Nowe fotoradary w Warszawie. ZDM ogłosi przetarg na cztery urządzenia

Autor Mateusz Dolak - 11 Lutego 2020
Fotoradary na moście PoniatowskiegoŹródło: ZDM

Zarząd Dróg Miejskich chce poprawić bezpieczeństwo na moście Poniatowskiego. Po fiasku dwóch przetargów na odcinkowy pomiar prędkości, drogowcy chcą postawić na moście aż cztery fotoradary.

Po tragicznym wypadku na moście Poniatowskiego w którym zginęła rowerzystka, ZDM i prezydent Warszawy obiecali poprawę bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego. Powstały plany, by na przeprawie, która łączy Śródmieście z Pragą-Południe zamontować odcinkowy pomiar prędkości. Drogowcy ogłosili przetarg na zakup i montaż takiego urządzenia, jednak ani jedna firma nie przedstawiła swojej oferty w konkursie.

ZDM nie odpuścił i urzędnicy ogłosili drugi przetarg, który został unieważniony na początku lutego. Wszystko dlatego, że jedyny podmiot który zgłosił swoją propozycję był zbyt drogi.

Orkan Ciara w Warszawie. Powalone drzewo spadło na samochodyOrkan Ciara w Warszawie. Powalone drzewo spadło na samochodyCzytaj dalej

- Na ten cel mieliśmy 1,9 miliona złotych. Firma, która złożyła ofertę chciała około 5 milionów. Po naszej analizie okazało się, że to zbyt duża kwota. Tak jak obiecaliśmy, nie rezygnujemy z poprawy bezpieczeństwa na moście, dlatego znaleźliśmy inne rozwiązanie - tłumaczy Karolina Gałecka, rzecznik ZDM.

Jak udało nam się ustalić, w Polsce na początu 2020 roku istniała tylko jedyna certyfikowana firma, która mogłaby zamontować dcinkowy pomiar prędkości. Przedsiębiorstwo było więc jedynym możliwym wyborem dla ZDM. Urzędnicy stwierdzili, że nie zapłacą tak dużo, a w zamian ... na moście postawią cztery fotoradary.

- Ich zakup będzie tańszy i konkurencyjny, zaś montaż powinien nastąpić szybciej. Cztery rejestratory pojawią się w najbardziej niebezpiecznych miejscach przeprawy, m.in. na łuku w rejonie przystanków tramwajowych przy Wisłostradzie. W ubiegłych latach wielokrotnie dochodziło tutaj do zdarzeń drogowych, w tym wypadków śmiertelnych. Trwają rozmowy w tej sprawie, m.in. z GITD oraz konserwatorem zabytków - podsumowuje Gałecka.

Z naszych ustaleń wynika, że przetarg zostanie ogłoszony pod koniec lutego. Jeśli wszystko pójdzie bez problemów, fotoradary rozpoczną swoją pracę w wakacje 2020 roku.

CZYTAJ TEŻ:

1. Nie żyje młody strażak. Warszawska straż pożarna w żałobie

2. 19-latek tonął w Wiśle. Dramatyczna walka z czasem w Warszawie

3. Nastolatkowie spod Złotych Tarasów chwalą się ubraniami w internecie. Mają na sobie tysiące złotych

4. Gradobicie i ulewa nad Warszawą. Skutki nawałnicy na waszych zdjęciach

Następny artykuł