Nowy podatek wejdzie w życie już niebawem. Na zakupach zapłaci go każdy

Autor Aleksandra Olbryt - 28 Lipca 2020
nowy podatekŹródło: Pixabay (autor: pasja1000)

Nowy podatek wejdzie w życie z początkiem stycznia 2021 roku. Państwa należące do Unii Europejskiej będą musiały zapłacić za plastik wykorzystany przy produkcji opakowań. Każdy kilogram plastiku niepoddanego recyklingowi będzie kosztował 80 centów. Decyzja w sprawie nowego podatku została podjęta przez unijnych liderów, w tym premiera Polski, na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej. Nie wiadomo jeszcze, czy opłatę weźmie na siebie rząd, czy pozostawi ją w gestii producentów. Jeśli dopłacać będą musieli ci drudzy, konsumenci realnie odczują wzrost cen produktów w plastikowych opakowaniach.

Nowy podatek dla państw członkowskich Unii

Nowy podatek będzie obowiązywał od stycznia 2021 roku. Państwa członkowskie UE zapłacą 80 centów za każdy kilogram plastiku, który został zużyty do produkcji opakowań i niepoddany recyklingowi. Decyzja w tej sprawie podjęto podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej. W 2017 roku Polska osiągnęła poziom 35 proc. recyklingu plastikowych opakowań. Za pięć lat - zgodnie z unijnymi przepisami - powinniśmy odzyskiwać 54 proc., oczekuje się więc 19-procentowej poprawy. Spodziewane wpływy do budżetu UE z tego tytułu mają wynosić nawet 3 mld euro rocznie.

Dzisiaj grzeje:
1. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat ws. noszenia maseczek
2. Pilne: Byłeś na tej imprezie? Koniecznie zgłoś się do sanepidu
3. Niemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustki

Podatki w gestii państwa czy obciążenie dla producentów i konsumentów?

Jak pisze Gazeta Wyborcza, "nie wiadomo, które państwa zapłacą podatek z budżetu, a które przerzucą go na producentów. Jeśli faktycznie producenci będą musieli płacić za plastik niepodlegający recyklingowi, ceny produktów mogą wzrosnąć." Wśród Polaków słychać jednak głosy aprobaty dla nowego podatku - konsumenci deklarują, że podoba im się ten pomysł, wiele osób dopomina się o powrót szklanych butelek z kaucją. W rozmowie z Gazetą Wyborczą Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia "Polski Recykling", powiedział: "Perspektywa nowego budżetu UE na lata 2021-2027 otwiera szansę na cywilizacyjny przełom w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych. Recykling musi być nie tylko opłacalny środowiskowo, ale też finansowo aby Polska uniknęła kar w postaci daniny od plastiku niepoddanego recyklingowi. Jako branża recyklingu jesteśmy gotowi na inwestycje i rozwój, ale niezbędny jest tzw. przedsionek ROP, czyli wymóg obligatoryjnego wykorzystania recyklatów w opakowaniach i produktach z tworzyw sztucznych".

Nowy podatek zniechęca do plastiku

Unia Europejska dąży do ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku. Na poziomie krajowym możemy przypomnieć działania podejmowane przez Stowarzyszenie "Polski Recykling", które już w czerwcu b. r. wnioskowało do Ministerstwa Klimatu o wprowadzenie nowej opłaty od opakowań z tworzyw sztucznych. Stowarzyszenie postulowało o wprowadzenie obowiązku wykorzystania 30 proc. recyklatów w nowych produktach z plastiku.

Nietrzeźwy 15-latek za kierownicą skradzionego auta. Zatrzymała go policjaNietrzeźwy 15-latek za kierownicą skradzionego auta. Zatrzymała go policjaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Krzysztof Jackowski przepowiedział, co stanie się w Polsce we wrześniu. Czy uczniowie wrócą do szkół?
  2. PKO BP ma dla swoich klientów niebywałą niespodziankę. Możecie się zdziwić
  3. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
  4. Pilne ostrzeżenie IMGW. Nad Mazowsze wracają burze, znów będzie niebezpiecznie
  5. Z ostatniej chwili: Mężczyzna zaginął w wodzie. Ludzie tworzą łańcuch życia nad Zegrzem
  6. Smutna informacja obiegła media. Nie żyje legendarny muzyk zespołu Dżem
  7. Niestety, już nic nie można zrobić. Potwierdziła się smutna wiadomość dotycząca Michała Szpaka
Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkółPilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkółCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News