Minister potwierdził, rząd chce wprowadzić zmiany. Chodzi o obowiązek noszenia maseczek

Autor Julian Bakuła - 19 Października 2020
Obowiązek zasłaniania ust i nosaŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Obowiązek noszenia maseczek (zasłaniania ust i nosa) w przestrzeni publicznej wśród niektórych osób wzbudza kontrowersje ze względu na sposób wprowadzania tego rodzaju nakazu, który obecnie opiera się na rozporządzeniu. Zdaniem prawników rozporządzenie w aktualnym kształcie nie może zobowiązywać wszystkich bez wyjątku do zasłaniania ust i nosa. Według RPO Adama Bodnara obowiązek ten jest zasadny, lecz powinien wynikać z ustawy. Minister Michał Dworczyk zapowiada, że w tym tygodniu możemy spodziewać się zawarcia tego nakazu w ustawie o ochronie zdrowia, co powinno zakończyć niepotrzebne spory.

Obowiązek noszenia maseczek ma zostać zawarty w ustawie

Obowiązek noszenia maseczek (zasłaniania nosa i ust) w przestrzeni publicznej od chwili wprowadzenia go wiosną bieżącego roku w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wzbudza liczne kontrowersje. W Polsce argumentem dla osób negujących zasadność tego obowiązku są - wątłe ich zdaniem - podstawy prawnego tego rodzaju nakazu, który opiera się aktualnie na rozporządzeniu. Minister Michał Dworczyk zapowiedział w piątek (16.10), że już w tym tygodniu rząd zajmie się tą sprawą i w celu uniknięcia dalszych, niepotrzebnych sporów zawrze obowiązek noszenia maseczek w ustawie o ochronie zdrowia. - Będzie ten przepis przeniesiony bezpośrednio do ustawy, po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce - mówił Dworczyk w programie "Sedno sprawy" na antenie Radia Plus.

Zdaniem Dworczyka zdania prawników w kwestii prawomocności nakazu są podzielone

Ze słów ministra Michała Dworczyka wynika jednak, że zapowiadane na bieżący tydzień wpisanie obowiązku zasłaniania ust i nosa do ustawy o ochronie zdrowia nie oznacza przyznania się rządu do błędu, a ma jedynie na celu uniknięcie niepotrzebnych sporów utrudniających sprawne zwalczanie epidemii. Zdaniem Dworczyka zdania prawników w kwestii prawomocności obowiązku noszenia maseczek w obecnym kształcie są podzielone. - Jest bardzo duża część prawników, którzy uważają, że obecne rozwiązania są wystarczające - mówił Dworczyk na antenie Radia Plus. Część ekspertów uważa jednak, że aktualne rozporządzenie nie daje podstawy do objęcia obowiązek zasłaniania ust i nosa wszystkich obywateli. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara sam obowiązek jest zasadny, jednak powinien zostać wpisany do ustawy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News