Wreszcie, zaczyna się już dziś. Tysiące warszawiaków długo czekało

Autor Aleksandra Olbryt - 12 Sierpnia 2020
tłum ludzi perseidyŹródło: Pixabay (autor: StockSnap)

Perseidy to nic innego, jak bardziej "fachowe" określenie spadających gwiazd - roju meteorów. W sierpniu miłośników zjawisk astronomicznych i tych, którzy po prostu bujają w obłokach, czeka jeszcze więcej niezwykłych momentów. Kiedy i gdzie najlepiej oglądać spadające gwiazdy w Warszawie? Podpowiadamy.

Perseidy 2020

Perseidy to zjawisko wyjątkowo piękne i niezwykłe. Zazwyczaj stanowi świetny pretekst, by udać się na randkę lub spotkanie z przyjaciółmi. Perseidy to rój meteorów, który zobaczymy każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia. Pierwsze w roku 2020 zaobserwować można było 17 lipca. W sierpniu najlepsze dni na oglądanie "spadających gwiazd" przypadają między 12 a 14 sierpnia. Wtedy też na niebie rozegra się prawdziwie magiczne widowisko. Przeciętną aktywność roju odnotowywano dotąd na poziomie 100 spadków na godzinę. Oznacza to, że prawie niemożliwe jest, by nie uchwycić swojego momentu na wypowiedzenie życzenia!

Dzisiaj grzeje:
1. Właśnie podano dramatyczne informacje. Ciężarówka wjechała w robotników drogowych, są ofiary
2. Najbardziej imponujące polskie banknoty okolicznościowe. Nowy banknot z Piłsudskim nawet się nie umywa do reszty?

Skąd i o której podziwiać "spadające gwiazdy"?

Na środę 12 sierpnia zapowiadane jest maksimum roju meteorów. Najlepsza pora na oglądanie będzie między godziną 22 a 3 w nocy. Mieszkańcy wielkich miast mogą podziwiać gwiazdy ze swoich balkonów. Im wyżej, tym lepiej! Oczywiście, ze względu na zanieczyszczenie powietrza i światła miasta, najlepiej udać się poza Warszawę i tam wypatrywać magii. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wypatrywanie Perseidów wcale nie jest niewykonalne. W Warszawie sprawdzi się na pewno Górka Szczęśliwicka, czyli najwyżej położony punkt miasta. Powinniśmy mieć stamtąd dobry widok na niebo. Plaża Poniatówka również jest dobrym pomysłem. Można zabrać znajomych i wylegiwać się na kocu, zerkając w niebo. Pokaz roju Perseidów można podziwiać również z plaży Romantycznej, znajdującej się w dzielnicy Wawer - jest tam cicho, spokojnie i nie będzie przeszkadzało nam światło budynków. Na Bemowie "spadające gwiazdy" można podziwiać w Parku Górczewska. Znajdują się tam polany oraz trzy pagórki.

Mało kto wiedział, zacznie się już dziś. Właśnie przekazano oficjalny komunikat dla wszystkich warszawiakówMało kto wiedział, zacznie się już dziś. Właśnie przekazano oficjalny komunikat dla wszystkich warszawiakówCzytaj dalej

Nie będzie pokazów w CNK

Ze względu na pandemię w tym roku nie odbędą się tradycyjne pokazy w Centrum Nauki Kopernik. Jednak CNK wyszło z inicjatywą relacji online. - Nadlatują Perseidy! Już je widać. Z nocy na noc można zobaczyć ich coraz więcej. Aż w końcu 12 sierpnia nadejdzie TA NOC - Noc Spadających Gwiazd, czyli maksimum roju Perseidów. Co roku spotykaliśmy się w parku przy Koperniku i wspólnie ich wypatrywaliśmy. Tym razem będzie inaczej - spotkamy się online - czytamy na stronie wydarzenia "Noc Spadających Gwiazd z Centrum Nauki Kopernik". Organizatorzy nie upadają na duchu: "Wiemy, że to nie to samo, ale widzimy w tej sytuacji kilka atutów: Może być z nami każdy, kto zechce - niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Obserwując spadające gwiazdy poza centrum Warszawy, macie szansę dostrzec ich więcej. Będziecie mogli nas słuchać, a także nas widzieć. Przestaniemy ukrywać się w mroku ;) Połączymy się z wyjątkowymi gośćmi - z różnych miejsc w Polsce i nie tylko. Zobaczymy niebo nad innymi miejscowościami. Ciekawe, gdzie będą najlepsze warunki do obserwacji! Nie pogryzą nas nadwiślańskie komary - a w tym roku jest ich wyjątkowa obfitość" - tak wygląda lista plusów wspólnego patrzenia w niebo z ekranów tabletów i smartfonów. CNK będzie prowadziło transmisję, którą możecie włączyć w telefonie, tablecie czy na laptopie. To spore udogodnienie dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą wychodzić i przebywać wśród tłumów.

PGE Narodowy i mosty będą oświetlone

- Ze względu na to, że w tym roku w CNK nie odbędzie się pokaz w tradycyjnej formie, nie zaistniała potrzeba wyłączenia oświetlenia stadionu - powiedziała nam Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy PGE Narodowego. Podobnie sytuacja wygląda z mostami na Wiśle. Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, przekazał portalowi warszawa - nasze miasto, że do ZDM nie wpłynął żaden wniosek o wyłączenie oświetlenia.

Niebywałe, co planują zrobić ze słoniami z warszawskiego ZOO. Wielu złapie się za głowyNiebywałe, co planują zrobić ze słoniami z warszawskiego ZOO. Wielu złapie się za głowyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewyobrażalnie przerażające, jakich rzeczy dokonywali rodzice z księdzem. "Płakałam i prosiłam, żeby mnie nie krzywdzili"
  2. Wideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze, niż Ci się wydaje
  3. Wyszła na jaw porażająca prawda o komunikacji miejskiej. Okropne, odechciewa się wsiadać
  4. Okropne doniesienia, wybuch wstrząsnął stacją benzynową. Relacja świadka jest druzgocąca
  5. Właśnie podano dramatyczne informacje. Ciężarówka wjechała w robotników drogowych, są ofiary
  6. Druzgocąca wiadomość z samego rana, kondolencje spływają ze wszystkich stron. Lekarze byli bezradni, nie żyje uwielbiany gwiazdor
Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc dla ofiary wypadku, czeka ją poważna operacja kręgosłupa. Liczy się każdy gestZrozpaczona rodzina prosi o pomoc dla ofiary wypadku, czeka ją poważna operacja kręgosłupa. Liczy się każdy gestCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News