Wprowadzono dodatkowe obostrzenia. Ministerstwo oficjalnie potwierdziło

Autor - 12 Sierpnia 2020
obostrzenia, minister edukacjiŹródło: gov.pl

Obostrzenia czekają uczniów w powiatach "żółtych" i "czerwonych". Choć większość Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, to znajdują się powiaty, w których liczba zakażonych koronawirusem w ostatnim czasie drastycznie wzrosła. Ministerstwo Edukacji wyjaśniło, jak będzie wyglądać powrót dzieci do szkół w objętych dodatkowymi restrykcjami powiatach.

Obostrzenia w szkołach

Obostrzenia zostaną wprowadzone w szkołach znajdujących się w powiatach "żółtych" i "czerwonych". Minister edukacji Dariusz Piontkowski uspokaja, że w pozostałych częściach kraju sytuacja pozwala na bezpieczny powrót dzieci do szkół. - Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków, można było przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami - wyjaśnił minister edukacji.

Dzisiaj grzeje:
1. Ogromne kłęby czarnego dymu w Warszawie. Ludzie aż się zatrzymują. Co się dzieje?
2. Europejski kraj właśnie uznał Polskę za niebezpieczną strefę. Od soboty Polaków czekają obostrzenia

Powrót dzieci do szkół

- Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby te wytyczne, o których mówiliśmy już w ubiegłym tygodniu spokojnie wcielać w życie i aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć w szkołach - podkreśla Dariusz Piontkowski. Szef resortu edukacji wyjaśniał, że: "jedynie w tych kilku powiatach "żółtych" i kilku powiatach "czerwonych", mogą być jakieś dodatkowe procedury i obostrzenia".

Obostrzenia w szkołach

Dodatkowe obostrzenia czekają dzieci uczące się w powiatach ze strefy "czerwonej" i "żółtej". W rejonach z największym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2 zabronione będzie organizowanie wycieczek szkolnych oraz imprez, a grupy uczniów w jednym miejscu nie będą mogły przekraczać 50 osób. W strefach "żółtych" uczniowie będą mogli uczestniczyć w wycieczkach, jednak nie będą mogły spotykać się w grupach powyżej 100 osób.

Wybrano najlepszą atrakcję turystyczną Mazowsza. Wybór może zdumiewaćWybrano najlepszą atrakcję turystyczną Mazowsza. Wybór może zdumiewaćCzytaj dalej

Powiaty z dodatkowymi obostrzeniami

W strefie "żółtej" znajdują się obecnie powiaty: oświęcimski, pińczowski, wieruszowski, powiat kępiński, jarosławski, przemyski i Przemyśl, cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory. W strefie "czerwonej" znalazły się powiaty: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, wieluński, ostrzeszowski, nowosądecki i Nowy Sącz.

Nowe zasady w szkołach

W związku z epidemią wprowadzono do szkół nowe zasady. Już od 1 września uczniowie będą musieli pamiętać o tych dziesięciu obowiązkach.

1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
2. Często myj ręce
3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa
4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
7. Spożywaj swoje jedzenie i picie
8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
9. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

GIS dodatkowo zaleca, aby we wszystkich placówkach znajdowały się izolatki, w których mogłoby przebywać dziecko z objawami koronawirusa przed pojawieniem się medyków.

Wreszcie, zaczyna się już dziś. Tysiące warszawiaków długo czekałoWreszcie, zaczyna się już dziś. Tysiące warszawiaków długo czekałoCzytaj dalej

W jakim przypadku kształcenie zdalne?

- Decyzję o wprowadzeniu w placówce kształcenia zdalnego dyrektor szkoły może podjąć dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego - przekazał minister edukacji. Jeśli w placówce wystąpi zarażenie koronawirus, zostanie wdrożony model mieszany, model B lub model C, w którym wszystkie zajęcia odbywają się zdalnie. Edukację zdalną będą kontynuować dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których wirus będzie jeszcze bardziej niebezpieczny. - Uczeń, który będzie miał tego typu zalecenie, to nie powinien np. chodzić do sklepu, wyjeżdżać na wakacje i leżeć na plaży, nie powinien być na boisku itd. Ta opinia lekarska ma także swoje dalsze konsekwencje, ona będzie w bardzo mocny sposób ograniczała swobodę poruszania się tego ucznia i rodzic powinien się poważnie zastanowić, czy w każdym przypadku powinien usilnie zabiegać o taką opinię - zaznacza minister edukacji.

Trzy modele funkcjonowania szkoły

Przygotowano trzy modele funkcjonowania szkoły w czasie epidemii koronawirusa. W wariancie A to tradycyjna forma nauczania. Jeśli jednak wystąpi zagrożenie epidemiologiczne dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody od sanepidu oraz za zgodą organu prowadzącego będzie mógł wprowadzić częściową (wariant B) lub całościową (C) edukację zdalną.

Przyłapał policjantów na gorącym uczynku. Wszystko się nagrało, kto by pomyślałPrzyłapał policjantów na gorącym uczynku. Wszystko się nagrało, kto by pomyślałCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Współpracownik Magdy Gessler ujawnił całą prawdę na temat pracy ze słynną restauratorką. Ma wymagania, poznaliśmy szczegóły
  2. Wideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydaje
  3. Właśnie wydano nowe rekomendacje dla wszystkich Polaków. Nie wszyscy będą zadowoleni
  4. Pilne ostrzeżenie, nie kupujcie tego produktu. Jego spożycie grozi poważną chorobą
  5. Żarty się skończyły, warszawiacy nie wejdą do sklepu jak do tej pory. Jest oficjalne stanowisko
  6. TVP właśnie poinformowało, tragiczne wieści. Był ulubieńcem widzów, nie żyje
Rafał Trzaskowski nie mógł dłużej zwlekać. Nikt się nie spodziewał takiej decyzjiRafał Trzaskowski nie mógł dłużej zwlekać. Nikt się nie spodziewał takiej decyzjiCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News