Czy Pałac Kultury i Nauki powinien być zburzony?

Autor - 13 Września 2020
Pałac Kultury i NaukiŹródło: Pixabay

Pałac Kultury i Nauki od wielu lat budzi skrajne emocje wśród mieszkańców stolicy i nie tylko. Wiele osób nie wyobraża sobie, żeby nagle największa wizytówka Warszawy zniknęła z placu Defilad, z kolei niektórzy nie znoszą "daru narodu radzieckiego dla narodu polskiego", który przypomina czasy komunizmu, kiedy to Polska była podporządkowana Związkowi Radzieckiemu.


Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki mieści się w samym centrum Warszawy, na placu Defilad już od ponad 60 lat. Okazały budynek powstawał trzy lata od 1952 do 1955 roku. Był tzw. darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego, a za jego projekt odpowiadał radziecki architekt Lew Rudniew. PKiN jest mieszaniną socrealizmu oraz polskiego historycyzmu i jednym z dwóch zachowanych w całości budynków realizmu socjalistycznego w stolicy. Rudniew przy tworzeniu pałacu inspirował się moskiewskim drapaczem chmur - Siedem Sióstr oraz amerykańskimi wieżowcami w stylu art déco.

Dzisiaj grzeje:
1. Nagle przerwano lekcje. Wielka ewakuacja w szkole, 800 uczniów wybiegło z placówki

2. Już wiemy w jakim zawodzie pracował najbogatszy emeryt w Polsce. Przerobił aż 61 lat

Kino, Teatr i Muzeum, czyli co znajdziemy w Pałac Kultury i Nauki

W Pałacu Kultury i Nauki mieści się mnóstwo instytucji oraz przedsiębiorstw. Współcześnie budynek jest wielkim centrum kulturalnym, w którym mieści się w nim m.in. kino, cztery teatry, trzy muzea, Sala Kongresowa, uczelnia, a nawet basen. Od lat PKiN jest miejscem, w którym organizowane są również liczne festiwale, targi oraz imprezy.

Pałac Kultury i Nauki zabytkiem

Decyzja Macieja Czeredysa, który wówczas pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie, PKiN 2 lutego 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków. Postanowienie wywołało sprzeciw wielu środowisk, z decyzją Czeredysa nie zgadzała się jednakowo część historyków, naukowców, jak i artystów. A stowarzyszenie Inicjatywa Małopolska im. Króla Władysława Łokietka nazwała 2 lutego 2007 roku „czarnym dniem polskiej kultury”.

Zostało niewiele czasu. Masz jeszcze tylko dwa dni, aby zadecydować o zmianach w WarszawieZostało niewiele czasu. Masz jeszcze tylko dwa dni, aby zadecydować o zmianach w WarszawieCzytaj dalej

List do ministerstwa

- Decyzja ta oznacza, że PKiN zostanie na stałe objęty prawną klauzulą nienaruszalności. Pomnik architektury kolonialnej ZSRR w centrum stolicy Polski będzie już na zawsze świadczył o tym, że diaboliczny plan Stalina i Mołotowa, aby poprzez symbolikę architektoniczną Pałacu zsowietyzować mentalność Polaków urodzonych pod radziecką okupacją, powiódł się - napisali w liście skierowanym do Dr Tomasz Merta
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Generalny Konserwator Zabytków, Zarząd Inicjatywy Małopolskiej im. Króla Władysława Łokietka.

Należy go zachować ku pamięci

Jednak nie wszyscy skrytykowali działania Macieja Czeredysa wśród nich znalazł się urbanista i architekt prof. Marek Budzyński. - Ja lubię ten budynek, jestem pełen uznania dla jego niezwykłej jakości funkcjonalnej. Uważam też, że relikty bardzo złego okresu w naszej historii należy zachowywać ku pamięci, szczególnie jeżeli tak znakomicie się przydają. Niechęć do Pałacu Kultury jest dla mnie absurdalna. Przecież podobne stoją w Nowym Jorku. Pałac Kultury wprawdzie przez Moskwę, ale właśnie z Ameryki do nas zawędrował- zauważył Brudziński. A Wy jak uważacie czy Pałac Kultury i Nauki powinien zostać zburzony?

Tragedia w pociągu. Mężczyzna nagle wyjął nóż. Ranny policjantTragedia w pociągu. Mężczyzna nagle wyjął nóż. Ranny policjantCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj obierek po ogórkach. Są cenniejsze niż każdy myślał
  2. PAP: Zatrważające doniesienia ws. śmierci dziennikarki TVP w uwłaczających warunkach. Ujawniono najważniejsze fakty
  3. Chcieli zniszczyć dokumenty na dwa dni przed awarią Czajki. Mamy odpowiedź MPWiK
  4. Zadzwoniła do córki, pożegnała i skoczyła do Wisły. Porażająca akcja służb w Warszawie
  5. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
  6. Tragiczny wypadek. Samochód osobowy z impetem wjechał pod ciężarówkę. Zginęła jedna osoba
Jeździsz metrem? Mocno się zdziwisz, kiedy zobaczysz jak zmieniła się jedna ze stacjiJeździsz metrem? Mocno się zdziwisz, kiedy zobaczysz jak zmieniła się jedna ze stacjiCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News