Właśnie opublikowano rozporządzenie, są nowe zasady przemieszczania się. Mandaty będą dotkliwe

Autor Mateusz Dolak - 17 Października 2020
Mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeńŹródło: Piotr Molecki/East News

Obostrzenia związane z transportem publicznym i przemieszczaniem się samochodem zaczynają obowiązywać od 17 października. W całej Polsce w komunikacji miejskiej zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich dostępnych miejsc. Z kolei jadąc autem nie musimy zasłaniać ust i nosa niezależnie od tego z kim podróżujemy.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w aucie

Z rozporządzenia które opublikowano 16 października wynika, że w samochodzie nie musimy zasłaniać usta i nosa. Jak czytamy, "nie stosuje się (obowiązku zasłaniania ust i nosa - red.) w przypadku: pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2". Wiek dzieci zwolnionych z obowiązku to 5 lat. We wcześniejszej wersji rozporządzenia było, że "do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (…) w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie”.

Limity w komunikacji miejskiej

Obowiązek noszenia maseczek, przyłbic lub chust obowiązuje również w przestrzeni publicznej, w autobusach, tramwajach, metrze, pociągach a także na przystankach i peronach. Z kolei maksymalna liczba osób w pojazdach transportu publicznego wynosi 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc. W większości pojazdów na drzwiach widnieje limit osób. W przypadku jego przekroczenia - kierowca, motorniczy lub kolejarz mogą zwrócić uwagę i wyprosić pasażerów niezależnie od tego kto w pojeździe znalazł się jako pierwszy.

Maseczki a uprawianie sportu

W nowym rozporządzeniu czytamy, że zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe na terenie lasów, parków, ogrodów zabytkowych, rodzinnych ogródków działkowych, plaż ogrodów botanicznych i zieleńców.Do tej porty w innych miejscach z obowiązku "noszenia maseczek" zwolnione były osoby uprawiające sport. Teraz zostało to zmienione i zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie " sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, o których mowa w § 6 ust. 13"

Surowe mandaty

Mandat jaki może nałożyć policja to 500 złotych. Funkcjonariusze mogą skierować sprawę do sądu, który maksymalnie może nałożyć grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych. Sanepid z kolei może nałożyć na nas karę administracyjną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News