10 ciekawostek o Pałacu Kultury i Nauki. Sprawdź, czy znasz wszystkie

Autor redakcja Wawa Info - 5 Lutego 2020
Pałac Kultury i Nauki Źródło: Pixabay

Pałac Kultury i Nauki, symbol Warszawy i najwyższy budynek w Polsce. Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Jego pomysłodawcą był Józef Stalin. Budowa rozpoczęła się 1 maja 1952 i trwała do 21 lipca 1955.

1. PKiN to najwyższy budynek w Polsce, ma 44 piętra. Na 30 piętrze, na wysokości 114 m znajduje się taras widokowy.

2. W Pałacu Kultury znajduje się 3288 pomieszczeń.

3. Wieżowiec został wzniesiony jako „Dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”.

4. Pomysłodawcą projektu był Józef Stalin.

5. Architekt L. W. Rudniew chciał aby budowla miała elementy architektury polskiej, dlatego wraz z towarzyszącym mu zespołem architektów radzieckich odwiedził miasta o historycznej zabudowie: Kraków, Kazimierz, Chełmno, Płock, Sandomierz, Zamość, Toruń.

6. Rudniew ze swoim zespołem stworzyli pięć projektów. Polacy wybrali projekt 120-metrowego budynku, lecz ich ambicje były znacznie większe. Ostatecznie wybudowano znacznie większy budynek.

7. W 1956 r. rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu na 30. piętrze. Pierwszy był Francuz. W latach siedemdziesiątych zdecydowano o zainstalowaniu krat na tarasie widokowym.

8. W sylwestrową noc z 2000 na 2001 rok na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar. Jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów.

9. Pierwszymi lokatorami Pałacu Kultury i Nauki były koty. Obecnie w PKiN jest 11 kotów. Wszystkie mieszkają w podziemiach.

10. Na wszystkich tarczach zegara PKiN widnieje syrenka warszawska

Następny artykuł