Pierwszy dzień w żłobkach i przedszkolach. Zdezynfekowano 1000 placówek

Autor Julian Bakuła - 18 Maja 2020
PrzedszkoleŹródło: pixabay.com

W Warszawie otwarto przedszkola i żłobki. Przywrócenie funkcjonowania placówek poprzedzone zostało gruntowną dezynfekcją budynków i terenów okolicznych, np. placów zabaw. Sprzęt i zabawki, których dezynfekcja okazała się niemożliwa lub utrudniona, zostały usunięte z budynków. Personel placówek przeszedł szkolenia sanitarne. | www.wawainfo.pl - najnowsze informacje z Warszawy.

Przygotowania

Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, przygotowania do powrotu dzieci do przedszkoli i żłobków rozpoczęto już 4 maja. Władze miasta zakupiły "blisko 3 mln par rękawiczek, ponad 330 tys. maseczek, blisko 22 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów”. Ponadto zarówno same budynki przedszkoli i żłobków, jak i ich otoczenie wykorzystywane przez te placówki, np. place zabaw, poddane zostały dezynfekcji metodą ozonowania. Budynki zostały posprzątane i oczyszczone z przedmiotów, których nie dało się zdezynfekować. Kierownicy żłobków przeszli zdalne, internetowe szkolenie dotyczące ochrony sanitarnej prowadzone przez lekarza.

Trzaskowski powiedział co z Warszawą podczas jego kampanii. Niedługo rusza w PolskęTrzaskowski powiedział co z Warszawą podczas jego kampanii. Niedługo rusza w PolskęCzytaj dalej

Ograniczenia

Nie ma mowy o powrocie do warunków sprzed epidemii. Przedszkola i żłobki funkcjonują teraz na nowych zasadach, a ich personel musi przestrzegać szeregu ograniczeń. Przygotowano szczegółowe procedury bezpieczeństwa oraz zasady organizacji pracy i opieki. Instrukcje otrzymali także rodzice, których pouczono, jak należy przygotować dzieci do kryzysowych warunków (np. do personelu noszącego środki ochrony osobistej). Liczebność grup w placówkach ograniczona ma być do 12 osób, przy czym grupy nie powinny się mieszać. Dzieci nie mogą przynosić ze sobą zabawek z domu, a w żłobkach nie wolno pozostawiać wózków dziecięcych. Sale mają być wietrzone co godzinę, a dzieci upominane o częstym i dokładnym myciu rąk. Obowiązuje także zachowanie dystansu pomiędzy łóżeczkami przeznaczonymi do leżakowania, które są ponadto dezynfekowane po każdorazowym użyciu.

Dzisiaj grzeje:
1. Kwarantanna w kościele. Świątynia zamknięta, msze odwołane
2. Biedronka na celowniku związkowców. Sieć się naraziła, szykują się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

Dzieci i rodzice

Do placówek nie zostaną przyjęte dzieci z rodzin objętych przymusową kwarantanną, ani dzieci, które zdradzają objawy zakażenia: mają podwyższoną temperaturę czy katar, kichają albo kaszlą. Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli i żłobków mają dzieci rodziców zatrudnionych w służbach medycznych lub mundurowych oraz w przedsiębiorstwach zaangażowanych w walkę z pandemią. Wynika to z faktu, że pozostające w domu małe dziecko może utrudnić lub uniemożliwić niektórym rodzicom wykonywanie zawodu w przypadku niemożliwości oddania dziecka pod czyjąś opiekę (szczególnie jeśli nie chcemy narazić na zakażenie osób starszych w rodzinie, które zwykle przejmowałyby tego rodzaju obowiązki). Jak mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, ze względu na rządowe wytyczne można przyjąć do przedszkoli i żłobków "znacznie mniej dzieci niż do tej pory”. Warszawskie przedszkola przyjmą zatem ok. 14 tys. dzieci, a żłobki – 2,8 tysięcy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono zwłoki 30-letniego aktora. Obok leżało ciało jego partnerki, niewyobrażalna tragedia
  2. Anna Lewandowska pochwaliła się wózeczkiem małej Laury. Luksus, o którym marzy każda mama w Polsce (FOTO)
  3. Trzaskowski powiedział co z Warszawą podczas jego kampanii. Niedługo rusza w Polskę
  4. "Modlę się, żeby klienci nie nawrzeszczeli" Ile czeka się do fryzjera? Sprawdziliśmy
  5. Śpij słodko aniołku. Wzruszający pogrzeb zamordowanej Kornelii. Morze łez w kościele
  6. Ważna deklaracja Łukasza Szumowskiego. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek, czekają nas zmiany?

Awantura w samochodzie 17-latek wyciągnął nóż. Doszło do tragediiAwantura w samochodzie 17-latek wyciągnął nóż. Doszło do tragediiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News