Odszedł wybitny Polak. Media przekazały smutną informację

Autor - 21 Sierpnia 2020
Nie żyje wybitny autorytetŹródło: Pixabay

Nie żyje wybitny Polak. Współtwórca tzw. "warszawskiej szkoły historyków idei" zmarł w czwartek, miał 90 lat. Walicki był autorytetem w dziedzinie filozofii rosyjskiej, pracował na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Australii. Profesor był również autorem kilkudziesięciu książek.

Nie żyje prof. Andrzej Walicki

Nie żyje wybitny autorytet w dziedzinie filozofii rosyjskiej profesor Andrzej Walicki. Studiowanie filozofii rozpoczął na Uniwersytecie Łódzkim, po czym przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie w 1953 roku obronił tytuł magistra, a doktoryzował się cztery lata później.

Dzisiaj grzeje:
1. Odszedł wybitny Polak. Media przekazały smutną informację
2. Emerytury 2021. Kwoty świadczeń mogą się znacznie zmienić

Nie żyje wybitny autorytet

Andrzej Walicki obok Bronisławem Baczko, Leszka Kołakowskiego, oraz Jerzego Szackiego, jest uznawany za współtwórcę tak zwanej "warszawskiej szkoły historyków idei". Szkołę, która funkcjonowała na Uniwersytecie Warszawskim w latach 50., charakteryzowały nowatorskie metody zastosowane do badania dziejów idei.

Kolejne sukcesy Walickiego

Tytuł profesora Andrzej Walicki otrzymał w wieku zaledwie 42 lat, w 1972 roku. Naukowiec był zafascynowany filozofią rosyjską oraz rusycystyką, którą także studiował. W swoich pracach zajmował się głównie komunizmem, totalitaryzmem, myślą liberalną, liberalizmem, marksizmem, patriotyzmem, nacjonalizmem, mesjanizm czy historia inteligencji.

Płonie dom w Warszawie, wygląda źle. W akcji 6 zastępówPłonie dom w Warszawie, wygląda źle. W akcji 6 zastępówCzytaj dalej

Rozgłos na świecie

Andrzej Walicki zyskał rozgłos jako historyk myśli rosyjskiej oraz polskiego romantyzmu. Od 1981 do 1986 roku był wykładowcą Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze. Następnie przez kilka lat pracował na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych, a jako profesor wizytujący wykładał na Uniwersytecie Stanforda.

Nie żyje profesor Walicki

Andrzej Walicki jest autorem wielu publikacji m.in.: "Osobowość a historia. Studia z dziejów literatury i myśli rosyjskiej", "Rosyjska filozofia i myśl społeczna. Od Oświecenia do marksizmu" czy "Rosja, katolicyzm i sprawa Polska", za którą został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2003. Na swoje 90 urodziny wyraził zgodę na digitalizację swoich książek przez Bibliotekę Narodową.

Motorniczy nagle wygonił wszystkich z tramwaju. Na miejsce natychmiast przyjechała policjaMotorniczy nagle wygonił wszystkich z tramwaju. Na miejsce natychmiast przyjechała policjaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. O czym milczy Agnieszka Woźniak-Starak. Kilka faktów, które mogą być zaskoczeniem dla wielu
  2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimi
  3. „Mamo, przestań”. Skandaliczne zachowanie w Warszawie, w głowie się nie mieści.
  4. Płonie dom w Warszawie, wygląda źle. W akcji 6 zastępów
  5. Z ostatniej chwili: zapadła się jezdnia, ogromna dziura. Na miejsce jadą służby, szykujcie się na gigantyczne utrudnienia
  6. Polsat przekazał porażające informacje. Nie żyją już 223 osoby, koszmar w Polsce
Z ostatniej chwili: zapadła się jezdnia, ogromna dziura. Na miejsce jadą służby, szykujcie się na gigantyczne utrudnieniaZ ostatniej chwili: zapadła się jezdnia, ogromna dziura. Na miejsce jadą służby, szykujcie się na gigantyczne utrudnieniaCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News