Minister potwierdził, rząd chce wprowadzić zmiany. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek

Autor Julian Bakuła - 19 Października 2020
Obowiązek zasłaniania ust i nosaŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Obowiązek noszenia maseczek (zasłaniania ust i nosa) w przestrzeni publicznej wśród niektórych osób wzbudza kontrowersje ze względu na sposób wprowadzania tego rodzaju nakazu, który obecnie opiera się na rozporządzeniu. Zdaniem prawników rozporządzenie w aktualnym kształcie nie może zobowiązywać wszystkich bez wyjątku do zasłaniania ust i nosa. Według RPO Adama Bodnara obowiązek ten jest zasadny, lecz powinien wynikać z ustawy. Minister Michał Dworczyk zapowiada, że w tym tygodniu możemy spodziewać się zawarcia tego nakazu w ustawie o ochronie zdrowia, co powinno zakończyć niepotrzebne spory.

Obowiązek noszenia maseczek ma zostać zawarty w ustawie

Obowiązek noszenia maseczek (zasłaniania nosa i ust) w przestrzeni publicznej od chwili wprowadzenia go wiosną bieżącego roku w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wzbudza liczne kontrowersje. W Polsce argumentem dla osób negujących zasadność tego obowiązku są - wątłe ich zdaniem - podstawy prawnego tego rodzaju nakazu, który opiera się aktualnie na rozporządzeniu. Minister Michał Dworczyk zapowiedział w piątek (16.10), że już w tym tygodniu rząd zajmie się tą sprawą i w celu uniknięcia dalszych, niepotrzebnych sporów zawrze obowiązek noszenia maseczek w ustawie o ochronie zdrowia. - Będzie ten przepis przeniesiony bezpośrednio do ustawy, po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce - mówił Dworczyk w programie "Sedno sprawy" na antenie Radia Plus.

Dzisiaj grzeje:
1. Episkopat wydał ważny komunikat. Sprawa jest poważna, apelują do wszystkich wiernych
2. Polsat ujawnił plany Kancelarii Premiera. Wielu nie mieści się w głowie, co chcą zrobić z uwielbianym przez turystów obiektem
3. Zaczęło się, tłumy wyszły na ulice. Bez maseczek i odstępów. Ogromny protest w Warszawie

Zdaniem Dworczyka zdania prawników w kwestii prawomocności nakazu są podzielone

Ze słów ministra Michała Dworczyka wynika jednak, że zapowiadane na bieżący tydzień wpisanie obowiązku zasłaniania ust i nosa do ustawy o ochronie zdrowia nie oznacza przyznania się rządu do błędu, a ma jedynie na celu uniknięcie niepotrzebnych sporów utrudniających sprawne zwalczanie epidemii. Zdaniem Dworczyka zdania prawników w kwestii prawomocności obowiązku noszenia maseczek w obecnym kształcie są podzielone. - Jest bardzo duża część prawników, którzy uważają, że obecne rozwiązania są wystarczające - mówił Dworczyk na antenie Radia Plus. Część ekspertów uważa jednak, że aktualne rozporządzenie nie daje podstawy do objęcia obowiązek zasłaniania ust i nosa wszystkich obywateli. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara sam obowiązek jest zasadny, jednak powinien zostać wpisany do ustawy.

Spłonęło 50 aut, nowy blok do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektrycznySpłonęło 50 aut, nowy blok do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektrycznyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające odkrycie w Chinach. Siła wirusa jest znacznie większa niż przypuszczano
  2. Stracił prawko za jazdę po pijaku. Zaskoczył egzaminatora na placu manewrowym
  3. Wybuch pod Warszawą, na miejsce jadą ratownicy. Są ranni
  4. Komendant stołecznej policji trafił do szpitala. Jest zakażony koronawirusem
  5. Dwa pasy zablokowane, wjazd do Warszawy mocno utrudniony. Tragiczny wypadek, nie żyje jedna osoba
  6. Nowe obostrzenia już za dwa-trzy dni? Morawiecki przemówił

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News