Media obiegła smutna informacja. Nie żyje "Grażka"

Autor - 19 Sierpnia 2020
Nie żyje "Grażka"Źródło: Pixabay

Nie żyje Anna Mizikowska pseudonim "Grażka". Była uczestniczką Powstania Warszawskiego, łączniczką batalionu "Parasol". Mizikowska zmarła we wtorek, w wieku 94 lat. Warszawa żegna zasłużoną dla miasta i Polski bohaterkę wojenną odznaczoną między innymi Krzyżem Walecznych w Powstaniu Warszawskim.

Nie żyje "Grażka"

Nie żyje Anna Mizikowska, pseudonim "Grażka". Urodziła się w Siedlcach w 1926 roku. W rodzinnym mieście udało jej się ukończyć szkołę podstawową oraz pierwszą klasę gimnazjum. Naukę "Grażki" przerwało wkroczenie wojsk Niemieckich do Siedlec. W czasach młodości była harcerką, a podczas II Wojny Światowej uczestniczyła w Pogotowiu Harcerskim i niosła pomoc żołnierzom.

Dzisiaj grzeje:
1. Media obiegła smutna informacja. Nie żyje "Grażka"
2. Nie mógł się oprzeć pokusie, pojechał na wesele. Mimo że był na kwarantannie

II Wojna Światowa

Do Warszawy Anna Mizikowska przeniosła się pod koniec 1941 roku. Razem z rodziną zamieszkała na Tamce. W tym czasie wstąpiła do Szarych Szeregów. Później znalazła się w AK Bojowej Organizacji "Wschód". Została łączniczką w "Parasolu" i przyjęła pseudonim "Grażka". Do zadań Mizikowska należało ratowanie rannych, przenoszenie meldunków oraz wzmacnianie barykad.

Nie żyje uczestniczka Powstania Warszawskiego

Anna Mizikowska brała udział w walkach w Śródmieściu Północnym i na Woli. Kiedy po 63 dniach Powstanie Warszawskie upadło, wydostała się z miasta, po czym zamieszkała w Pruszkowie-Tworkach. W dzień ogłoszenia wyników pisemnego egzaminu maturalnego została zatrzymana i przetransportowana do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Koszykową. Z więzienia wyszła pod koniec 1945 roku. Mizikowska otrzymała liczne odznaczenia wojskowe i cywilne. Była członkiem Zgrupowania "Parasol" w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Panika na autostradzie, ludzie uciekali. Ogromny chaos, jest wielu rannych. Porażające doniesienia z BerlinaPanika na autostradzie, ludzie uciekali. Ogromny chaos, jest wielu rannych. Porażające doniesienia z BerlinaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niespodziewane zmiany w programie Taniec z gwiazdami. Widzowie będą zdezorientowani, zapadła decyzja
  2. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
  3. Legendarny sklep z zagranicy właśnie wchodzi do Polski. Już jutro o godzinie 10 wielkie otwarcie pierwszej placówki
  4. Bon turystyczny w praktyce. Masz dwie minuty, potem blokada
  5. Dramat na drodze, niestety nie żyje, nic nie dało się zrobić. Policja przekazała porażające szczegóły
  6. Trwa masowa ewakuacja, tysiące ludzi muszą opuścić swoje domy. Żywioł posuwa się szybko, straszne sceny za granicą
Od września bardzo duże zmiany w Polsce. Przed chwilą ujawniono co ministerstwo chce zmienić w związku z koronawirusemOd września bardzo duże zmiany w Polsce. Przed chwilą ujawniono co ministerstwo chce zmienić w związku z koronawirusemCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News