Rząd chce wprowadzić nowy mandat. Kary będą ogromne, liczone w tysiącach

Autor Alicja Guz - 2 Czerwca 2020
nowe mandatyŹródło: Pixabay

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało zmiany w taryfikatorze mandatów. Wkrótce pojawi się nowe wykroczenie, za które kierowcy będą mogli otrzymać mandat. Nie dotyczy ono jednak wszystkich kierowców. Nowa kara będzie adresowana do przewoźników takich jak taksówkarze czy kierowcy busów.

Kara za brak higieny

MSWiA przygotowało zmiany w taryfikatorze mandatów, a dokładnie w art. 117 kodeksu wykroczeń. W paragrafie 2 przewiduje on karę grzywny do 1,5 tys. złotych albo naganę dla przewoźników, którzy obowiązani są do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. Chodzi tutaj przede wszystkim o dezynfekcję miejsc, których pasażerowie najczęściej dotykają. Jak podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nowa kara nie będzie dotyczyła prywatnych kierowców, tylko przewoźników takich jak taksówkarze czy kierowcy busów bądź innych przewozów.

Dzisiaj grzeje:
1. Rząd podjął decyzję w sprawie uczniów. Kiedy wrócą do szkoły?
2. Rusza nowy program wsparcia dla wybranych Polaków. Można otrzymać do 5 tysięcy

Obowiązki kierowcy

Zgodnie z wprowadzanymi zmianami kierowcy powinni zadbać o środek do dezynfekcji, maseczkę i rękawiczki na wypadek, gdyby musieli opuścić auto np. na stacji benzynowej. Jak podaje gazeta "Rzeczpospolita": "takie wykroczenie według nowych przepisów zagrożone jest mandatem w wysokości 100 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. Ten ma prawo wystawić karę w wysokości od 5 tys. do 30 tys. złotych”.

Prognoza na lato 2020. Synoptycy: pogoda jakiej jeszcze nie byłoPrognoza na lato 2020. Synoptycy: pogoda jakiej jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Co powinien zrobić pasażer?

Również od pasażera zależy, czy podróż będzie bezpieczna, a ryzyko zakażenia koronawirusem niewielkie. Korzystając z taksówek i innych przewozów pasażer powinien pamiętać, że należy zdezynfekować ręce odpowiednim środkiem zarówno przed jak i po podróży np. taksówką. Ważne też, by w miarę możliwości starać się unikać kontaktu z różnymi powierzchniami w aucie, np. szybami czy rączkami przy drzwiach. W tym przypadku można na czas podróży włożyć rękawiczki ochronne. Również sposób płatności za kurs może zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Zaleca się, by rachunek za przejazd rozliczać za pomocą karty płatniczej lub aplikacji.

Nowych mandatów może być więcej

Jak podaje RMF FM w taryfikatorze mandatów może pojawić się jeszcze kilka innych, nowych kar. Chodzi m.in. o karę za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Za to wykroczenie będzie można dostać mandat w wysokości od 50 do 250 złotych. A jeśli to zwierzę dodatkowo stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia człowieka, będzie kara może wynieść nawet 500 złotych. MSWiA chce również wprowadzić mandat za "naruszenie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy". W tym przypadku kara będzie wynosiła 100 złotych.

Awantura na stacji, poszło o czteropak. Pracownik ranny, napastnik w rękach policjiAwantura na stacji, poszło o czteropak. Pracownik ranny, napastnik w rękach policjiCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie wyrzucaj szypułek od truskawek. Można je wykorzystać w spektakularny sposób, niesamowity efekt
  2. Zbigniew Boniek podzielił się z Polakami bardzo smutną informację. Łączymy się w bólu
  3. Kilkaset budynków bez ciepłej wody. Mieszkańcy nie mogą się umyć, do kiedy to potrwa?
  4. Od tygodnia nie widzieli sąsiada, wezwali policję. Strażacy wkroczyli do mieszkania
  5. Ogromny parking P+R powstał pod Warszawą. Mieszkańcy zyskali też nowy przystanek
  6. "Większość miała choroby współistniejące". Wiele zgonów, ponad stu nowych zakażeń, ministerstwo przekazało najnowsze dane
Kobieta przyniosła do domu niewybuch z lasu. Ewakuacja w bloku, ludzie nie mogą wrócić do mieszkańKobieta przyniosła do domu niewybuch z lasu. Ewakuacja w bloku, ludzie nie mogą wrócić do mieszkańCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News