"Stop dyskryminacji na UW". Kolejna zaskakująca akcja Ordo Iuris

Autor Alicja Guz - 11 Października 2020
Ordo Iuris UWŹródło: Wikipedia, By Mister No, CC BY 3.0

Ordo Iuris prowadzi akcję mającą nakłonić rektora Uniwersytetu Warszawskiego do uchylenia "Planu równości płci" na uczelni. Na stacji metra Nowy Świat - Uniwersytet pojawił się plakat "Stop dyskryminacji na UW", w internecie zbierane są podpisy pod petycją, a do nowego rektora UW wystosowano oficjalne pismo.

Ordo Iuris walczy

Ordo Iuris próbuje nakłonić rektora Uniwersytetu Warszawskiego do uchylenia zarządzeniu poprzedniego rektora UW prof. Marcina Pałysa, czyli "Planu równości płci" na uczelni. Rektor podpisał dokument pod koniec sierpnia. Co ciekawe, to pierwszy taki dokument na polskiej uczelni. "Plan równości płci" zakłada pięć celów:

 • Zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych oraz wzmocnienie pozytywnych postaw wobec różnorodności.
 • Wspomaganie rozwoju karier naukowych kobiet.
 • Zwiększenie równowagi płci w rekrutacji pracownic i pracowników i w szkołach doktorskich.
 • Ułatwienie łączenia pracy z życiem rodzinnym.
 • Zwiększenie zrównoważonej reprezentacji płci w: przewodniczeniu
  w komisjach wydziałowych, uczelnianych, w kadrze zarządczej, w zespołach
  eksperckich i recenzenckich oraz przewodniczeniu wydarzeniom naukowym
  i popularyzatorskim.

Dzisiaj grzeje:
1. Wracają godziny dla seniorów. Pilna decyzja, znów nie zrobimy zakupów
2. Brakuje Ci już maseczek? Od jutra sieciówka będzie je sprzedawać za bezcen

3. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje

Ordo Iuris znalazło w planie dyskryminację

W jednym z zapisów "Planu równości płci" możemy przeczytać, że: "W sytuacji kandydujących osób o identycznych kwalifikacjach sugerowany jest wybór osoby z niedoreprezentowanej płci/grupy". I właśnie ten zapis Ordo Iuris uznało za dyskryminację. W związku z tym organizacja zamieściła w internecie petycję, w której apeluje do nowego rektora UW, prof. Alojzego Nowaka, o uchylenie dokumentu. W momencie pisania artykułu liczba osób, które podpisały petycję wynosiła 2227.

Niestety, koronawirus w popularnym warszawskim kościele. Sanepid pilnie szuka wiernychNiestety, koronawirus w popularnym warszawskim kościele. Sanepid pilnie szuka wiernychCzytaj dalej

Co, zdaniem Ordo Iuris, jest złego w "Planie równowagi płci"?

Ordo Iuris zwróciło uwagę, że niektóre z zapisów "uderzą zarówno w kobiety, jak i mężczyzn. Ograniczą w praktyce wolność wyboru ścieżki kształcenia i kariery zawodowej, jeśli nie przemawia za tym "kryterium równowagi płci" na danym wydziale". Co więcej, organizacja zwróciła uwagę, że po wprowadzeniu "Planu równości płci" kryterium płci będzie miało pierwszeństwo względem kwestii merytorycznych. "Deklaruje się też zrównanie liczby składanych przez kobiety i mężczyzn w poszczególnych jednostkach uniwersytetu projektów grantowych oraz liczby "przewodów doktorskich i obron doktoratów". Plan nie wyjaśnia ani w jaki sposób te cele mają być osiągnięte, ani po co i na jakiej podstawie są wdrażane. Sposób ich sformułowania budzi natomiast poważne obawy, że kryterium płci w szeregu obszarów działania uczelni będzie miało pierwszeństwo względem kwestii merytorycznych" czytamy w piśmie Ordo Iuris.

Plan niezgodny z konstytucją?

Ordo Iuris w petycji i liście do rektora UW odnosi się również do zapisów w konstytucji RP. "Przyjęte postanowienia stanowią naruszenie art. 32 Konstytucji, który stanowi, że "nikt nie może być dyskryminowany" w życiu społecznym i politycznym z jakiejkolwiek przyczyny, oraz z art. 33 ustawy zasadniczej, który mówi, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa "do kształcenia, zatrudnienia i awansów". Zasada równości kobiet i mężczyzn oraz zakaz dyskryminacji zostały również wyrażone w przepisach Kodeksu pracy. Zakaz dyskryminacji chroni konkretnych ludzi, ale nie oznacza, że we wszystkich instytucjach musi zostać zachowany parytet płci. Konkretni ludzie mają prawo kierować się własnymi preferencjami" tłumaczy organizacja.

Uczniowie jutro nie pójdą do szkoły. Nagła akcja, już szykują protestUczniowie jutro nie pójdą do szkoły. Nagła akcja, już szykują protestCzytaj dalej

Apel do społeczeństwa i rektora UW

Na koniec listu Ordo Iuris apeluje do rektora UW: "apeluję o jak najszybsze uchylenie "Planu działań równościowych" i wydanie nowego dokumentu, który zamiast tworzyć systemowe mechanizmy dyskryminacji będzie faktycznie przeciwdziałał nierównemu traktowaniu". Z kolei w petycji udostępnionej w internecie Ordo Iuris pisze: "Zaproponowane działania mają zacząć być wdrażane już w najbliższym roku akademickim. Dlatego apelujemy do Państwa o podpisanie petycji do nowego Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, aby uchylił "Plan działań równościowych" i wydał nowy dokument, który zamiast tworzyć systemowe mechanizmy dyskryminacji będzie faktycznie przeciwdziałał nierównemu traktowaniu. Nie pozwólmy, aby płeć stała się kryterium decydującym o zatrudnieniu oraz wyborze ścieżki kariery. Publiczna uczelnia finansowana z budżetu państwa powinna być wzorem najlepszych praktyk".

Kto podpisał się pod listem?

Pod apelem podpisało się niewiele organizacji studenckich związanych z UW. Są za to:

 • Młodzi dla Polski
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
 • Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Uczelni Łazarskiego w Warszawie
 • Studenckie Towarzystwo Patriotyczne - Uniwersytet Białostocki
 • Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum - Katolicki Uniwersytet Lubelski
 • Koło Naukowe Myśli Klasycznej - Uniwersytet Śląski
 • Akademickie Koło Tradycji Katolickiej – Uniwersytet Śląski
 • Koło Naukowe Ordo Iuris - Uniwersytet Śląski
 • Akademicki Klub Tradycji Katolickiej - PAX - Uniwersytet Gdański
 • Koło Naukowe Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
 • Polska Korporacja Akademicka Silesia Superior
 • Stowarzyszenie Fidei Defensor
 • Polska Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis
 • Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej
 • Stowarzyszenie KoLiber
 • Fundacja Ratio et Dignitas
 • Fundacja im. Bolesława Pobożnego
 • NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej
 • Konwent Lechia Korporacja Studentów Uczelni Poznańskich


Wkurzona Polska Babcia ostro walczyła z policjantami. Wszystko się nagrało, hit internetuWkurzona Polska Babcia ostro walczyła z policjantami. Wszystko się nagrało, hit internetuCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Od 15 października Polacy mogą dostać dodatkowe pieniądze. Wielu odetchnie z ulgą
 2. Kierowco bardzo dobre wiadomości. Ceny paliw idą w dół. Czy to początek paliwowego eldorado?
 3. ZTM zawiesza tramwaje. Będą duże zmiany dla pasażerów. Szykujcie się
 4. Atak szerszeni na Mazowszu. Na karetkę nie było już czasu
 5. Rząd zmienia zdanie w sprawie uczniów. RMF FM nieoficjalnie: wraca nauka zdalna
 6. Pamiętacie aferę z respiratorami? Nowe informacje
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News