Każda rodzina będzie musiała zapłacić po 200 zł miesięcznie. Będzie u nas drożej niż w Niemczech

Autor Julian Bakuła - 9 Listopada 2020
Od grudnia wydamy więcej pieniędzy na opłaty za śmieci.Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Opłaty za śmieci w Warszawie zaczną wkrótce pochłaniać o wiele więcej pieniędzy niż dotychczas. Wskutek planowanych podwyżek wywóz śmieci może stać się w stolicy bardziej kosztowny niż w Berlinie. Szczególnie obciążone finansowo będą kilkuosobowe gospodarstwa domowe. Jednak zużywając mniej wody, będziemy mogli wyłożyć mniej pieniędzy także za wywóz śmieci.

Totalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileTotalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileCzytaj dalej

Opłaty wzrosną, przygotujcie pieniądze

Wzrastające koszty gospodarowania odpadami sprawiają, że już wkrótce będziemy musieli zapłacić więcej pieniędzy za wywóz śmieci. - Polskie prawo nakazuje nam ustalić tak zbilansowane stawki opłat, by pokryły wydatki miasta na odbiór i zagospodarowanie odpadów - tłumaczy przywoływany w komunikacie urzędu miasta wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Jakie konkretnie są przyczyny wzrostu kosztów wywozu śmieci? "Rządowa taryfa ulgowa dla producentów opakowań, kosztowny system segregacji, podwyżki cen paliw i energii elektrycznej, wzrost opłaty środowiskowej, spadek mocy instalacji w rejonie, a także restrykcyjne przepisy dla firm zajmujących się śmieciami i zbyt niskie ceny surowców z recyklingu to główne czynniki podwyżek w Polsce. Wszystko odbija się na mieszkańcach, którzy muszą płacić coraz więcej za odbiór śmieci. W 2016 r. i w poprzednich latach stolica wydawała na odpady blisko 325 mln zł, a w 2020 r. koszt wyniesie ponad 1 miliard 260 mln zł (ponad 3,5 razy więcej)" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Rosnące koszty gospodarki odpadów w Warszawie

[Źródło grafiki: Miasto Stołeczne Warszawa - um.warszawa.pl]

Rosnące koszty gospodarowania odpadami

Do wzrostu kosztu opłat za śmieci w Warszawie i innych polskich miastach przyczynia się fakt, że producenci nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za wprowadzanie na rynek opakowań z tworzyw sztucznych. Koszty utylizacji tych odpadów - np. butelek plastikowych - ponoszą zatem zamiast koncernów - miasta, konsumenci i mieszkańcy. "W Austrii, Czechach czy Niemczech odpowiedzialne są koncerny. Rząd nie zapowiada, by w 2021 r. miało się to zmienić" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Kolejnym czynnikiem wzrostu opłat za wywóz śmieci są kosztowne wymogi narzucone przez rząd firmom gospodarującym odpadami, które od 2019 roku zobowiązane są do instalowania w swoich zakładach monitoringu i systemów przeciwpożarowych. Z kolei od 2020 roku obowiązują przepisy dotyczące segregacji odpadów na pięć frakcji, co znowu wpływa na większe zużycie paliwa przy ich przewozie. W 2017 roku podwyższono ponadto z 24,15 zł do 270 zł za tonę opłatę środowiskową za składowanie odpadów.

Dzisiaj grzeje:
1.Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłum
2. Nieoficjalne: wiadomo, co z lockdownem Polski. Rząd dziś wyda decyzję, czekają zwłaszcza amatorzy podróży
3. Totalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwilę

Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumDantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumCzytaj dalej

Koszty wywozu śmieci w gospodarstwach domowych

Wysokość opłat za wywóz śmieci uzależniona będzie w Warszawie od zużycia wody. "Od grudnia 2020 r. mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. (...) Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku (z ostatnich 12 miesięcy). Nie będzie jednak uwzględniona woda bezpowrotnie zużyta, czyli ta, która np. służy do podlewania ogródka (wg wskazania podlicznika). Pod uwagę będzie brana jedynie woda wykorzystywana na tzw. cele bytowe, czyli to, co wypływa z kranu i trafia do kanalizacji" - tłumaczy urząd miasta.

Według urzędu miasta jest to najbardziej sprawiedliwa ze wszystkich dopuszczalnych metod ustalania wysokości opłat za wywóz śmieci, jako że najwierniej oddaje ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Warszawiacy wydadzą więcej pieniędzy niż Niemcy

Jak podaje TVP Info, najwięcej pieniędzy na podwyższone opłaty za wywóz śmieci będą musiały wyłożyć wieloosobowe gospodarstwa domowe. W przypadku osób gospodarujących samotnie wzrost wysokości opłat miałby nie być szczególnie odczuwalny. Jednak rodzina czteroosobowa płacąca obecnie za wywóz śmieci 65 zł miesięcznie może od grudnia spodziewać się opłat sięgających nawet 200 zł.

Opłaty za wywóz śmieci będą więc w Warszawie wyższe niż w Niemczech. "Przeciętne czteroosobowe niemieckie gospodarstwo domowe, które co 14 dni opróżnia swój 120-litrowy kosz na śmieci i 120-litrowy kosz na odpady organiczne, płaci średnio równowartość około 102 zł miesięcznie w 2020 r." - dowodzi przywoływane przez TVP Info za portalem Business Insider badanie stowarzyszenia podatników NRW.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albo teraz, albo w ogóle. Polacy masowo ruszyli po jedną usługę, strach przed lockdownem jest ogromny
  2. Tragiczne zderzenie osobówki z cysterną. Skoda została dosłownie zmieciona z drogi - Wideo
  3. Nagła manifestacja w centrum Warszawy. To nie Strajk Kobiet, na ulice wyszły babcie
  4. Tłumy nagle rzuciły się na cukiernię, ogromna kolejka jakiej jeszcze nie było. Wspaniały gest Warszawiaków
  5. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Trener Ukrainy nie wytrzymał po meczu. Miażdżąca opinia na temat przygotowania, Polacy mogą się wstydzić

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News