Prokuratura chce unieważnienia nowej taryfy opłat. Norma narusza konstytucję

Autor Julian Bakuła - 25 Listopada 2020
Prokuratura zaskarżyła do WSA nową taryfę opłat za śmieci w Warszawie.Źródło: Jakub Kaminski/East News

Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy od 1 grudnia w stolicy ma obowiązywać nowy mechanizm ustalania wysokości opłat za śmieci. Stawki mają być uzależnione od zużycia wody przez dane gospodarstwo domowe. Metoda ta ma na celu odzwierciedlenie w opłatach ilości osób zamieszkujących dane mieszkanie i produkujących opady. Nowy mechanizm obliczania wysokości opłat za śmieci został jednak zakwestionowany najpierw przez RIO, a teraz - przez prokuraturę.

Warszawa sparaliżowana przez kilka godzin. Tym razem to nie kobiety, ogromne utrudnieniaWarszawa sparaliżowana przez kilka godzin. Tym razem to nie kobiety, ogromne utrudnieniaCzytaj dalej

Decyzja Warszawy w sprawie opłat za śmieci

W wyniku przyjętej przez Radę Warszawy w połowie października uchwały od 1 grudnia w stolicy stosowany miał być nowy mechanizm ustalania wysokości opłat za śmieci. Mieszkańcy Warszawy mieli pożegnać się ze stałymi stawkami opłat na rzecz stawek uzależnionych od zużycia wody przez dane gospodarstwo domowe.

"Metoda jest najbardziej sprawiedliwa z wszystkich dopuszczalnych - najlepiej odzwierciedla liczbę osób zamieszkujących lokal" - tłumaczył urząd miasta. Pojawiły się jednak obawy, że nowy mechanizm najdotkliwiej uderzy w wieloosobowe gospodarstwa domowe. Rodzina czteroosobowa płacą dotychczas za wywóz śmieci 65 zł miesięcznie miałaby liczyć się ze wzrostem wysokości opłat do nawet 200 zł.

Opłaty za śmieci pod lupą RIO

Uchwała dotycząca nowej taryfy opłat za śmieci przykuła jednak uwagę Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zakwestionowała zawarte w niej zapisy dotyczące podstawy określającej zużycie wody przez dane gospodarstwo domowe.

Zgodnie z uchwałą średniomiesięczne zużycie wody może być poświadczone wskazaniami głównego wodomierza, fakturą lub korektą faktury z wodociągów. - Zdaniem RIO nie można dawać takiej swobody. Czekamy na pisemne uzasadnienie - tłumaczył wiceprezydent miasta Michał Olszewski.

Dzisiaj grzeje:
1. Warszawa sparaliżowana przez kilka godzin. Tym razem to nie kobiety, ogromne utrudnienia
2. Skandal z udziałem Polaka. Wyjechał na wakacje za granicę. Dopuścił się porażającego czynu
3. Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litości

Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościZostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościCzytaj dalej

Prokuratura zaskarża opłaty za śmieci

W środę (25.11) okazało się, że uchwała Rady Warszawy znalazła się już na celowniku prokuratury. "Prokurator zarzucił zaskarżonej uchwale istotne naruszenie prawa, w tym m.in. przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach" - czytamy w komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandry Skrzyniarz.

"Naruszenie to dotyczy zastosowania metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o ilość zużytej wody również do nieruchomości zamieszkałych, niewyposażonych w wodomierz główny, niepodłączonych do sieci wodociągowej lub nieruchomości, dla których brak jest odpowiednich danych dotyczących zużycia wody. Ponadto zaskarżono ustalenie przeciętnej miesięcznej normy zużycia wody przez jednego mieszkańca na poziomie 4 m3 " - wyjaśnia Skrzyniarz. Uchwała jest według prokuratury niezgodna również z art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji RP. Prokuratura kwestionuje także zasadność nieuwzględniania w rachunkach wody bezpowrotnie zużytej oraz częściowego zwolnienia z opłat ze względu na kompostowanie bioodpadów.

"Dokonując nowelizacji odpowiedniego przepisu Organ nie zachował zachowania wymogu proporcjonalnego odniesienia zwolnienia do faktycznego zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi związanego z posiadaniem kompostownika" - pisze rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Odpowiedź władz Warszawy

Póki co władze Warszawy zdążyły się odnieść do samych wątpliwości RIO, zapowiadając wprowadzenie w uchwale odpowiednich zmian. "Wystąpiliśmy jako @warszawa o zwołanie w trybie pilnym sesji Rady Warszawy, na której radni zdecydują o wprowadzeniu zmian w związku z zastrzeżeniami RIO. Dotyczą one jedynie sposobu obliczenia zużycia wody, a dokładnie dokumentu, z którego mieszkaniec może brać dane" - napisała we wtorek na Twitterze rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

"Warszawa dała dowolność, RIO wskazało, że należy wskazać konkretny dokument. RIO nie zakwestionowało stawki czy sposobu naliczania opłat za śmieci" - wyjaśniła Gałecka. Rzecznik stołecznego ratusza nie odniosła się jeszcze do wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która domaga się "stwierdzenia nieważności zaskarżonej uchwały w całości".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał terminWiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał terminCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wiemy, ile koronawirus utrzymuje się na banknotach. Przeprowadzono nowe badania
  2. Wielka szpula z kablem sparaliżowała Kalisz. O krok od wielkiej tragedii - Wideo
  3. Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał termin
  4. Gmina w żałobie: nie żyje sołtys i strażak. Właśnie poinformowano o jego śmierci
  5. Wypadek w elektrowni na Mazowszu. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
  6. Były jezuita ujawnił sekrety kard. Dziwisza i Jana Pawła II. Mówi o ogromnych kwotach pieniędzy i zadziwiających powiązaniach
  7. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News