Sytuacja wymknie się spod kontroli, będą nowe restrykcje
  6. Duże polskie miasto czerwoną strefą od jutra? To praktycznie przesądzone
Wiadomo, co będzie z weselami. Wiceminister zdrowia zdradził w radiu plany rząduWiadomo, co będzie z weselami. Wiceminister zdrowia zdradził w radiu plany rząduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News