Nowe obostrzenia szybciej niż się spodziewaliśmy. Na ulice wyjdzie policja, będą nowe zakazy

Autor Julian Bakuła - 6 Października 2020
Obostrzenia noweŹródło: Piotr Molecki/East News

Nowe obostrzenia związane z koronawirusem mogą pojawić się znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną i niespodziewanie wysokimi wzrostami zakażeń Ministerstwo Zdrowia chce przyspieszyć proces wdrażania kolejnych restrykcji w żółtych i czerwonych strefach. Pod uwagę brane są także zmiany w przepisach mające ułatwić pracę policjantom. O mandat za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń może być wkrótce znacznie łatwiej niż dotychczas. Szczegóły zostały przedstawione podczas wtorkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.

Nowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone wcześniej, niż sądziliśmy

We wtorek (06.10) potwierdzono 2236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 58 zgonów, a w ostatnim tygodniu: 14,3 tys. przypadków zakażenia - rząd rozważa przyspieszenie wprowadzenia dodatkowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych. Jedną z kluczowych zmian, których możemy spodziewać się w najbliższych dniach mają być modyfikacje przepisów, które zwiększą kompetencje policji, pozwalając funkcjonariuszom efektywniej egzekwować obowiązek zasłania ust i nosa w miejscach publicznych oraz wymierzać kary za nieprzestrzeganie go. Te postulaty wynikają z trwających w ostatnich dniach negocjacji pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Komendą Główną Policji. Z przepisów mają zniknąć luki, które dotychczas powodowały, że w wielu przypadkach nieprzestrzegania obowiązujących obostrzeń policja miała związane ręce i kończyło się na pouczeniu. Zmiany w przepisach minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk ogłosili na wspólnej konferencji prasowej we wtorek, o godzinie 12:30.

Dzisiaj grzeje:
1. W Warszawie zawyją syreny. Rzecznik ratusza wyjaśnia, mieszkańcy powinni się przygotować
2. Biedronka sama ujawniła. Jest okazja, Gang Fajniaków dostaniesz jeszcze szybciej
3. Taka będzie tegoroczna zima! Mamy prognozę pogody na zimę 2020/2021

Nowe obostrzenia dotkną przede wszystkim żółte i czerwone strefy

Na wtorkowej (06.10) konferencji prasowej o godzinie 12:30 ogłoszone zostały zarówno nowe, poszerzone uprawnienia policji w egzekwowaniu obowiązku przestrzegania obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa, jak i dodatkowe obostrzenia dla stref żółtych i czerwonych. Mieszkańcy stref żółtych będą zobowiązani do zasłaniania ust i nosa także w przestrzeni otwartej, nie tylko - jak dotychczas - w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Limit uczestników wesel w żółtych strefach zostanie obniżony do 75 osób, a limit dla całego kraju spadnie ze 150 do 100 osób. Z kolei w strefach czerwonych lokale gastronomiczne będą musiały zamykać się o godzinie 22. Rząd zamierza także wykorzystywać system alertowy do informowania mieszkańców o włączeniu danego powiatu do strefy czerwonej lub żółtej. Dysfunkcje układu oddechowego uprawniające do zwolnienia z obowiązku zasłaniania ust i nosa będą musiały zostać poświadczone dokumentem, w przeciwnym razie - nie zostaną uznane za okoliczność zwalniającą z obowiązku przestrzegania obostrzeń. Skończyć ma się także omijanie przepisów limitujących ilość uczestników zgromadzeń poprzez rejestrowanie kilku zgromadzeń w tym samym miejscu lub organizowanie imprez tanecznych w miejscach takich jak puby czy lokale gastronomiczne.

Tragiczny los kotka, utknął w burzę na drzewie. Straż odmówiła pomocy, nie przeżyłTragiczny los kotka, utknął w burzę na drzewie. Straż odmówiła pomocy, nie przeżyłCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wierni w żałobie. Nie żyje uwielbiany ksiądz, pozostawił ukochaną żonę
  2. Nietypowy wypadek w Rudzie Śląskiej. Kto ponosi winę? - Wideo
  3. Pilne ostrzeżenie GIS. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w burakach . Nie wolno ich jeść
  4. Tragiczny los kotka, utknął w burzę na drzewie. Straż odmówiła pomocy, nie przeżył
  5. Ogromna nawałnica w Warszawie. Ulice dosłownie płyną. Jest tragicznie
  6. Ujawniono prawdziwą liczbę infekcji Covid-19. Ma się nijak do oficjalnej
Ośmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówOśmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News