Niedziele handlowe wrócą? Jest projekt ustawy, pracodawcy biorą sprawy w swoje ręce

Autor Aleksandra Olbryt - 21 Lipca 2020
zdjęcie ilustracyjneŹródło: Pixabay

Pracodawcy wzięli sprawy w swoje ręce i przygotowali projekt ustawy, który zakłada powrót handlu w niedzielę. Dokument wpłynął do Rady Dialogu Społecznego, w której zasiadają oprócz pracodawców także związkowcy i przedstawiciele rządu. Dotarł do niego dziennik "Fakt".

Wrócą niedziele handlowe? Jest szansa

Pracodawcy i wszyscy Polacy tęskniący za możliwością zrobienia zakupów w niedziele już od dawna domagają się zmian w przepisach. Pracodawcy właśnie opracowali własny projekt ustawy, z którym ma zapoznać się rząd. Według niego sklepy znów miałyby być otwarte w niedziele, ale tylko przez pewien czas. Zakaz miałby zostać zniesiony na czas trwania epidemii i obowiązywać jeszcze przez pół roku po jej odwołaniu. W niedziele, w które jednocześnie przypada święto, sklepy pozostałyby zamknięte. Tak wynika z informacji podanych przez "Fakt".

Dzisiaj grzeje:
1. Rafał Trzaskowski przekazał tragiczną wiadomość. Wielka strata dla Polski
2. Biedronka i Lidl mają się czego bać. Do Polski wchodzi nowy dyskont, ma być dużo tańszy

Które niedziele handlowe wolne dla pracowników?

Ze strony pracodawców padła propozycja, by mimo zawieszenia zakazu handlu, pracownicy mieli zagwarantowane wolne dwie niedziele w miesiącu. Ma to dotyczyć zarówno osób pracujących na umowę o pracę, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o dzieło oraz umów zleceń). Autorzy ustawy w uzasadnieniu do projektu zawarli tłumaczenie, że proponowane zmiany byłyby kołem ratunkowym na trudny czas pandemii dla firm działających w ramach galerii handlowych. Ich zdaniem prowadzenie takich firm stało się dziś zupełnie nierentowne, a ewentualne zamknięcie placówek handlowych w galeriach pociągnie za sobą masowe zwolnienia pracowników. - Zawieszenie zakazu handlu w niedziele przede wszystkim spowoduje ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, ale także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu - w ten sposób pracodawcy uzasadnili konieczność wprowadzenia zmian.

Decyzja zapadła, niedługo się stanie. Prezydent Warszawy w końcu spotka się z Andrzejem DudąDecyzja zapadła, niedługo się stanie. Prezydent Warszawy w końcu spotka się z Andrzejem DudąCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1400 zł może przemknąć koło nosa, lepiej się pospieszyć. Wypłaty już ruszyły
  2. Zabierają prawa jazdy na potęgę. W wakacje możesz je stracić nie tylko za prędkość
  3. Porażające wiadomości ze wschodu Polski. Ogromna tragedia, nie żyje mężczyzna
  4. Musieli działać błyskawicznie, walczyli o jej życie. Dramatyczna akcja nad wodą
  5. Kuchenki znanej firmy mogą eksplodować. Wielu ma je w domach, producent ostrzega
  6. Nie tylko Jacek Kurski. Katarzyna Skrzynecka też unieważniła ślub kościelny
Porażające wiadomości ze wschodu Polski. Ogromna tragedia, nie żyje mężczyznaPorażające wiadomości ze wschodu Polski. Ogromna tragedia, nie żyje mężczyznaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News