Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?

Autor Julian Bakuła - 15 Listopada 2020
Czy powiązanie opłat za śmieci ze zużyciem wody to dobry pomysł?Źródło: Miasto Stołeczne Warszawa - um.warszawa.pl - Nowe stawki opłat za śmieci

Nowe stawki opłat za śmieci, które zaczną obowiązywać w Warszawie już od 1 grudnia, będą uzależnione od zużycia wody przez dane gospodarstwo domowe. Zdaniem władz Warszawy jest to najsprawiedliwszy z dostępnych sposób ustalania wysokości opłat za śmieci. Jednak wskutek zmian najwięcej zapłacą wieloosobowe gospodarstwa domowe. Czy Waszym zdaniem powiązanie opłat za śmieci ze zużyciem wody to słuszne rozwiązanie?

System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny serSystem wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny serCzytaj dalej

Nowe stawki opłat za śmieci

Już od 1 grudnia Warszawiacy pożegnają się ze stałą stawką opłat za śmieci na rzecz nowego mechanizmu wprowadzonego przez władze miasta. Od przyszłego miesiąca wysokość opłat za śmieci uzależniona będzie od zużycia wody.

Zdaniem władz Warszawy jest to najlepsze ze wszystkich przewidywanych przez przepisy rozwiązań. "Metoda jest najbardziej sprawiedliwa z wszystkich dopuszczalnych - najlepiej odzwierciedla liczbę osób zamieszkujących lokal" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Wyliczanie stawek opłat za śmieci

"Od grudnia 2020 r. mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy). Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku (z ostatnich 12 miesięcy)" - tłumaczy urząd miasta.

Do podstawy ustalania wysokości opłat za śmieci nie będzie jednak wliczana woda bezpowrotnie zużyta, np. wykorzystywana do podlewania ogródka, a jedynie woda wykorzystywana na tzw. cele bytowe. Rozróżnienie to będzie możliwe dzięki wskazaniom podlicznika. W przypadku nieruchomości bez wodomierza opłaty wyliczane będą według wzoru: "liczba mieszkańców x 4m³ wody x 12,73 zł".

Dzisiaj grzeje:
1.Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
2. Kataklizm nad Ameryką. Turyści mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie, muszą uciekać
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedniJasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedniCzytaj dalej

Opłaty za śmieci: pieniądze naznaczone

Miasto broni się przed ewentualnymi zarzutami coraz śmielszego sięgania do kieszeni mieszkańców Warszawy, podkreślając, że pieniądze z opłat za śmieci w całości przeznaczone zostaną na gospodarkę odpadami. - To są tzw. pieniądze naznaczone, czyli nie możemy ich wydać na inny rodzaj usługi - tłumaczy wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Jest to szczególnie ważne w kontekście zarzutów, że nowe opłaty szczególnie dotkliwie uderzą w duże rodziny i wieloosobowe gospodarstwa domowe.

Według TVP Info czteroosobowa rodzina aktualnie uiszczająca miesięczne opłaty za śmieci w wysokości 65 zł od grudnia będzie zmuszona płacić nawet 200 zł miesięcznie. Rodziny takie nie pozostaną jednak bez wsparcia. "Aby chronić rodziny wieloosobowe, miasto będzie wspierać warszawiaków posiadających Kartę Dużej Rodziny" - informuje urząd miasta.

Opłaty za śmieci: wzrost kosztów gospodarowania odpadami

Konieczność wprowadzenia podwyższonych stawek opłat za śmieci miasto tłumaczy nasilającym się w ostatnich latach wzrostem kosztów gospodarowania odpadami. Wzrost kosztów miałby wynikać z wprowadzanych w latach 2017, 2018 i 2019 zmian w ustawie o odpadach oraz taryf ulgowych udzielonych przez rząd producentom opakowań. Do wysokich opłat za śmieci przyczynia się według urzędu miasta także kosztowny system segregacji odpadów, wzrost opłaty środowiskowej, spadek mocy instalacji w rejonie oraz restrykcyjne regulacje dla firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami.

Istotnym czynnikiem wzrostu kosztów są również podwyżki cen paliw i energii elektrycznej oraz niskie ceny surowców z recyklingu. "Wszystko odbija się na mieszkańcach, którzy muszą płacić coraz więcej za odbiór śmieci. W 2016 r. i w poprzednich latach stolica wydawała na odpady blisko 325 mln zł, a w 2020 r. koszt wyniesie ponad 1 miliard 260 mln zł (ponad 3,5 razy więcej)" - kwituje urząd miasta.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikająDuże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikająCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doradca premiera ds. COVID-19 prognozuje, kiedy skończy się epidemia. "Sytuacja jest unormowana na bardzo złym poziomie"
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Tragiczne informacje z rodziny Justyny Steczkowskiej. Nie żyje najbliższa osoba piosenkarki, szczerze współczujemy
  7. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News