Dziś ogłoszą nowe obostrzenia i strefy. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej?

Autor Julian Bakuła - 22 Października 2020
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obostrzenia zarezerwowane dotychczas dla strefy czerwonej mogą wkrótce zostać rozszerzone na cały kraj. Podjęcie takich kroków zasugerował w środę (21.10) premier Mateusz Morawiecki. Dziś poznamy decyzje rządu na temat dalszych kroków w walce z epidemią koronawirusa w Polsce.

W czwartek poznamy nowe obostrzenia

Obostrzenia zarezerwowane dotychczas tylko dla części powiatów zaliczonych do strefy czerwonej mogą zostać w czwartek (20.10) rozszerzone na cały kraj. Podjęcie takich kroków zapowiedział w środę (21.10) w programie Gość Wydarzeń na antenie Polsat News prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. - Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była "czerwoną strefą" - powiedział Morawiecki, argumentując swoje stanowisko faktem, że obecnie w strefie czerwonej znajduje się około 317 powiatów. - Już dzisiaj jest to ok. 75-80 procent, więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe - przekonywał premier.

Morawiecki twierdzi, że rząd jest przygotowany

Wcześniej tego samego dnia, podczas poświęconego walce z koronawirusem posiedzenia Sejmu, premier Morawiecki zdawał sprawozdanie z podjętych przez rząd działań mających na celu odciążenie służby zdrowia. Morawiecki stwierdził, że rząd zadbał o uzupełnienie rezerw materiałów sanitarnych takich jak maseczki FFP2 i FFP3, rękawiczki, kombinezony, fartuchy ochronne, przyłbice czy termometry bezdotykowe. Zdaniem Morawieckiego potrzebny sprzęt dotarł także do szkół. Ponadto zwiększono - z 4 tys. na początku epidemii do 80 tys. - liczbę możliwych do wykonania jednego dnia testów. Sukcesywnie uzupełniania ma być także baza łóżkowa, która wynosi 17 tys. łóżek. Wkrótce ma przybyć kolejne 15 tys.

Szkoły podstawowe mogą przejść na nauczanie zdalne

Podczas swojego środowego wystąpienia w Sejmie premier Morawiecki zapowiedział również, że jeszcze wieczorem Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podejmie decyzję w sprawie trybu nauczania dzieci w podstawówkach. - Prawdopodobnie wyższe klasy szkół podstawowych objęte zostaną nauczaniem zdalnym lub hybrydowym - mówił premier. Może się to wiązać m.in. z faktem, że przejście najmłodszych dzieci na nauczanie na odległość stanowiłoby duże obciążenie dla części pracujących rodziców, którzy musieliby zorganizować dla swoich dzieci opiekę. Jak podaje Rzeczpospolita, Morawiecki przyznał w środę, że w Polsce wzrósł wskaźnik reprodukcji wirusa (R), a nauczanie zdalne pozwoliłoby obniżyć go o 20 proc.

Ponad 10 tysięcy zakażeń dziennie

Zapowiedzi rozszerzenia obostrzeń wiążą się z drastycznym wzrostem ilości potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnich dniach. W czwartek odnotowano 12 107 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia oraz 168 zgonów z powodu COVID-19 lub z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. W poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że jeśli liczba zakażeń zwiększać się będzie w obecnym tempie, w przyszłym tygodniu można się spodziewać dziennego przyrostu zakażeń na poziomie nawet 20 tys. przypadków. W związku z tym powstają obawy, że w szpitalach może zacząć brakować łóżek, sprzętu i personelu.

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy

Aby zapobiec temu czarnemu scenariuszowi, rząd przystąpił do organizowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Druga tego typu placówka w stolicy miałaby powstać w Hali Expo XXI. Przygotowanie szpitali tymczasowych zlecono także innym województwom, w których aktualnie trwają poszukiwania odpowiednich lokalizacji dla nich. W najbliższym czasie kolejne szpitale tymczasowe miałyby powstać w Małopolsce i w Wielkopolsce.

Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie?

Podczas środowego wystąpienia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że niezmiennie aktualne pozostają zalecenia zachowywania dystansu, dezynfekowania rąk czy ograniczenia mobilności i że to właśnie tego typu obostrzenia w największym stopniu przyczynić się mogą do ograniczenia wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. - To jest to, co przerywa transmisję w najbardziej skuteczny sposób - stwierdził premier. W tej perspektywie zrozumiałe staje się dążenie do rozszerzenia na cały kraj obostrzeń zarezerwowanych dotychczas jedynie dla powiatów zaliczonych do strefy czerwonej.

Nauczanie zdalne

Jakie konsekwencje wprowadzenie strefy czerwonej na terytorium całej Polski miałoby dla powiatów zaliczanych dotychczas do strefy żółtej? W przypadku edukacji zgodnie z obowiązującymi aktualnie regulacjami - czyli bez uwzględnienia przejścia na nauczanie zdalne uczniów szkół podstawowych - oznaczałoby to przejście na nauczanie na odległość (z wyjątkiem zajęć praktycznych) uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych oraz szkół wyższych. Regulacje dotyczące wydarzeń sportowych pozostałyby bez zmian. Zarówno w strefie żółtej, jak i w strefie czerwonej, zawody, zajęcia i wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Co drugie miejsce na widowni

Wydarzenia kulturalne w pomieszczeniach zamkniętych w strefie czerwonej obecnie mogą odbywać się przy udostępnianiu widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, przy czym liczba uczestników nie może przekroczyć 25 proc. wszystkich dostępnych miejsc. Jeśli na widowni nie ma wyznaczonych miejsc, uczestnicy zobowiązani są do zachowania 1,5-metrowego odstępu. Widzowie czy słuchacze powinni również przez cały czas trwania wydarzenia zasłaniać nos i usta. W przypadku wydarzeń kulturalnych odbywających się w obiektach sportowych w otwartej przestrzeni (np. na stadionach) udostępnione może być również co drugie miejsce na widowni - w rzędach naprzemiennie - przy zachowaniu limitu uczestników na poziomie 50 proc. wszystkich miejsc oraz 1,5 metrowego dystansu.

Obostrzenia dla gastronomii, hotelarstwa i branży fitness

Obostrzenia dla gastronomii w strefie czerwonej znowu pozostają takie jak w strefie żółtej. Lokale gastronomiczne mogą przyjmować klientów tylko w godzinach 6-21, a poza tymi godzinami jedynie serwować jedzenie na wynos lub z dowozem. Przebywający w lokalach klienci powinni zasłaniać usta i nos do czasu zajęcia miejsc przy stolikach. Obowiązku zasłaniania ust i nosa powinna przestrzegać także obsługa. Zajęty może być tylko co drugi stolik, chyba że stoliki przedzielone są przegrodą wysokości co najmniej 1 m od powierzchni stolika. Limit klientów wynosi 1 os. na 4 mkw. Działalność hotelarska w całym kraju - w strefie czerwonej i w żółtej - pozostaje dozwolona z wyjątkiem klubów, dyskotek i miejsc do tańczenia. Baseny, centra fitness oraz siłownie - których działalność została zawieszona w całym kraju - dostępne są dla klientów hoteli oferujących takie usługi, którzy przebywają w hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.

Zgromadzenia publiczne do 10 osób

Zgromadzenia publiczne w strefie czerwonej mogą liczyć co najwyżej 10 osób, a ich uczestnicy zobowiązani są do zachowywania 1,5-metrowego dystansu oraz zasłaniania nosa i ust. Pomiędzy poszczególnymi zgromadzeniami publicznymi powinien być zachowywany 100-metrowy dystans. Liczba uczestników mszy odbywających się w strefie czerwonej ograniczona jest do 1 osoby na 7 mkw. Organizacja wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości rodzinnych czy przyjęć okolicznościowych jest w strefie czerwonej zakazana. Regulacje dotyczące transportu publicznego pozostają bez zmian: w strefie czerwonej jest to wciąż limit 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Ponadto w strefie czerwonej obowiązują limity klientów w sklepach: dla sklepów o powierzchni do 100 mkw - 5 osób na 1 kasę, a dla sklepów o większej powierzchni - 1 osoba na 15 mkw.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News